TV Series

the thrill, the kill & the cult

Moderator: Mocka Rolla

euNuke

Re: TV Series

#571 Postby euNuke » Thu Aug 04, 2016 2:31 am

euNuke wrote:ei, dar surpriza serii a fost un serial americănesc, ceva ce nu mă aşteptam deloc să se întâmple in us: o producţie populară ce tratează spionajul intr-un registru social şi nemaniheist. The Americans. ft bun, buni actori, excelentă distribuţie, mişto scenariile, lăudabil efortul de a construi dialoguri in ruseşte. si da, aştept cu sufletu la gură continuarea. nu mi s-a mai întâmplat de la seinfeld şi cracker încoa. poate doar umpic cu arrested development şi dr house. o să văd dacă a meritat şi vă comunic.

the americans, sezonu 4. s'a inmuiat oleaca dar se tine bine. cam ca o milfa misterioasa ce reuseste sa'si ascunda cu dibacie in peisaj incoerentele jenante ...
inchiriez nickname genial si ieftin ca braga: 10.000 de parai pa luna

wellington

#572 Postby wellington » Wed Aug 10, 2016 3:33 am

Hannibal
8.6 puncte din 10 / imdb. Deja intrat in legenda.

Utopia
8.5 pucte din 10 /IMDB

"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

euNuke

#573 Postby euNuke » Wed Aug 17, 2016 12:33 am

varsator wrote:The Frankenstein Chronicles 2015, 6 episoade, o poveste legata de universul Frankenstein, dar intr-un mod surprinzator .... in sfarsit un rol mai de doamne ajuta pentru Sean Bean ... merita incercat

bun rolul, bun serialul. merci de recomandare

wellington

#574 Postby wellington » Wed Aug 17, 2016 3:28 am

Podul ("Bron/Broen"), varianta danezo-suedeza mi-a placut asa de tare, ca m-am bagat la remake-ul franco-englez. Podul e inlocuit de Eurotunnel, evident. E bine facut, nu zic nu. Are pe ce se baza. Pe mine inca ma capcaneaza originalul. Dar recunosc: cand e vorba de Suedia si Danemarca nu sesizez diferentele culturale si de limbaj; cand trecem la Franta/Anglia, comparatia e mai la indemana. Doar doua sezoane, fata de original, care are trei.
Frantuzoaica e prea sexy si papausa pentru cum trebuie sa fie facut rolul asta. N-are nic un haz. Britanicul e misto.

wellington

Rust Cohle - Philosophy of Pessimism (True Detective)

#575 Postby wellington » Sun Aug 21, 2016 1:34 am

un mic omagiu. nu va era dor?

Compilation of Rust Cohle's Pessimistic Philosophy
True Detective (Season One)

wellington

Ray Donovan

#576 Postby wellington » Wed Sep 07, 2016 2:36 pm

wellington

#577 Postby wellington » Tue Oct 25, 2016 4:41 pm

euNuke

#578 Postby euNuke » Wed Oct 26, 2016 2:12 am

The Book of Negroes este o mini-serie canadiana ce pune in scena versiunea edulcorata si, din pacate, ideologizata* asupra unor evenimente istorice importante pentru negri si nu numai. O realizare mediocra pe care nu o pot recomanda nici macar pasionatilor de istorie.

*Filmul este bazat pe o fictiune [un roman de cacat] care la randul ei e inspirata, in opinia mea, de povestea unui sclav britanic dotat cu coaie si penita care in film e castrat si transformat intr'o muiere oparita:
https://en.wikipedia.org/wiki/Olaudah_Equiano

euNuke

#579 Postby euNuke » Mon Oct 31, 2016 3:24 am

Foyle's War. bun. inspirata combinatie de drama istorica si policier.

Selkia

#580 Postby Selkia » Tue Nov 01, 2016 10:54 am

ma calca pe nervi westworld, cred ca in primul rand conceptual vorbind, apoi e ceva ce i lipseste grav ca sa ma prinda complet si nu mi dau seama inca ce... si nu mi plac personajele feminine.

ma mai uit la valea muta, divorce, better things.

am vazut si stranger things, meh. adica... foarte bun pt un consumator fervent de seriale ca sa vada ceva omagial-tribute-to-pop-culture facut ca la carte, dar nu pot sa spun ca a adus ceva deosebit in viata mea.

am vazut in schimb horace and pete care e ceva absolut senzational de bine facut, scris, jucat, ma rog, poate tot pentru fanii louis c k, sa zic, dar dati i o sansa nonetheless.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

euNuke

#581 Postby euNuke » Wed Nov 09, 2016 3:26 am

am ajuns cu chiu cu vai la sezonu 11 din 'Bones'. cu pauze lungi in care am bagat cate ceva mai acatarii ca sa ma dreg [de pilda excelentul sezon 4 din 'Orange is the new black']. Oase e un soi de telenovela cu tocilari cu accente comice si ideologice [o pronuntata tenta feminista moderata asa cum am mai aratat, dar, din pacate si pro-islam caci prezinta o imagine denaturata, fals pozitiva a acestui cult odios; pro-minoritati sexuale si pro-alti balamuci pe creier]. unele episoade functioneaza in categoria policier, altele sunt propaganda nerusinata, in special de pe la sezonu 9 incoa. devine din ce in ce mai indigest, mai nesarat si mai stupid. la ultimele sezoane au adus niste scenaristi care probabil au absolvit Scoala de artele Plastice Martiale 'VV Ponta' caci nimic nu mai sta in picioare, nici macar partea 'science' de altadata. bine ca se termina..

Mocka Rolla

#582 Postby Mocka Rolla » Thu Nov 10, 2016 5:47 am

Horace&Pete e fix ce trebuie :)

Despre productiile astea HBO nu stiu ce sa zic... Westworld se coieste de fo doua episoade sa mestereasca un twist in the tale, dar scremerea e atat de inceata ca musai vor face serialul asta in "n" sezoane. Pacat de niste actori rataciti in peisaj, si mai pacat ca de cate ori il vad pe Ed Harris nu-l vad decat in Walker-ul lui Alex Cox, ceea ce e onorant pentru el si Cox, dar mareu rateu pentru WW. Partea buna din toata treaba e ca l-am revizitat pe Alex Cox si am vazut ca face un serial: Tombstone Rashomon. Proiectul e pe indiegogo, pentru cine doreste sa participe cu donatie, detaliile sunt acolo. Mie mi-a placut ideea si am subscris.

Divorce nu e naspa, ok ideea, firesc interpretat, chiar nu e gresit. Valea muta.... E prea devreme sa zic ceva. Am vazut declaratiile, cum ca ei lupta cu prejudecatile, ca vor sa mai lucreze la cutiuta ucrainiana a spectatorului, bla-bla, minunat. In schimb, nu curge, si are tot felul de stangacii tehnice, chiar si in tehnica actorilor. Sa mai vedem...

Bijuteria HBO a anului in curs ramane The Night Of. De exceptie la toate capitolele, iar Turturro e mai presus de cuvinte. Io, muritorul, nu indraznesc sa bag comparatii si epitete. Ooo, si pisica, Turturro si pisica. Apropos, si Turturro lucreaza la intoarcerea lui Jesus. Celalalt, Jesus Quintana.

Mai e fain si tare bun pe Cinemax, Quarry. Distributie beton, scenariu, imagine, tot pachetul.
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

Selkia

#583 Postby Selkia » Thu Nov 10, 2016 7:11 pm

Mocka Rolla wrote:Bijuteria HBO a anului in curs ramane The Night Of. De exceptie la toate capitolele, iar Turturro e mai presus de cuvinte. Io, muritorul, nu indraznesc sa bag comparatii si epitete. Ooo, si pisica, Turturro si pisica.

baaaai ce misto, ce bijuterie a fost. convertit la the night of persoana care detesta orice fel de serial si serialul ca si concept in general.

euNuke

#584 Postby euNuke » Sun Nov 27, 2016 3:36 am

Goliath. miniserie. corporatii diabolice, case de avocatura mafiotizate, hiene lesbiene si sfrijitul de billy bob thornton. betiv si fumator ca de obicei. misto.

Selkia

#585 Postby Selkia » Mon Nov 28, 2016 12:25 pm

euNuke

#586 Postby euNuke » Thu Dec 01, 2016 4:03 am

'Quarry'. miniserie [?] ok. drama de epoca [anii '70] pe fond razboi cu ceva crime, sex, suspans, fresca sociala si teoria conspiratiei. totul curge binisor pana la ultimu episod cand o dau in bara cu scenele de lupta din vietnam. totusi, de urmarit [au lasat loc de continuare].

wellington

#587 Postby wellington » Thu Dec 01, 2016 9:50 pm

Am tot incercat sa va momesc pe pagina trecuta la Horace & Pete. .
Indiferent de motiv, indiferent dupa cine va luati, faceti un pustiu de bine si puneti botul. (imaginati-va zi voi niste emoticoane, ca stiti ca nu prea postez fara. dar cu interfata noua, n-am ca v-as da )

edit: ba doar daca memorez codul: :) :P

euNuke

#588 Postby euNuke » Mon Dec 05, 2016 2:55 am

Strike Back. jenant de prost. am rezistat o juma de ora din primu episod si gata, delete.

euNuke

#589 Postby euNuke » Tue Dec 13, 2016 3:19 am

Westworld. anthony hopkins + ed harris + jeffrey wright + o ciurdina de muieri aratoase. distopie + alegorii + aventura + suspans + sex + violenta. plus rock'n'roll sublimat. excelent. un caz rarisim in care nu am nimic de reprosat.

[nu stiu daca'i relevant: eu am avut rabdare si am asteptat sa se termine seria inainte de a incepe vizionarea; l'am urmarit cap-coada in 2 nopti]

varsator
felis domestica

#590 Postby varsator » Sat Dec 31, 2016 9:51 pm

apropo de Netflix, a aparut seria 3 din Black Mirror, 6 episoade produse de Netflix
fanii inraiti am vazut ca se plang ca l-ar fi stricat, dar primele 4 episoade vazute mie mi-au placut ... le vad mai incet, sa le pot savura

Pojar

#591 Postby Pojar » Wed Jan 04, 2017 12:31 am

season 2 of the guy in the high castle is neat...
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

euNuke

#592 Postby euNuke » Sat Jan 07, 2017 2:43 am

hannibal. terminat primu sezon cu mare greutate. mediocru, scabros, elitist si idiot [numai un hartist de mare angajament poate crede ca cinematografia 'de elita' nu are nevoie de logica]. nu cred ca voi continua, e prea obositoare prostia snobilor pretiosi.

euNuke

#593 Postby euNuke » Thu Jan 12, 2017 12:13 am

hannibal. sezon 2. abia acum m'am prins: serialu asta e o parodie in care agentii fbi sunt niste imbecili care se duc la Tata Omidu sa le scoata argintu viu, sa'i faca cu gaina neagra si in final sa le manance creierii. e ceva extraordinar de stupid si tras de par in panarama asta de serie, atat de bombastica si exagerata in toate incat devine comica [chiar daca dialogurile sunt idioate, complet nesarate, pline de platitudini]

varsator
felis domestica

#594 Postby varsator » Thu Jan 12, 2017 2:24 pm

bea si tu o sticla de Chianti inainte, poate schimba perspectiva

euNuke

#595 Postby euNuke » Thu Jan 12, 2017 5:38 pm

chianti e gadilatura, poate o tuica fiarta..sa deschida apetitu de sangerete..

vasile

#596 Postby vasile » Mon Jan 16, 2017 1:21 pm

varsator wrote:apropo de Netflix, a aparut seria 3 din Broken Mirror, 6 episoade produse de Netflix
fanii inraiti am vazut ca se plang ca l-ar fi stricat, dar primele 4 episoade vazute mie mi-au placut ... le vad mai incet, sa le pot savura

Daca despre "Black Mirror" vorbesti, dupa cam 3 episoade zic ca da, ai dreptate.

euNuke

#597 Postby euNuke » Mon Jan 16, 2017 11:05 pm

dupa 2 sezoane oripilante de hannibal m'am dres cu 2 mini-serii haioase, chiar daca infantile: 'Dirk Gently's holistic Detective Agency' si 'Stranger Things'; ultimu' e un soi de horror pentru copii cu niste copchii tare bine alesi in roluri principale.

euNuke

#598 Postby euNuke » Mon Jan 30, 2017 10:03 pm

hannibal. sezonul 3. nu am apucat sa'l vad tot ca am adormit. de 2 ori. e atat de prost, de anost, de repetitiv incat pare a fi un serial romanesc. cred ca e cel mai prost serial pe care l'am vazut.

alte note
-scully e o actrita submediocra, monologheaza ca o canapea veche, pisata.
-mads e overrated. masiv
-tot ce tine de scenariu e schematic, imbecil, pueril, cautat amoral
-dialogurile nu exista, avem monologuri paralele. pompoase si idioate.
-trucajele sunt scolaresti, jenibile
-e de neinteles cum de s'au bagat bani in porcaria asta.
Last edited by euNuke on Mon Jan 30, 2017 10:08 pm, edited 1 time in total.

euNuke

#599 Postby euNuke » Mon Jan 30, 2017 10:07 pm

Pojar wrote:season 2 of the guy in the high castle is neat...

the man in the high castle e din ce in ce mai misto. placut mult sezonul 2.

'Chance', primul sezon. un soi de thriller cu psihiatri cu Hugh Laurie in rol principal. bun.

euNuke

#600 Postby euNuke » Sun Feb 12, 2017 12:00 am

Sherlock, sezonul 4, episodul 1. jenant de prost. pe langa faptul ca scenariul e si mai incoerent decat in ultimul episos -'specialul', de data asta Sherlock nici macar nu mai e personajul principal; in locul lui avem in prim-plan blonda-minune, super-agentul lui peste-prajit, cu drama ei de 3 parale; basca subploturi inepte, neofeminizde in care boul de watson cocheteaza cu muieri in tramvai.

Return to “%s” Filme'n plex