Read. Books. I recently.

ISBN

Moderator: Selkia

Xenia

Re: Read. Books. I recently.

#361 Postby Xenia » Fri Jul 10, 2009 1:27 pm

Seenchiu, ce distractiv ii tipul asta Barthelmy, m-am apucat de povestirile lui cu Balonul si The captured woman, e si cu si fara intentie, pe alocuri ii atât de imaginativ ca devine incoerent :))))
"And we love the abuse because it makes us feel like we are needed"

Mocka Rolla

#362 Postby Mocka Rolla » Mon Jul 13, 2009 8:28 pm

Xenia, Barthelmy e postmodern de scoala veche, stia el ce si de ce. la noi nu cred sa mai fi aparut ceva, io am citit in italiana doua volume de proze scurte - Amateurs si Flying to America - care si astea, total oligofrene, dar cu maxima intentie metatextuala.

Selkia, fictionul lui Bradbury e departe de genul fantasy care iti place tie. The Illustrated Man nu-i o suma atit de groaznica de povestiri. omul avea ceva de demonstrat referitor la natura umana si demersul iese ok pina la capat. cartea sta foarte bine, mai ales raportata la film: abia ala e odios de stingaci, putind de artificialitate. :)

in ultima luna am terminat-o de tot pe vrajitoarea Pongwiffy, am citit un volum de povestioare ale lui Bukowski - Cea mai frumoasa femeie din oras si alte povestiri. ca scriitura, merge cam una da si doua ba, de la intimplari plate cu final si mai plat pina la mici bijuterii absurde sau viscerale. pe la inceputul cartii e o proza despre experienta lui de doua ceasuri intr-un abator, care lasa Moartea lui Marin Pisica in urma tare, invaluita intr-un nor de praf. intimplarea cu monstruoasa oculta si dildo-ul uman am citit-o si in originalul Tales of Ordinary Madness, nu inteleg de ce se regaseste si aici... ori n-o fi la locul cuvenit si in traducerea romaneasca. abar n-am, n-am comparat. partea proasta si nota mica lui RAO, ca au uitat sa bage un cuprins la carte. nu se face, daca ai multe proze scurte.

plictisindu-ma io de Mielul: Evanghelia dupa Biff a lui Cristopher Moore, care se vrea o carte sprintar-inteligenta dar prea are timpi morti, momente mediocre si marele pacat de a calca pe urmele ideilor unor alti domni scriitori, m-am apucat de citit invers Sageata timpului, de Martin Amis. dom'le, se leaga. de la stinga la dreapta, de la dreapta la stinga, inceput-sfirsit si retur, ramine in picioare. super reusit demersul. mi-am zis mai demult ca o sa postez fragmente, pentru ca e mult prea tare logica absurda a lucrurilor desfasurate in revers. cred ca o sa ma tin de cuvint. :)
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

Selkia

#363 Postby Selkia » Mon Jul 13, 2009 11:19 pm

happy coincidence, si eu am citit 'sageata timpului' recent. dar de la cap la coada, adica asa cum e editata cartea:)
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Mocka Rolla

#364 Postby Mocka Rolla » Mon Jul 13, 2009 11:33 pm

prima data cind am citit-o, acum vreo 3-4 ani in urma, ma tot lua valul si lecturam pagini intregi invers. am tot facut asa pina pe la jumatate si ma tot intorceam din punctul unde ramasesem. si-am zis stop, o las pe alta data. iaca, i-a venit vremea.

in schimb, sint sute de pasaje de-un farmec burlesc povestite invers cronologic, dar in sensul firesc al naratiunii. merita efortul copierii pe topicul de texte.

Humbert
the Merry Reaper

#365 Postby Humbert » Tue Jul 14, 2009 8:31 am

cea mai frumoasa femeie din oras, una din putinele carti citite in perioada asta, mi-a lasat un sentiment clar de disconfort. mi s-a parut mult mai greu de digerat decat povestirile despre nebunia obisnuita. pot sa spun chiar ca nu mi-a placut. multe din povestiri mi s-au parut scrise doar de dragul de a scrie ceva.
high on dopamine

WarSong
inspirat

#366 Postby WarSong » Tue Jul 14, 2009 8:42 am

hehe. miam rugat mandra sami ia o carte de la nush ce ziar dasta. si am recitit primu volum. inca puteam sa zic primele cuvinte de la fraza urmatoare fara sa ajung so citesc. a cata suta oara o fi oare? deci...

Winnetou!
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

sushi
muiere de serviciu

#367 Postby sushi » Fri Aug 07, 2009 4:57 pm

nopti de cocaina, jg ballard

io nu mai stiu cum e vinetu asta :lol:
da cre ca mai am ceva prin biblioteca.
da n-am terminat io eroii si nici povesti si basme cu pasari si animale si m-apuc de vinetu?
nu se face! :lol:
blu

Selkia

#368 Postby Selkia » Mon Aug 17, 2009 1:07 pm

terminat primele patru volume din 'o serie de evenimente nefericite' a lui lemony snicket. frustranta experienta, ca aveam mult mai mari asteptari de la ele.

io

#369 Postby io » Mon Aug 24, 2009 9:52 pm

The Lucifer Effect. Understanding how good people turn evil de Philip Zimbardo, profesor emerit de psihologie la Stanford.
Da, este cartea experimentului inchisorii de la Stanford. Cum oameni altfel normali (prin ce intelegem ca normalitate a majoritatii) se transforma in bestii in anumite contexte: individualismul nu explica tot, mai este si Sistemul. O carte despre obedienta, despre conformism, despre un alt mare rau: al nepasarii: privesti si treci mai departe fara sa zici nimic, sperind ca poate urmatorul va face si va zice ceva. si pina la urma, ce sa faci? ridici din umeri.
si o carte care te arunca in aer (ca si filmul de altfel, chiar daca si-a aluat anumite libertati: Das Experiment)

un capitol cuprinzator despre Abu Ghrabi.
Surtout pas trop de zèle.

io

#370 Postby io » Sat Sep 26, 2009 11:34 am

s-a sinucis o scriitoare: Nelly Arcan. Franco-canadiana, quebecoasa cum i-ar zice astia aici, dar cum nu-i zic eu. Nu stiu daca a fost tradusa in ro, ar trebui. Primul ei roman, Putain, a facut o puternica impresie, a lansat-o instantaneu in lumea literara. Si avea de ce: o voce foarte bine conturata la 26 de ani, o scriitura cu sufletul la gura, un cinism total, nici o speranta - viziune neagra a feminitatii intr-o vreme a hiper-sexualizarii, a chirurgiei estetice - femei vulva cum le numea. S-a sinucis pentru ca nu putea sa-si piarda frumusetea (falsa si creata de toute piece comme on dit, chirurgii, o obsesie de a placea, de a se conforma acestei hiper-sexualizari ambiante atit de detestata si de analizata in fiecare carte, dar imposibil de a o depasi). 36 de ani. Vroia doar sa fie wonderful. Nu va aminteste de Marilyn? i-a lipsit o privire esentiala - o priveau toti ceilalti, dar acum era prea tirziu.
Pacat. Stia sa scrie.

io

#371 Postby io » Thu Oct 01, 2009 6:43 pm

20 de ani de la caderea comunismului. in ciuda dezastrului actual din Ro, nu am regretat vechiul sistem niciodata, nici o secunda. nici nu aveam de ce. daca si acum si atunci totul era posibil, cele doua momente sint la 180 de grade, totusi: atunci orice rau, cit de inimaginabil, era posibil, acum orice bine, cit de inimaginabil, e posibil. deci nimic de regretat, totul de cistigat.
lecturi pe masura evenimentului. dupa citeva alinturi cu Emmanuel Carrere (superb scriitor, by the way, dar nu merg niciodata prea departe - Un roman russe) si Mordecai Richler scriind despre comunitatea evreiasca din Montreal, ne intorcem la lucruri serioase:
in curs: Ayn Rand - We the living (pentru cine uita pentru o fractiune de secunda ce au insemnat revolutia bolsevica si instaurarea comunismului). Cine a spus ca evreii n-au facut decit sa teoretizeze dictatura proletariatului si s-o aduca pe tancuri? au teoretizat si libertatea, si au fost destui. Ayn Rand e chiar una din cele mai cunoscute aparatoare ale egoismului etic impotriva altruismului. Oricit de paradoxal ar parea, dar numai asa se poate constitui un sanatos spatiu public.
asteapta: Ayn Rand - Atlas Shrugged,
Salisbury - The 900 days: the siege of Leningrad (sint curioasa sa vad daca tragedia Leningradului se datoreaza numai monstruazitatii naziste sau si barbariei sovietice pentru care nici un sacrificu nu era prea mare pentru o buna propaganda - daca puterea sovietica nu i-a lasat sa moara de foame, pur si simplu, pe locuitorii Leningradului, facind minimum posibil ca sa-i ajute. Cum am spus, niste imagini intr-un jurnal de actualitati fac cit mii de pagini de ridicare in slavi a regimului - de ce sa nu dai o mina de ajutor Istoriei, daca ai ocazia? cum am vazut la Beslan sau in cazul ostatecilor din teatrul moscovit: omori tot - teroristi, ostateci, numai sa vada lumea ca nu-ti pasa si ca nu e de joaca cu marele Stat Sovietic)
Soljenitin - Lenin in Zurich (asta e prequel)
Soljenitin - The Inner Circle (asta e in ochiul ciclonului).

edit: uitasem - V.Havel, Puterea celor fara de putere. 20 de ani mai tirziu...enlightening.

Felis
lynks

#372 Postby Felis » Tue Oct 13, 2009 11:08 am

nu imi ajungeau kilele din rucsac, am adaugat si partea a treia din seria lui Larsson - carte serioasa, merge si drept gantera cand te dor ochii.

varsator
felis domestica

#373 Postby varsator » Tue Oct 13, 2009 3:36 pm

Felis wrote:nu imi ajungeau kilele din rucsac, am adaugat si partea a treia din seria lui Larsson - carte serioasa, merge si drept gantera cand te dor ochii.

am primit-o si eu cadou ... merge sa o citesti fara sa stii primele doua?

Felis
lynks

#374 Postby Felis » Tue Oct 13, 2009 3:41 pm

mai greu. e ca si cum ai citi vol3 de la Harry Potter fara sa primele doua.

devnull

#375 Postby devnull » Tue Oct 13, 2009 3:52 pm

varsator wrote:
Felis wrote:nu imi ajungeau kilele din rucsac, am adaugat si partea a treia din seria lui Larsson - carte serioasa, merge si drept gantera cand te dor ochii.

am primit-o si eu cadou ... merge sa o citesti fara sa stii primele doua?

eu zic ca nu merge deloc fara primele doua. mai bine le iei si pe alea (vezi ca era o oferta la Carturesti, ceva de genul "una din trei carti cumparate e gratis"), sunt o lectura placuta si rapida. mie al treilea mi-a placut cel mai putin din serie, desi de pe la jumatate incolo a mers bine.

Selkia

#376 Postby Selkia » Mon Oct 19, 2009 3:44 pm

am terminat "portocalele nu sunt singurele fructe" de jeanette winterson... mi-as fi dorit sa ma entuziasmeze, sa-mi placa ceva mai mult, dar n-a fost sa fie. mi-a placut prea putin si doar pe alocuri. ieri m-am apucat de "sexul ciresilor" si pare mult mai buna, sa vad, is curioasa.

alina_pro

#377 Postby alina_pro » Mon Nov 09, 2009 10:32 pm

Sunt curioasa daca ti-a placut. Ma refer la "Sexul ciresilor". Eu am primit-o cadou recent si-am citit-o asa, in dorul lelii, ca pe carte pe care n-ai ales-o tu, dar mi-a placut mult. Acum caut cartea cu "portocalele", am inteles ca scriitoarea a luat nush ce premiu pentru acel roman.

Selkia

#378 Postby Selkia » Mon Nov 09, 2009 10:58 pm

da, foarte mult mi-a placut. mai mult decat portocalele si mai mult decat 'scris pe trup', tot a ei. e exact genul meu de carte - unul dintre genuri. acu citesc 'turnul sinucigasilor' de nick hornby si de drag o citesc, ca i foarte buna:)

sushi
muiere de serviciu

#379 Postby sushi » Wed Nov 25, 2009 10:24 pm

eu am mai inceput o carte.
cavalerii apocalipsei.
si de n-o termin, ce?
macar am inceput-o :lol:
blu

misu

#380 Postby misu » Mon Dec 07, 2009 7:44 pm

citishi de Daniel Kehlman "Masurarea Lumii". O gasii o carte foarte amuzanta, ii are in centrul atentiei atat pe celebrul matematician Gauss cat si pe faimosul explorator al secolului 19 Alexander Von Humboldt. E inteligent scrisa si destul de expresiva.

daca aveti sugestii de carti amuzante dati un mesaj privat.
sau postati si aici dar cred ca este putin offtopic.

sushi
muiere de serviciu

#381 Postby sushi » Wed Dec 09, 2009 5:48 pm

mie mi-a placut popcorn :lol:
si am inceput crima in direct.

un banc criminal ai citit?
io nu, da cica e amuzanta povestea. nu-sh.
blu

WarSong
inspirat

#382 Postby WarSong » Thu Dec 10, 2009 9:15 am

misu wrote:citishi de Daniel Kehlman "Masurarea Lumii". O gasii o carte foarte amuzanta, ii are in centrul atentiei atat pe celebrul matematician Gauss cat si pe faimosul explorator al secolului 19 Alexander Von Humboldt. E inteligent scrisa si destul de expresiva.

daca aveti sugestii de carti amuzante dati un mesaj privat.
sau postati si aici dar cred ca este putin offtopic.

San Antonio, oricare din serie. tocmai ce am termenat de recitit "Si ma tante en avait", in liba lui, si mam tavalit aprig. desi fatuca ce a tradus in romana cartile lui a facut o treaba mionunata (io parca asa miaduc aminte, ca era o tanti) jocurile de cuvinte citite in limba lui sunt monumentale. Imi place San A. E urat, libidinos, vulgar, dashtept. Yeah, i love the fucker...

PS: "Et puisque notre destin est de finir dans un trou, fasse le ciel qu'il ait du poil autour !"

Mocka Rolla

#383 Postby Mocka Rolla » Fri Dec 11, 2009 1:25 pm

imi pare rau ca am lasat-o mereu "pe alta data" cu scrisul despre carti. am vazut ieri pe Voxpublica articolul lui Rogozanu despre Măreţele maimuţe, a lui Will Self. am citit-o prin septembrie si mi-a placut foarte mult. ma rog, cred ca am mai zis aici cit de bun mi se pare domnul Self, ca i-am citit fiecare scriitura publicata la noi si ca de fiecare data m-a surprins in mai bine. are omul vocatia realismului absurd, tratat cu ironie si detasare, ceva de speriat. are scoala solida a scrisului iluminist englez combinat cu specia anti-romanului, de ai impresia ca face perfuzii in somn cu Swift, Nash si Sterne. pe mine zona aia literara ma seduce, iar aplicatia in contemporaneitate e inspirata si condimentata. am dat cu search pentru un interviu mai vechi, pe care l-am citit. il pun aici pentru ca-mi place ce gindeste si vede. cu privire la o posibila ecranizare si eu ma gindeam ca ar merge excelent pe linia realismului frust, cu multa economie de mijloace: http://www.cotidianul.ro/will_self_sexu ... 82551.html

de curind s-a mai lecturat Si hipopotamii au fiert in bazinul lor, de Jack Kerouac si William Burroughs. ar fi putut iesi ceva bun, uneori bate vint de Tortilla Flat si Strainul peste locul unde nu s-a intimplat nimic. atmosfera si dialogurile par rupte de acolo, te transporta in New York-ul din 1945. dar cam atit. putea fi ceva dar nu prea e.

Selkia

#384 Postby Selkia » Fri Dec 11, 2009 3:13 pm

contractul de vladimir volkoff, un roman destul de clasic cu oaresce intriga pasional-politista. fara vreo valoare majora, mai buna o agatha christie.

wellington

#385 Postby wellington » Mon Jan 04, 2010 7:38 am

placut ray bradbury - el arte de escribir Zen (arta de a scrie zen), povestiri de mario benedetti shi de dean koontz.
impresionanata de-a dreptul salon de belleza (sa zicem salon de infrumusetzare) de mario bellatin (mexic).
asta ultima incepe dupa ce personajul (gay) ishi indeplineshte visul de a avea un salon unic de cosmetica shi coafura. deshi e departe de ruta lumii bune, baiatul atrage clientela prin faptul ca el cei 2 prieteni ce lucreaza aici servesc travestitzi shi deaoarece peretzii sunt acopertzi cu acvarii imense. scopul era ca femeile sa simta ca au trecut printr-un spatziu purificator, prin ape aurii ce le-au lasat limpezi shi senine.
peshtiucii de acvariu sunt tare ciudatzi. se canibalesc sau mor pur shi simplu din motive stranii. intre lupta pt a mentzine acvariile functzionand shi vizitele in saune intunecoase, aburinde, cu ape mirosind a sex, la prins cate o placuta intalnire sporadica, baiatu nostru incepe sa-shi vada prietenii murind de sida. sunt anii 80, nu exista tratament shi se moare indelungat shi urât. salonul de frumusetze devine un loc de retragere al muribunzilor bolnavi de sida (doar baietzi shi doar in ultimul stadiu).

...peshtii, mortzii, regulile pe care shi le impune stapanul acestui "moridero" ca sa n-o ia razna, ca sa nu prelungeasca agonia, ca sa izoleze perfect semi-cadavrele de lumea exterioara, cum va fi propria lui moarte...

pare cam sumbra, e drept, dar e foarte bine scrisa.
Image
Last edited by wellington on Mon Jan 04, 2010 10:25 am, edited 2 times in total.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

wellington

#386 Postby wellington » Mon Jan 04, 2010 7:50 am

m-am apucat de provocatoarea shi scandalagioaica el anatomista de federico andahazi (argentina), m-a prins bine noul val de talente sudamericane.
Image
alternez cu herta muller - en tierras bajas. e prima carte pe care o citesc de dumneaei, deci n-am inca pareri. oricum, nu anticipez la nobelizata vreo posibila fortza tip elias canetti, da poate ma inshel. deshi nu-mi displace, totushi, abia ashtept sa termin cu dânsa (de parca doream doar sa gust ca sa-mi satisfac curiozitatea) ca sa ma apuc de mia de pagini a lu norman mailer - fantasma lui harlot. de la el shtiu la ce sa ma ashtept, il iubesc de mor shi ma furnica degetele de asha anticipare. e una din putzinele datzi cand ma bucur ca am in fatza un cartzoi imens. daca alternez bine lectura cu alte doo-trei cartzi, poa sa-mi dureze fo luna sau chiar mai mult. trebuie numa sa stau cuminte shi sa nu renuntz la alte lecturi halind-o nemestecata, ca dupa aia sa plang ca n-am degustat-o cum trebuie. daca planific perfect treaba, poa sa fie unu din evenimentele mele literare perfecte in 2010.

cred ca merge bine combinata cu daniel pennac - fericirea capcaunilor, care e din cu totul alta livada. poate shi cu alice sebold, lovely bones, dar de asta ultima shtiu ca nu seamana cu mailer, dar nu shi daca se combina bine. nu-s foarte sigura ca ar fi o carte destul de buna. shtiu ca a shocat, ca e beste-seller pe listele new york times-ului, dar daca nu e indeajuns de inchegata, poa sa-mi sterpezeasca maileru shi nu vreau cu nici un chip sa patzesc asha ceva. ca sa intzelegetzi alegerea asta, v-o compar cu obsesia mea din copilarie ca salata de sfecla roshie sa nu-mi atinga piureul de cartofi, ca sa nu mi-l "murdareasca". dârele de ostropel de pui mergeua insa perfect din toate punctele de vedere (cromatic, olfactiv, gustativ) peste mormanu galben de piure.sa zicem ca mailer e un bestial shi perfect piure. nu pot risca sa dau peste o salata de sfecla.
ce avetzi de spus? merita sa risc cu doamna alice, sau o las pe mai tarziu? (ma prinde filmu din urma, poate nici n-o mai citesc shi asta e alt risc). sa caut alta garnitura la mailer? este alice sebold "ostropelul" ideal? am nevoie de o carte puternica, nu de blegoshenii romantice. prima fraza din lovely bones imi indica o mare posibilitate de a gasi o structura fortzoasa, dar e la fel de posibil ca treaba sa inceapa bine shi apoi sa faca fâs, ceea ce se poate intampla oricand, dar nu in aceeashi farfurie cu norman mailer. e un puzzel complicat, shtiu, cam ca pregatirea unui menu de nunta. tocmai de-asta cer ajutor. am de gand sa fac o combinatzie perfecta cu orice chip.
Image
Last edited by wellington on Tue Jan 05, 2010 10:42 am, edited 2 times in total.

io

#387 Postby io » Mon Jan 04, 2010 5:46 pm

syd, Sebold imi pare o salata de sfecla: am inceput-o si eu dupa ce-am citit niste cronici ditirambice si m-a lasat de gheata. La modul ca n-am terminat-o.

vrei ostropel? incearca We need to talk about Kevin de Lionel Shriver. Recomandare de la barbatu-meu. Mi-a zis sa n-o citesc inainte de a avea un copil, ca pe urma ti se cam ia. Tough

WarSong
inspirat

#388 Postby WarSong » Mon Jan 04, 2010 9:53 pm

baga cele 5 carti "The Chronicles of Prydain" de Alexander Lloyd. Pe rand ele este:
The Book of Three
The Black Cauldron
The Castle of Llyr
Taran Wanderer
The High King

de vara, de copii, da funny

wellington

#389 Postby wellington » Tue Jan 05, 2010 10:49 am

n-avem Lionel Shriver in spaniola. asha ca aceasta carte devine nr. 19 pe lista cu cartzi de vânat. mersi doamna io. merg pe mana ta. eliminam salata din menu. pacat de prima aia fraza perfecta ce a croshetat tanti alice.
warsong, râzi tu, ràzi de sufletzelu meu, da ma supar yo o data shi-tzi bag un ebook in mail de plângi. ma gâdila-ma tu ashe shi sa vezi cum ma rogi sa-tzi mai dau. :mrgreen:

wellington

#390 Postby wellington » Tue Jan 05, 2010 11:05 am

continuam cu haleul. de data asta, shtiu ca urmatoarele cartzi nu-s salata de sfecla. nu shtiu insa daca-s piure de cartofi sau ostropel, deci daca sunt atat de tari incat sa domine lectura lui mailer shtirbind-o prin faptu ca-s prea tari:
BARTHELME, donald - el rey (regele)
BROUWERS, jeroen - rosu ucigas
BLOOM, Harold - the lucifer principle
CIMPOIESU, petru - simion liftnicul
MORRISON, toni - paraiso (paradisul)
PASSALINA, arto - morarul care urla la luna
PYNCHON, thomas - entropia
SAVAGE, sam - firmin

(continuare in pagina imediat urmatoare)
Last edited by wellington on Tue Jan 05, 2010 12:09 pm, edited 2 times in total.

Return to “%s” Bibliotheka