Tushituri prin Zagreyon

discutii la nivel inalt, suspendate dar pe raza
Rosispergius

Tushituri prin Zagreyon

#1 Postby Rosispergius » Sun Jan 01, 2012 7:29 pm

.... anul 2065 d.Z.
Eu, umilul Rosisper Viezurevix din tribul Costobocilor, (noi scriem cu "x" numele clanic pentru ca suntem mai celti oleaca. Nu ca restul dacilor care scriu cu "ici" - Viezurevici. bleaaah), deci eu, umilul Rosisper Viezurevix, aspirant sacerdot clasa III in Zagreyonul din Milanotusa, in al 2065 an de la ultimul avatar al lui Zagreus( atunci cand l'a trasnit pe orficul acela perfid numit Bourevista, blestemata fie memoria lui in veacul veacurilor) deci eu, umilul Rosisper Viezurevix, pe cand imi faceam libatiile placute lui Zagreus si blestemam cu sarg orficii care incep din nou sa comploteze impotriva Oranduirii Descentralizate si Neunitare lasata lumii de marele Zagreus( orficii sunt peste tot. se recunosc dupa fata si mai ales dupa nas. Nasul adevaratilor inchinatori ai lui Zagreus este cu atat mai rosu cu cat mai tare le este credinta in timp ce orficii au si fata scofalcita si umbla mereu cu nasul vopsit de teama sa nu fie descoperiti. Se spune despre ei ca sunt trasi la fata ca si Tzapul Dionysos la coaie, blestematii si apostatii de ei care cred in Rhezus, in cei doi Zalmoxes si in Gebeleizis) deci eu umilul Rosisper Viezurevix, in timp ce faceam libatiunile placute Zeului, am auzit o voce .... .

Return to “%s” Salonul de urgente