Read. Books. I recently.

ISBN

Moderator: Selkia

wellington

Re: Read. Books. I recently.

#391 Postby wellington » Tue Jan 05, 2010 11:05 am

(continuare din pagina ailalta)
in biblioteca mea, astea-s feluri de "5 furculitze" (cum se catalogheaza restaurantele pe-aici)
daca fictziunile astea îshi merita stelutzele intuitiv puse, e posibil sa nu fie potrivite ca ostropel. poate kiar sunt fazani umplutzi sau miei friptzi hotzeshte. poate tre sa ma duc la 4 shi 3 stele (recte furculitze).
pe-astea nu le mai inshiruiesc ca-s sute indesate in biblioteca calibre, fluturandu-mi copertzile 3D sub forma de pixeli.
pareri de la gurmanzi?
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

WarSong
inspirat

#392 Postby WarSong » Tue Jan 05, 2010 7:55 pm

wellington wrote:CIMPOIESU, petru - simion liftnicul

am ras de cartea asta cu nepoata autorului :)
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

wellington

#393 Postby wellington » Wed Jan 06, 2010 3:13 am

adica stateatzi amandoi pe bancutza shi faceatzi mishto de opera unkiului pt k-i nashpa, sau va tzineatzi de burtzi pt. k-i mult prea buna shi prea haioasa? :P
pare sa fie o buna alegere daca-i de ras. ash alterna cu gratzie starile. mersic.
Last edited by wellington on Fri Jan 08, 2010 5:09 pm, edited 1 time in total.

WarSong
inspirat

#394 Postby WarSong » Fri Jan 08, 2010 12:38 pm

lol, kiar stateam pe bancuta. discutia era umpic in contradictoriu, dar per ansamblu radeam amandoi

wellington

#395 Postby wellington » Mon Jan 11, 2010 10:52 am

io wrote:syd, Sebold imi pare o salata de sfecla: am inceput-o si eu dupa ce-am citit niste cronici ditirambice si m-a lasat de gheata. La modul ca n-am terminat-o.

ca s-o consum inainte de film, m-am apucat de sebold inainte de mailer. ce-am citit in prima zi, 20 de pagini, a fost bine. placut cum incepe. a doua zi, nu mi s-a luat treptat, mi s-a luat brusc. ciudat cum exact tipu meu de gaselnitze (raiul personalizat, actziunea din punctu de vedere al victimei) ma scot din fire pt k mi se par idei foarte, foarte bune dar prost crosetate. (asta am zis shi de da vinci code. o fi fo lege ca sa te faci milionar scriind: idei putzine shi bune, transpuse cu multa stangacie. macar tanti shtie gramatica, dar es straniu cum dupa un inceput concentrat poa sa urmeze neshte capitole sub nivelu lu mary higgins clark) daca n-ai fi zis ca ai lasat-o mai pierdeam doo zile din viatza ashteptand sa-shi revina. o bag in hârtie de cadouri si astept o zi de nashtere in categoria de cunoshtintze pe care le intuiesc ca posibili fani ai lu doamna. mersi. m-ai salvat.
auzi k "lovely bones" e o carte provocatoare. cine zice asta, nu stie sa citeasca.
cine vrea provocare adevarata, sa bage federico andahazi: el anatomista. un nene psiholog argentinian scrie aceasta carte. culmea culmilor, debutantu câstiga mega premiu planeta. (juriu e facut din scriitori), numa ca in timpu galei, vine reprezentanta onorabilei institutzii shi zice ca ii vor da banii, respectând decizia juriului, dar ca nu-i pot da trofeul, pentru ca:
"El anatomista no contribuye a exaltar los valores más elevados del espíritu humano", declaró la señora Fortabat a través de un comunicado donde expresaba su disconformidad con el premio por el contenido erótico de la novela.

adik:. "el anatomista nu contribuie la exaltarea celor mai inalte valori ale spiritului uman", a declarat doamna fortabat printr-un comunicat in care exprima dezacordul fatza de premiul acordat din cauza contzinutului erotic al romanului".

cu kiu cu vai, editura planeta s-a lamurit ca succesu lui andahazi e solid shi a publicat cartea in tzâshpe mii de limbi, facand bani serioshi. ce mai conteaza "cele mai inalte valori" daca exista cerere pe piatza? de atunci au mai aparut shi alte titluri ale domnului shi le am pe toate 7, shi le voi infuleca in 2010. mai faimoase sunt: las piadosas, el principe.

Image

citind cartea am incercat sa descopar ce a fufut-o pe editura (shi pe doamna fortabat). parca-i vad incretzindu-se cand parcurgeau pasajele despre curvele ce mergeau la biserica. da lovitura de gratzie cred k a fost de tipul asta: pe la pagina 60, neshte piratzi fura o fetitza (prunc de tzâtzä) din corsica (kestie normala in insulele mediteranei in acele vremi) shi o vand unui bordel. nu shtiam yo ca prostituatele aveau nevoie sa fie educate de mici ca sa fie ok shi cu psihicu linishtit shi fara traumele pe care le simt cele ce se curvesc de nevoie, caci "o curva buna, la fel ca o buna sotzie, trebuie sa fie supusa, ascultatoare shi recunoscatoare." cand vine vremea, matroana vrea sa boteze fetitza caci are o buna relatzie cu biserica. " descrierea legilor shi rutinei acestei lumi cred ca au deranjat de 1000 de ori mai tare ca paginile erotice. bordelu shi biserica sunt cele doo institutzii de baza ale renashterii- :D

Donna Sidonna la envolvió en un vestido de infinitos encajes, la perfumó con agua de jazmines y mandó a llamar al clérigo para que le diera el primer sacramento, porque —desde luego— una buena puta debía ser cristiana. Como sucediera tantas veces, Donna Sidonna negoció el precio de los servicios con el clérigo y se pusieron de acuerdo en el pago: el cura exigía el favor de una de las pupilas todos los días durante un mes y "per tutti le orifici". Donna Sidonna ofrecía el servicio solamente por el curso de una semana y no incluía otro favor más que la convencional francescana. Finalmente convinieron en que el clérigo tomaría los servicios de una pupila durante quince días y "per tutti le orifici". Aquel día, la pequeña fue bautizada y Donna Sidonna le puso por nombre Ninna.

donna sidonna o inveli in infinite dantele, o parfuma cu apa de iasomnie shi trimise dupa preot ca sa-i dea primul sacrament, caci o curva buna trebuie sa fie creshtina. cum i se intamplase de atatea ori, donna sidonna negocie pretzul serviciilor cu preotul shi cazura de acord in privintza plátzii: parintele cerea favorurile unei pupile zilnic, timp de o luna si "per tutti le orifici". donna sidonna oferea serviciul doar timp de o saptamana shi nu incluia alte favoruri afara de conventzionala franciscana. in final se intzelesera ca preotul va primi serviciile pupilei 15 zile shi "per tutti le orifici". in acea zi, micutza fu botezata shi donna sidonna îi puse numele ninna.

ador tonul masurat, aproape sec cu care scrie andahazi, aerul de normalitate birocratica pe care il au tranzactiile intre biserica shi bordel. (n-am spoilarit nimic, asha ca cititzi-o.)

shtiam yo ca multzi dintre iubitzii mei vorbitori de limba spaniola sunt in general neshte ipocritzi cu crucea-n mana,indiferent de continent, da de la o editura ce a lansat candva cele mai mari nume ale literaturii sudamericane, nu ma asteptam la asha fátzärnicie prosteasca. culmea, atitudinea editurii e acum cea mai buna reclama pt federico andahazi.
pana acu 8 ani mi se fâlfàia de vatican, ba kiar ii gaseam partzi bune. de 8 ani incoace nu incetez sa ma minunez de ce imensa, absurda shi toxica influentza are.sa fie clar: nu erotismu a deranjat, ci erotismu bisericesc. pe deasupra, biserica de-atunci seamana imens cu cea de-acu (adik e orfana de tot felu de valori morale) shi ideea asta kiar e buba purulenta pt domnu cu cele trei coroane, pt cei cu doo shi cei cu una.

bravo andahazi! lovu. atitudinea asta inseamna din p. meu dv kiar exaltarea celor mai înalte valori ale spiritului uman!

io

#396 Postby io » Mon Jan 11, 2010 4:38 pm

Donnie Brasco by FBI agent Joseph D.Pistone (now a major motion picture - urasc editiile cu imagini din ecranizare pe coperta - zici ca au scris-o Johnny Depp si Al Pacino - , dar cind ti-o da Mosu', nu mai faci nazuri, mai ales ca stia ca o cauti demult).

Istoria agentului care a infiltrat Mafia new yorkeza timp de 6 ani si a carui munca a dus la criza majora in care inca se afla: 6 ani de munca under-cover - o putere de concentrare care ma arunca in aer (and balls as big as Empire State Building). Credeti ca un job e stresant daca pleci dimineata si te intorci seara tirziu? Dar sa stai 24/7 la "job", timp de 6 ani in care, normal, n-ai vacanta, iar rezultatul unei greseli sa fie vietile tale, ale familiei tale (nu numai cea mai apropiata) plus ale altor citorva agenti care si ei lucreaza under-cover. Sa fii capabil sa-ti pastrezi singele rece chiar si cind familia ta trece printr-o criza majora: nevasta si doua fiice in spital in urma unui grav accident de circulatie...it's mind blowing.

si am gasit si razbunarea maruntilor muritori care sintem si soareco-fobici: "I froze, afraid to open my eyes. Sleeping in the ap[artment of a Mafia captain didn't bother me at all. But I am terrified of mice or rats. I shudder when I see them dead or alive. If there is a mouse in my home, my wife or kids have to deal with it."

E o Mafia anti-glamour, anti-Scorsese. : )
Surtout pas trop de zèle.

Rosispergius

#397 Postby Rosispergius » Tue Jan 12, 2010 1:57 pm

Syd, tie iti place Zafon ?
Mie nu.

wellington

#398 Postby wellington » Tue Jan 12, 2010 2:07 pm

mi-a placut mult "la sombra del viento", aia cu cimitiru cartzilor uitate. imi place in interviurile de la tv. nu-l pot judeca dupa o singura carte shi inca n-am citit "el juego del angel". reeditarile cartzilor din tineretze nu ma tenteaza. l-am vazut pe listele bestselärurilor din new york times. il consider dintr-o categorie net superioara lu ken follet, de pilda (de care nu mai fac gresheala sa ma ating) dar nu sunt sigura daca a dat de un filon comercial sau kiar e valoros.
(oricum, a fi comercial nu-mi pare un defect in sine).
s-ar putea sa tzi se para prea delicat, prea poetic. apropo de poezie, yo te vad mai mult genu bukowsky. :D

Rosispergius

#399 Postby Rosispergius » Tue Jan 12, 2010 2:22 pm

Doua carti monumentale care va vor face sa va razganditi. Doar fanaticii(si poporul ales) nu schimba ideile.

Christopher Caldwell: Reflections on the Revolution in Europe(pentru italofoni : Caldwell Christopher - L’ultima rivoluzione dell’Europa. L’immigrazione, l’islam e l'Occidente--- Garzanti Libri)
In pochi anni, alla fine del XX secolo, l'Europa è diventata una società multietnica: senza alcuna programmazione, senza alcun progetto, senza una guida politica. Oggi su 375 milioni di europei, ben 40 milioni vivono fuori dal loro paese d'origine: in quasi tutte le nazioni e le città europee, gli immigrati sono più del 10%. La maggior parte di loro arriva dall'Africa, dall'Asia, dall'America Latina. Ma questi immigrati - che hanno culture e tradizioni molto diverse dalle nostre - in quale misura sono assimilabili? E che cosa succederà degli "indigeni" europei, con il loro basso tasso di natalità e sempre più anziani? E in particolare, quale può essere il rapporto con una minoranza di 20 milioni di persone, culturalmente coesa, come quella musulmana?
...

Cifre che spaventano

• Dei quasi 500 milioni di residenti che ne contano i 27 Stati-membri dell’Unione Europea (Ue), 50 sono immigrati.
• Di questi 50 milioni, 20 provengono da un altro Stato-membro della Ue e sono detti immigrati intracomunitari. Gli altri sono gl’immigrati extracomunitari.
• Dei 30 milioni d’immigrati extracomunitari presenti oggi negli Stati-membri della Ue, tra i 15 e i 17 milioni sono musulmani.
• In Gran Bretagna arriva ogni anno mezzo milione di nuovi immigrati extracomunitari.
• Nei Paesi dell’Europa Occidentale ne giungono annualmente 1,7 milioni.
• A Torino gl’immigrati extracomunitari incidono sulle nascite dei residenti per il 25% e sulle morti per lo 0,2%
• In Svezia, su 9 milioni di residenti attuali, 1,5 sono immigrati extracomunitari o loro figli.
• Nei Paesi Bassi, su 13 milioni di residenti, 3 milioni sono immigrati extracomunitari o loro figli. Alcune stime prevedono che nel 2050 saranno un terzo dei residenti, e questo tenendo conto che di recente il Paese ha comunque ridotto l’entità dei flussi immigratori, come del resto ha fatto pure la Danimarca, senza peraltro patire rilevanti conseguenze economiche negative, ossia in esatta controtendenza rispetto a quanto sostiene la «logica economico-demografica» degl’immigrazionisti.
• In Italia, gl’immigrati extracomunitari provenienti da Paesi musulmani hanno in media «solo» tre figli per coppia. Ma mediamente le coppie di cittadini italiani «nativi» ne hanno 1,3. La Francia ha «risolto» il gap statistico stabilendo che nel Paese tutti i cittadini sono «nativi», ivi compreso chi ha appena ottenuto cittadinanza francese, e così ha «rialzato» la media. In Italia, peraltro, la riduzione relativa del tasso di natalità che interessa le coppie d’immigrati extracomunitari non è generalizzabile: presso alcuni gruppi etnici provenienti da Pakistan, Bangladesh o Mali tale riduzione è praticamente nulla.

German point of view
How Islam changes Europe or the end of the welfare state – incisive analysis without mincing matters in a politically correct way!

By Felix Struening

“Can Europe be the same, with different people in it?”, aks the U.S. journalist Christopher Caldwell. His answer is a resounding and distinct “No”. The Muslim mass immigration during the past 50 years has already changed Europe a lot. By the year 2050, family reunion and the Muslim fertility rate will do the rest. European politicians previously overestimated the necessity of foreign workers and still don’t understand the cultue-shaping power of Islam. As a consequence, the welfare state will soon collapse, and the political changes will be far-reaching.

http://www.google.it/url?q=http://www.g ... rK2-nk8a3Q

The New Old World

Perry Anderson

Magisterial analysis of Europe's development since the end of the Cold War

A major work of modern history and political analysis, The New Old World punctures both domestic and American myths about continental Europe. Surveying the post-Cold War trajectory of European power and the halting progress towards social and economic integration, Perry Anderson draws out the connections between the EU’s eastward expansion, a foreign policy largely subservient to America’s, and the popular rejection of the European Constitution.

As a neoliberal economic project, pushed forward by a succession of centrist governments, the European Union cannot afford to allow its peoples a free choice that might dash elite schemes of a post-national democracy. Anderson explores Hayek’s suggestion that protecting a market economy might require exactly this kind of inter-state structure, out of reach of popular opposition. With landmark chapters on France, Germany, Italy and Turkey, and a wide-ranging survey of current theories of the Union, The New Old World offers an iconoclastic portrait of a continent that is now being increasingly hailed as a moral and political exemplar for the world at large.

Praise for Perry Anderson:

“Sheer pleasure ... one of the best political, historical and literary essayists of the age.” — Times Literary Supplement

“The breath-taking range of conception and the architectural skill with which it has been executed make his work a formidable intellectual achievement.” — New York Review of Books

http://www.versobooks.com/books/ab/a-ti ... orld.shtml

This collection of essays from one of Europe’s most formidable Marxist intellectuals takes the razor to many attitudes, but most of all to liberal ones. At the centre of Perry Anderson’s concern is Europe itself – inspired, he says, by the great contemporary historian of European integration, Alan Milward, and in particular by Milward’s central insight: that the construction of the European Union was always based on domestic calculations and in effect bolstered or even “rescued” the nation state. The federalist hopes and rhetoric with which the EU is still encumbered are for Anderson, following Milward, “a pack of pieties”.

In this spirit, Anderson parts company with those on the left who, shorn of a viable movement of their own, have thrown themselves behind the cause of European integration. He approaches the EU with the deepest scepticism, and finds much to justify the use of his blade. Most forceful, in my view, is his sustained comparison between the democratic and “open government” pretensions of the union and the secret or semi-secret deliberations of the European Commission and, above all, the Council of Ministers and its hugely powerful vassal body, the Committee of Permanent Representatives (Coreper). He believes the EU’s institutions are unambiguously and increasingly elitist, and that this sparks both an exit from engagement and popular hostility.

He writes: “The contempt for elementary principles of democracy shown by the elites of the Council and the Commission and their subordinates, not to speak of an army of obedient publicists in the media, is reciprocated by the disdain of the masses for the parliament that supposedly represents them, who ignore it in ever-increasing numbers.”

The other major essays – on France, Germany, Italy and Turkey, with an astringent historical review of modern Cyprus – are suffused with a disappointed contempt. The disappointment comes not from the actions of politicians (generally deplorable, in his view, but always predictable) but from the decay of the intelligentsia, especially in France, which he once saw as the cultural and intellectual centre not just of Europe but of the world. Telling here is his view that, Milward apart, nearly all of the interesting work on EU integration has come from Americans – Andrew Moravcsik, Craig Parsons, John Gillingham, Neil Fligstein, Giandomenico Majone (Italian, but trained and teaching in the US) and, most recently, Christopher Caldwell, the FT columnist and author of Reflections on the Revolution in Europe.

For Anderson, the state of the intelligentsia is at least as important as the world of the politicians. The descent he sees from Jean-Paul Sartre to Bernard-Henri Lévy is a QED: the one a serious and vastly influential thinker, the other a “crass booby”, a “grotesque”. That Sartre – a man who, in George Walden’s phrase, grew into rather than out of support for totalitarianism – lauded the mass murderer Mao, while Lévy has vigorously opposed Mao’s contemporary heirs, does not merit a comment.

The main reason for reading these essays is Anderson’s refusal to bow to any pieties, especially leftist ones. To the current widespread belief that from Silvio Berlusconi to fascism is but a hop and a step, he retorts: “Italy is closely enmeshed in the European Union, its economy, military and diplomacy all subject to multinational controls that leave little leeway for independent policy of any kind ... there is neither need, nor chance, of Berlusconi becoming an updated version of Mussolini.”

Yet for all Anderson’s unblinking gaze, present throughout these essays, like ghostly victims at a victors’ banquet, are hints that something else might have been possible. That something else is not defined here: indeed, in the essay (not in this collection) that Anderson wrote to relaunch the New Left Review in 2002, he negated the possibility of any substantial defiance to the capitalism whose cruelties and exclusions he documents, writing that “for the first time since the Reformation, there are no longer any significant oppositions – that is, systematic rival outlooks – within the thought-world of the west; and scarcely any on a world scale either”.

Still, the ghostly shapes that haunt Anderson’s work demand a more substantial form. Those former Marxists who have thrown their energies behind centre-leftism can claim reformist gains. His long-time collaborator, Tom Nairn, who threw his energies behind Scots nationalism, can see a (wholly pro-capitalist) Nationalist party in formal power in Edinburgh. What kind of economic and social arrangements does Anderson want? Or is it enough to continue to slice and expose? A question he may, or may not, answer.

http://www.ft.com/cms/s/2/a72048da-fe13 ... ab49a.html.

Ne trezim si noi dar ne trezim mai tarziu.

Rosispergius

#400 Postby Rosispergius » Tue Jan 12, 2010 2:24 pm

wellington wrote:mi-a placut mult "la sombra del viento", aia cu cimitiru cartzilor uitate. imi place in interviurile de la tv. nu-l pot judeca dupa o singura carte shi inca n-am citit "el juego del angel". reeditarile cartzilor din tineretze nu ma tenteaza. l-am vazut pe listele bestselärurilor din new york times. il consider dintr-o categorie net superioara lu ken follet, de pilda (de care nu mai fac gresheala sa ma ating) dar nu sunt sigura daca a dat de un filon comercial sau kiar e valoros.
(oricum, a fi comercial nu-mi pare un defect in sine).
s-ar putea sa tzi se para prea delicat, prea poetic. apropo de poezie, yo te vad mai mult genu bukowsky. :D

Pai tomai doar aia am cetit io, aka Il gioco dell'angelo. :D :D :D :D

wellington

#401 Postby wellington » Tue Jan 12, 2010 2:26 pm

nu shtiu cand o sa-i vina randu ca am lista plina pâna prin mai. o sa ma straduiesc sa-i fac loc shi-tzi zic.
un prieten cu pareri de incredere zice k ingeru cam shkioapata. sa vedem daca e doar normala diferentza intre o prima carte muncita ani de zile de catre un necunoscut shi o a doua scrisa cu deadline, editori ce te bat la cap, presiune mediatica shi spaima de propria-tzi glorie.
pânä la a treia, nu vom shti adevarul. :wink:
Last edited by wellington on Wed May 09, 2018 12:17 am, edited 2 times in total.

Humbert
the Merry Reaper

#402 Postby Humbert » Fri Jan 22, 2010 10:17 am

Orb prin Gaza, de Aldous Huxley

mda, am citit-o si eu acum ca a scos-o polirom.
mi s-a parut o carte grea. si pt ca am citit-o fragmentat, si pt ca e fragmentata temporal, si pt ca huxley nu e huxley fara digresiunile despre viata, univers si toate cele. dar mi-a placut si raman in continuare fan, exact pt faptul ca romanele lui sunt intesate de idei si pt finetea disectiei psihologice.
high on dopamine

Rosispergius

#403 Postby Rosispergius » Fri Feb 12, 2010 10:41 am

Sir Kingsley Amis
Every Day Drinking

... am primit'o cadò de ziua mea in traducere italiana : Taccuino di un vecchio bevitore Baldini Castoldi Dalai Editore.
Domnul a fost tatal lui Martinel Amis, a fost comunist in tinerete, s'a lasat dupa 1956, mare poet, prozator, critic si pentru mine una din autoritatile supreme din toate timpurile in materie de baute. Mie mi'a schimbat viata. Gasiti de toate acolo. Autobiografice, retete antimahmureala(Churchill consuma in dimineata de dupa doua prepelite coapte natur si o pinta de Porto; Stalin doar o apa minerala din Caucaz si 200 g de vodca cu piper de Cayenne), teste pentru ati verifica priceperea intr'ale beutului, barfe foarte british despre restul lumii si despre scriitorii si politicienii pe care i'a cunoscut, sugestii despre cum sa te porti cu restul lumii ramanand un consumator fidel, diferite feluri de a organiza o cina pentru amicii consumatori, secrete profesionale pentru a nu te imbata repede. Ie' ceva extraordinar, domnilor.

Selkia

#404 Postby Selkia » Fri Feb 19, 2010 12:27 pm

martin amis mi-a placut dintotdeauna foarte mult. pe taica-su nu l am citit. in ultimele luni am avut asa: ana maria sandu - 'fata din casa vagon', vian - 'voi scuipa pe mormintele voastre' & 'moarte pocitaniilor', daniel kehlmann - 'eu si kaminski', julian barnes - 'metroland', pterrry - 'stranii surate' & 'domnul cu coasa'. nu am absolut nimic de zis despre ele, dar tre sa spun ca pratchett nu ma dezamageste niciodata.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Humbert
the Merry Reaper

#405 Postby Humbert » Fri Feb 19, 2010 12:31 pm

citesc magicianul de john fowles, varianta polirom
nu vreau sa spun decat ca traducerea este execrabila, e revoltator de proasta. peste asta se adauga multe greseli de cules, plus, doamnelor si domnilor, agramatisme evidente.
nu am la mana citatul exact, dar am gasit in carte formularea "aveam decat 3 lei in buzunar"

cred ca o sa le scriu un mail celor de la polirom sa-i injur.
high on dopamine

Mocka Rolla

#406 Postby Mocka Rolla » Mon Feb 22, 2010 9:14 am

mi-am completat si eu de citeva saptamini colectia Pratchett cu Domnul cu coasa. din pacate, cred ca ii vine rindul pe la vara.

Humbert, dar de ce nu citesti Magicianul intr-una din versiunile Editurii Univers? nush, io am parcurs-o demult, cind aveam fo 18 ani, si mi se parea tare bine scrisa. de atunci mi-a trecut, cred ca doar Daniel Martin ramine in picioare. :)

ontopic, m-am caznit fo luna cu Nopti de cocaina a lui Ballard. dom'le, nu m-a emotionat.

acum lucrez simultan la Si Hams Si Regretel de Matei Florian - care mi se pare bine scrisa, cu pasaje intregi de pus in rama - si la Moartea lui Bunny Munro a lui Nick Cave. ramin la parerea pe care mi-am facut-o acum fo 12-13 ani in urma, cind i-am citit primul roman: omul n-are pic de talent literar, dar numele vinde orice rahat ar ambala intre coperti. mai bine ma apucam de Pastorala americana, pe care o tot amin de citeva luni.
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

WarSong
inspirat

#407 Postby WarSong » Mon Mar 08, 2010 4:44 pm

intre trilogia War Of The Anciants si alte Blizzarduri am bagat brusc o cartulie haioasa mai mult sau mai putin pentru copii. Momo, Michael Ende. si culmea e ca mi'a placut.

jack

#408 Postby jack » Thu Mar 18, 2010 5:22 pm

am recitit toata seria cu ender si bean, de orson scott card, acu in ordine cronologica. fabuloasa carte, daca mai stiti ceva asemanator recomandari please. urmeaza wyrm
“All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.” Arthur Schopenhauer (1788 - 1860)

wellington

#409 Postby wellington » Thu May 13, 2010 7:50 pm

apostolos DOXIADIS - unchiul pedros si conjectura lui golbach (roman)
o recomand din tot sufletul shi daca nu va plac matematicile, dar mai ales daca va plac. e de ajuns sa acceptatzi pe nemâncate ca "ORICE NUMĂR PAR MAI MARE DECÎT 2 ESTE SUMA A DOUĂ NUMERE PRIME."
Image
domle, matematicile-s kiar poetice! trec peste kestiutze de stil shi compozitzie incomplet impinse pe fagash, cartea ma multzumeshte asha cum e.
au shi matematicienii graalu lor.
încep sa simt nevoia unui david lodge (deci sa fie clar, sunt fan lodge) al lumii matematicilor superioare. shi-al kimiei. shi al ce-o mai fi.
ca sa pastrez spiritul, am cumparat lipici shi ma apuc de Mathematical origami de david mitchell cu mari sperantze. ce bine ca pe-aici nu se poarta covoarele! presimt c-o sa am de aspirat nenumarate bucatzele de hârtie.
Last edited by wellington on Wed Jun 02, 2010 2:04 am, edited 1 time in total.

wellington

#410 Postby wellington » Fri May 14, 2010 7:28 pm

l-am descoperit (abia acum, nu mi-ar fi rushine! da daca depind de mediul înconjurator... :cry: ) pe pascal QUIGNARD. nici macar nu mi-a dat prin cap sa-l caut vazand ecranizari dupa cartzile lui. bineîntzeles ca nu gasesc mai nimic în spaniola. pt ashtia un goncourt nu e nimic. ce ma faaaaac! tre sa reînvätz (dupa doozeci de ani) sa citesc în franceza?
m-am îmbolnavit. vreau sa-l citesc continuu, sa nu se mai termine, vreau o carte de el fara inceput, fara sfarshit, precum cartea de nisip a lui borges.
noroc ca se bate cu stephen king in numar de volume. daca nu ma lacomesc, imi ajunge neshte ani buni. numa de eseurile n-ar fi prea scurtutze... numa de s-ar putea cumpara tot ce a scris.
shi sa faca bine sa duca viatza sanatoasa shi lunga shi sa scrie 18 ore pe zi.

da shi francezii-s scrantitzi. gasesc cartzi de hârtie la tot pasu, cu pretzuri extrem de variate, da când vine vorba de télécharger, imi ofera numa varianta audio. of of of, ce kin, futu-i gallimardu mä-si!

Image

articol de simona sora in dilema veche

* L’Être du balbutiement: essai sur Sacher-Masoch, Mercure de France, 1969 ;
* Alexandra de Lycophron, Mercure de France, 1971 ; repris en Poésie/Gallimard, 2010 (avec postface inédite)
* La Parole de la Délie: essai sur Maurice Scève, Mercure de France, 1974 ;
* Michel Deguy, Seghers, 1975
* Écho, suivi de Épistolè Alexandroy, Le Collet de Buffle, 1975 : repris dans Écrits de l'éphémère, éditions Galilée, 2005 ;
* Sang, Orange Export Ltd, 1976 : repris dans Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Le Lecteur, éditions Gallimard, 1976 ;
* Hiems, Orange Export Ltd, 1977 : repris dans Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Sarx (avec des gravures de Gérard Titus-Carmel), Maeght, 1977 : repris dans Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Les Mots de la terre, de la peur et du sol, avec des gravures de Louis Cordesse, Clivages, 1978 : repris dans Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Inter aerias fagos, Orange Export Ltd, 1979 : repris chez Galilée, 2005 ;
* Sur le défaut de terre, avec des gravures de Louis Cordesse, Clivages, 1979 : repris dans Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Carus, Gallimard, 1979 ;
* Le Secret du domaine, illustrations de Jean Garonnaire, Éditions de l’Amitié, 1980 : repris chez Galilée en 2006 sous le titre L'enfant au visage couleur de la mort ;
* Les Tablettes de buis d’Apronenia Avitia, Gallimard, 1984 ;

* Petits traités, Tome I, avec un traité de gravure de Louis Cordesse, Clivages, 1981 ;
* Petits traités, Tome II, Clivages, 1983 ;
* Petits traités, Tome III, Clivages, 1984 ;
* Le Vœu de silence: essai sur Louis-René des Forêts, éditions Fata Morgana, 1985 : repris chez Galilée, 2005 ;
* Longin, in Nouvelle Revue de Psychanalyse, n0 32, 1985, ISBN 207070520X
* Une gêne technique à l'égard des fragments, Fata Morgana, 1986 : repris chez Galilée, 2005 ;
* Le Salon du Wurtemberg, Gallimard, 1986 ;
* La Leçon de musique, Hachette, 1987 ;
* Les Escaliers de Chambord, Gallimard, 1989 ;
* Petits traités, Tome I à VIII, avec des dessins d’Aki Kuroda, Maeght, 1990 ;
* Albucius, POL, 1990 ;
* Tous les matins du monde, Gallimard, 1991 ;
* Georges de la Tour, Flohic, 1991, repris chez Galilée, 2005 ;
* La Frontière, Michel Chandeigne, 1992, repris chez Folio-Gallimard, 1994, puis en album Frontière, les azulejos du palais de Fronteira, Michel Chandeigne, 1992.
* Le Nom sur le bout de la langue, POL, 1993 ;
* Le Sexe et l'Effroi, Gallimard, 1994 ;
* L'Occupation américaine, Éditions du Seuil, 1994 ;
* Les Septante, avec des peintures de Pierre Skira, Patrice Trigano, 1994 ;
* L’Amour conjugal, avec des gravures de Pierre Skira, Patrice Trigano, 1994 ;
* Rhétorique spéculative, Calmann-Lévy, 1995 ;
* La Haine de la musique, Calmann-Lévy, 1996 ; repris en Folio en 1997 ;
* Vie secrète, Gallimard, 1998 ;
* Terrasse à Rome, Gallimard, 2000 ;
* Tondo, avec des pastels de Pierre Skira, Flammarion, 2002 ;
* Les Ombres errantes (Dernier Royaume, Tome I), éditions Grasset, 2002 ; (Prix Goncourt 2002)
* Sur le jadis (Dernier Royaume, Tome II), Grasset, 2002 ;
* Abîmes (Dernier Royaume, Tome III), Grasset, 2002 ;
* Les Paradisiaques (Dernier Royaume, Tome IV), Grasset, 2005 ;
* Sordidissimes (Dernier Royaume, Tome V), Grasset, 2005 ;
* Écrits de l'éphémère, Galilée, 2005 ;
* Pour trouver les Enfers, Galilée, 2005 ;
* Quartier de la Transportation (avec Jean-Paul Marcheschi), éditions du Rouergue, 2006 ;
* Villa Amalia, Gallimard, 2006 ;
* L'Enfant au visage couleur de la mort, Galilée, 2006 ;
* Triomphe du temps, Galilée, 2006 ;
* Ethelrude et Wolframm, Galilée, 2006 ;
* Le Petit Cupidon, Galilée, 2006 ;
* Requiem, Galilée, 2006 ;
* La Nuit sexuelle, Flammarion, 2007 ;
* Boutès, Galilée, 2008 ;
* La barque silencieuse (Dernier Royaume VI), Le Seuil, 2009.
* Lycophron et Zétès, Poésie/Gallimard, 2010 : réédition (avec postface inédite) de la traduction de l'Alexandra de Lycophron, suivie de Zétès

jack

#411 Postby jack » Tue May 25, 2010 12:04 am

Amin Maalouf - Cruziadele vazute de arabi

o carte scrisa din cealalta perspectiva, cea a arabilor musulmani, cu multe citate si comentarii ale perceptiilor cronicarilor arabi. totusi, maalouf nu este un istoric si asta se observa. as fi dorit o carte mai consistenta, mai analitica. probabil autorul nu si-a propus asta insa

arborele de fum - denis johnson

m-am apuca de citit/recitit romane de razboi. pe lista mai sunt deocamdata mailer - cei goi si cei morti, vasili grossman - viata si destin, heller - catch 22 (rao), stadniuk - razboiul. daca aveti sugestii/adaugiri la lista va rog nu ezitati

cartea de mai sus e buna, scrisa bine, elegant as zice cu tot ce-i trebuie unui roman de razboi adica violenta, ironie, sex, prostie
“All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.” Arthur Schopenhauer (1788 - 1860)

Selkia

#412 Postby Selkia » Tue May 25, 2010 10:09 am

"interpret de maladii", pentru care jhumpa lahiri a primit un pulitzer. scriitura cu detalii, de doamna. povestiri cu umpic de scai infipt catre final, cu umpic de durere. mi-a placut mult.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

wellington

#413 Postby wellington » Tue Jun 01, 2010 2:56 pm

jack wrote:
m-am apuca de citit/recitit romane de razboi. pe lista mai sunt deocamdata mailer - cei goi si cei morti, vasili grossman - viata si destin, heller - catch 22 (rao), stadniuk - razboiul. daca aveti sugestii/adaugiri la lista va rog nu ezitati

Ernst Jünger - "Furtuna de oţel"
Last edited by wellington on Mon Jun 14, 2010 8:38 pm, edited 2 times in total.

marmota jmechera

Clochemerle - Gabriel Chevallier

#414 Postby marmota jmechera » Wed Jun 02, 2010 10:09 pm

Excelent portretist! Totul pleaca de la instalarea unui pisoar chiar langa biserica din sat. Lupta de orgolii marunte, instincte pe masura si vanitati caraghioase face ca nazbatiile satenilor sa ajunga la efectul bulgarelui de zapada sub avalansa. Pentru ca la urma sa se incheie tragic, cu interventia armatei, trageri, ranirea frumoasei si moartea idiotului din sat.
M-am si ris, m-am si delectat cu o franceza tare frumoasa. Recomand; de nu, zice wikipedia ca exista si filmul, cu Peter Ustinov pe post de povestitor.
Madonna e de vina!

merveiozu

#415 Postby merveiozu » Thu Jun 03, 2010 12:30 am

marmoto deosebit de cititoare, te interpelez a doua oara ce soir: sa stii ca ce ai scris tu se cheama spoiler, de la to spoil, a fute, a strica placerea cititului, cand stii ca ala o beleste-n carte.
eu asa faceam cu filme:)

marmota jmechera

#416 Postby marmota jmechera » Thu Jun 03, 2010 9:30 am

Da, ai dreptate; da' probabil ca nu intriga e cea mai importanta, ca era scrisa si pe coperta.
Madonna e de vina!

wellington

#417 Postby wellington » Wed Jun 16, 2010 11:12 pm

"Night Train" - Martin Amis
m-am dus ca la pomul laudat la cartea asta.
e scrisa la persoana intai, din punctul de vedere al unei femei, detectiv in new york, doamna cu experientza in cruzime umana... sa tot ashteptzi o mare învârtealä.
banuiam ca intriga politzista e un pretext shi asha a fost. pânä aici, foarte bine.

intra domnu amis in filosofia sinuciderii, ajunge la gaurile negre, cine suntem shi de unde venim... din päcate, nimic nou sub soare. iar ca femeie, fie ea shi masculina, violata de copil (ale naiba de clishee!), amis o cam da în bara. hai sa lasam femeia. toate personajele sunt conventzionale, poate mai putzin victima. nu vreau sa spoilaresc, asha k nu intru in detalii, da afara de neshte statistici shi detalii anatomo-patologice (parca scoase din manualu departamentului de justitzie al U.S.A.), gaseshti la fel de multa viatza shi realism la politzaii lui amis ca în c.s.i., ceea ce bänuiesc cä autorul nu shi-a propus ca scop.
am rämas cu impresia ca am mai citit de câteva ori aceasta carte pânä acum.
cred ca voi inaugura conceptul de carte deja-vú, ca sa pun o etiketa serioasa in dreptu titlului.
e, acu m-a speriat amis. n-o sa ma apropi cu prea mare ushurintza de alt volum. se simte ca s-a luat in serios shi nu i-a ieshit.

culmea, cu pretenul lui, ian mcewan, nu mi se intampla la fel. m-am plictisit de m-am cutremurat (amis nu m-a plictisit) cu "atonement", dar abia ashtept sa bag botu in alta opera de-a domniei lui.

King Julien

#418 Postby King Julien » Sat Aug 07, 2010 8:32 pm

am ajuns la jumătatea lui "The Complete Cosmicomics", de Italo Calvino, foarte rară şi unica ediţie tradusă în engleză.
cu mare mîndrie, ultimul (sau singurul, cum prefer să cred) exemplar, achiziţionat din cărtureşti-acolo-lîngă-cinema-patria.

hai, trebuie şi recenzie sau ceva?
păi coperta, sau de fapt dust-jacketul. de-acolo începe totul.
apoi, este doar cartea pe care mi-o doream de cînd aveam 3 ani.
e aşa. despre dinaintea universului şi prin timp şi aşa. cu fizică şi alte chestii povestite ca trăiri ale unuia.. dar nu în ordine cronologică şi într-un limbaj simplu şi îmbîrligat, poetic, apropiat (cel tradus în engleză, adică. traducere admirabilă, extrem de. îmi imaginez cum o fi în italiană..) acum, din memorie, voi scrie că-l cheamă Qwqflqul - o aproximare.
da.
primele 3 capitole m-au topit, apoi a fost "The Origin of Birds", la fel, to die for.
iar acum m-am oprit de ceva zile. fiecare rînd e extenuant. sper că revine în curînd la lejeritatea aia incredibilă de la început.

coperta (ah, iar cartea e hardcover. mmm.)

Image

autorul: (cu ocazia asta am văzut şi cum arată el):
Image

wellington

#419 Postby wellington » Sat Sep 04, 2010 8:10 am

king julien, daca nu dispretzuieshti ebookurile, pot sa-tzi ofer neshte italo calvino (tot in engleza): If on a Winter's Night a Traveler, Invisible Cities & Numbers in the Dark and Other Stories. (am toata opera lui, da restu e spanish, asha ca o tzin pentru mine).

ACKROYD, peter - Documentele lui Platon
am râs cu lacrimi. cartea e scurtuuutza foc.

nebunu de ackroyd inventeaza pretexte geniale ca sa-l numeasca pe darwin, dickens, pe groucho marx, fratele marx (recte karl! halal personalitate iese din ashtia doi!)... din Glumele şi relaţia lor cu inconştientul, scrisa de comicu shi actoru freud (pronuntzat Fraud :D ) se deduce cum era teatrul primitiv, obsedat cu sexu. texte din george eliot apar ca de t.s.eliot. pe urma avem un interesant mit al creatziei ce baga big-bangul shi babilonul in aceeashi galeata. sa vedetzi ce mishto ishi dau mana dumnezeu, dragonu shi gaurile de vierme! :D

adik oamenii din viitor descifreaza lumea noastra de azi pornind de la doo trei texte supravietzuitoare, cum facem noi cu bietzii antici, iar cu concluziile la care ajung te prapadeshti de ras. am pus pe texte cateva fragmente ce mi-au cazut rau de tot cu tronc. frumos e ca lumea din viitor seamana foarte tare cu lumea greciei antice, de pe timpu lu platon, asha cum ne-o imaginam noi. numa ca descrierea ei mi se pare tare superficiala. ackroyd a pus toata energia in descrierea trecutului, adik prezentu nostru.
Last edited by wellington on Sat Sep 04, 2010 3:07 pm, edited 1 time in total.

King Julien

#420 Postby King Julien » Sat Sep 04, 2010 1:55 pm

dap, merci, nu mă deranjează nici ebooks, nici în spaniolă, deşi aş înţelege doar fragmente. dar, hey, trăim în epoca lui "it would be a great challenge for me, of course i accept!"

şi cu ackroyd ce faci acolo? ai ebook în engleză? (ăsta în spaniolă nu prea mi-ar surîde.)

apropo de rîs cu lacrimi, mi s-a întîmplat şi mie! cu julian barnes, "flaubert's parrot". neapărat în engleză. (da' nu-l am, l-am citit prin bibliotecă, mi-era şi ruşine că pufneam încontinuu, susţinut.)

Return to “%s” Bibliotheka