Read. Books. I recently.

ISBN

Moderator: Selkia

wellington

Re: Read. Books. I recently.

#421 Postby wellington » Sat Sep 04, 2010 2:43 pm

ok. baga-mi un pm cu mailu tau shi-tzi trimit (in engleza): italo calvino, ackroyd - the plato papers shi barnes - flaubert's parrot.
vad k pe barnes il vrei neaparat in engleza, dar ash putea adauga ca desert shi editzia romaneasca a editurii univers in traducerea lu virgil stanciu.

daca intri pe topicu lecturi electronice gaseshti linkuri pt variate shi nenumarate cartzi.
de ex, parca vad ca te-ai râde la Fugitives & Refugees de Chuck Palahniuk shi poate shi la David Foster Wallace.
poate te tenteaza shi alt Julian Barnes - Nothing To Be Frightened Of, asha de morbid k devine amuzant.
iar in ultimu timp, ca suntem in sezonu potrivit, bag cartzi din longlistu la man booker prize.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Humbert
the Merry Reaper

#422 Postby Humbert » Wed Sep 15, 2010 12:53 pm

m-am impiedicat de Ian McEwan recent si am citit Amsterdam, Durabila iubire si Ispasire.
imi place McEwan pt felul in care isi construieste situatiile, pt precizia aproape chirurgicala cu care diseca personajele si pentru ca nu are niciunfel de morala. de fapt imi place pt ca m-a facut sa simt lucruri: la Durabila Iubire am simtit greutatea aerului din jurul celor 2 personaje care nu mai comunica/ nu se mai iubesc iar in Ispasire am vazut cu ochii mei cum e intr-un spital in care vin raniti de razboi. Amsterdam mi s-a parut un fel de farsa, nu i-am dat mare atentie.
cred ca o sa mai citesc.
high on dopamine

King Julien

#423 Postby King Julien » Wed Sep 15, 2010 1:15 pm

Humbert wrote:m-am impiedicat de Ian McEwan recent si am citit Amsterdam, Durabila iubire si Ispasire.
imi place McEwan pt felul in care isi construieste situatiile, pt precizia aproape chirurgicala cu care diseca personajele si pentru ca nu are niciunfel de morala. de fapt imi place pt ca m-a facut sa simt lucruri: la Durabila Iubire am simtit greutatea aerului din jurul celor 2 personaje care nu mai comunica/ nu se mai iubesc iar in Ispasire am vazut cu ochii mei cum e intr-un spital in care vin raniti de razboi. Amsterdam mi s-a parut un fel de farsa, nu i-am dat mare atentie.
cred ca o sa mai citesc.

:D ai citit traduceri sau în engleză?
eu am avut norocul să dau peste atonement (ispăşirea aia, da.)în engleză. şi, după ce am frunzărit-o doar aşa, pe primele pagini, nu am mai lăsat-o din mînă.
mi s-a părut mişto cum descrie, descriptiv şi implicant cum s-au dus dracului nişte vieţi doar pentru pentru că oamenii convieţuiesc, fiecare cu ale lui, în cap.

Humbert
the Merry Reaper

#424 Postby Humbert » Wed Sep 15, 2010 1:27 pm

am citit traduceri, de la univers si polirom. in general nu citesc carti in limbi straine (adica in engleza, ca in alte limbi oricum nu as fi in stare) decat daca nu am incotro. pana acum aproape intotdeauna am avut incotro cand a fost vorba de literatura :)

despre Ispasire, sincer prima parte aproape m-a plictisit. tocmai cand eram pe punctul sa si zic asta, pac! m-a lovit cu intamplarea, care m-a trezit maxim. apoi iar un pic de lalaiala, pana m-a lovit cu retragerea din Franta si cu spitalul. pana la urma mi-am zis ca de fapt cartea (sau naratiunea, na) e doar foarte bine construita si temperata, nici vorba de plictiseala.

Durabila Iubire in schimb m-a tinut in priza cap coada. si cand i-am spus consoartei ca e o carte dupa care s-ar putea face foarte bine un film, mi-a zis ca s-a facut :)) http://www.imdb.com/title/tt0375735/ (nici pe Atonement nu l-am vazut)
high on dopamine

wellington

#425 Postby wellington » Thu Oct 28, 2010 12:27 am

PATRICK SüSKIND - contrabasul (monolog)
de mult nu m-am mai bucurat asha la o lectura.
adik ma tot bucur yo cu diverse cartzi, dar asta are exact tipul de artificii ce ma fac pe mine sa explodez. omuletzu asta e ceva... are doza aia de investigator maniacal ce mi se pare mie esentziala la un scriitor bun. pe urma, ce face cu informatzia deja tzine de geniu.
niciodata n-o sa mai vad contrabasul (shi contrabasishtii) cu aceiashi oki.

trebuie sa traduc un paragraf-doua ca merita.

asta sunt eu. mai bine zis, noi: colegii mei shi cu mine. orkestra natzionala. a doua de brahms e impresionantä. cu ocazia aceea eram shase, un ansamblu de fortza medie. în total suntem 8. cateodata vin din afarä shi ajungem la 10. inclusiv am ajuns sa fim 12, ceea ce foarte tare, va asigur, foarte tare. 12 contrabasuri, daca vor - in teorie, desigur - nu pot fi tzinute-n frâu nici cu o orkesträ întreagä. chiar shi numai fizic vorbind. ceilaltzi nu au ce face. de fapt, fära noi nu se poate începe nimic. putetzi întreba pe oricine. orice muzician va va confirma cu placere ca o orkestra se poate lipsi de dirijor, dar nu de contrabas. orkestrele au cantat fara dirijor timp de secole; în istoria evolutziei muzicale, dirijorul este o inventzie recentä. a secolului 19. eu insumi pot confirma ca shi noi, cei din orkestra natzionala, avem obiceiul sa cantam fara sa-l luam in seama catushi de putzin pe dirijor. trecem peste. cateodata trecem peste fara ca el sa-shi dea seama. il lasam sa faca volute în aer pana oboseshte, in timp ce noi batem podeaua cu pantofii. asta aproape întotdeauna cu un dirijor invitat. e! placeri foarte secrete care aproape ca nu trebuiesc mentzionate. în orice caz, asta-i marginal.

pe de alta parte, e imposibil sa concepi o orchestra fara contrabas. se poate spune ca o orchestra, prin definitzie, nu exista pana ce nu are un contrabas. exista orkestre fara vioara întâi, fara instrumente de suflat, fara timbale, fara trompete, fara nimic. dar nu fara bas.
zicand astea vreau sa ajung la afirmatzia ca de de departe, contrabasul e instrumentul cel mai important din orkestra. kiar daca nu e recunoscut ca atare.
formeaza toata structura de baza pe care trebuie sa se sprijine restul orkestrei, inclusiv dirijorul. basul ar fi, prin urmare, temelia pe care se ridica tot acest edificiu. lipsitzi-va de bas shi va domni cea mai absoluta confuzie babilonicä a limbilor, o sodomä in care nimeni nu va shtii de ce face muzicä. Imaginatzi-va, de exemplu, simfonia in si minor de schubert fara bashi. evident. o putem uita. se poate uita toata literatura orkestrala de la a la z shi tot ce mai vretzi: simfonii, opere, recitaluri - daca nu exista contrabasul.

ash mai scrie, dar n-are rost. frazele pierd din farmec daca nu curg unele din altele. spectaculos cum de la o teorie despre istoria contrabasului se poate lua razna la un mod maretz, valkirian! gloriaaaaaa!

v-atzi intrebat fodat cum se face unu contrabasist?
merita.
e freudian.

(bai, äla care dai la actorie shi eshti in stare se mimezi k mânuieshti un contrabas! daca vrei sa demonstrezi ca eshti genial, sa rupi comisia-n doo, fa monologu asta. yo tzi-l traduc, tzi-l condensez... tot ce vrei.)

ISAAC BASHEVIS SINGER - A Friend of Kafka: And Other Stories
SALMAN RUSHDIE - Midnight's Children, The Moor's Last Sight

apropo de "Copiii din miezul noptii" a lui rushdie. inca incerc sa intzeleg de ce a fost votat cel mai bun man booker prize din toate timpurile. e... buna, dar...
adaug ca traducerea romaneasca e cam varza.
cea la "ultimul suspin al maurului" e mai OK. ambele sunt utile cand scartzaie priceperea sensului frazei in engleza.
sincer prefer arborescenta The Moor's Last Sight. mi-a amintit de marquez.
din Midnight's Children imi plac imagini, bucätzi... The Moor's Last Sight îmi place pur shi simplu.

Rosispergius

#426 Postby Rosispergius » Wed Nov 10, 2010 4:48 pm

Sa nu cetiti "Ciumitirul di Praga", ultima a lui Eco si Kenn Follet cu a lui The Fall of Giants.

Dupa "tzintzirim" mi'am dat si eu seama, in sfarsit, ca Eco nu este un scriitor, este si el un om de stiinta care are niste obsesii si ca dupa Adso din Melck, Jacopo Belbo, Baudolino, Roberto de la Grive, Yambo etc ne'a mai tras o autobiografica imaginara, acuma este un cert capitan Simonini, un fel de Belbo falsificator, cinic si fara scrupule.

Ken Follet este un fel de Titus Popovici sau Radu Theodoru ai oranduirii burghezo-moshteresti amrekane. (Stie cineva daca au murit aia doi cumva pentru ca vreau sa plang dupa ei.)

Daca gasiti Massimiliano Parente cetiti "Contronatura" si cam tot ce a scris asta inafara de articolele de ziar pentru ca nefiind un radical-chic este nevoit sa scrie pe la ziarele lui Berlusca. pe bani bineinteles. Dar ca scriitura bate la cur toti Savianii si restul ipocritilor moralisti.

http://bompiani.rcslibri.corriere.it/li ... rente.html

wellington

#427 Postby wellington » Wed Nov 10, 2010 5:01 pm

daca repeta dumele din pendul, yo sunt interesata. baga detalii.

Rosispergius

#428 Postby Rosispergius » Wed Dec 22, 2010 6:52 pm

Lulù Delacroix

Tipa care il scrie este o fosta "nevroromanticista"(impreuna cu Scarpa si cu Ammaniti). Cam dusa dar scrie foarte fain.
Este Isabella Santacroce. Aici isi prezinta cartea, un fel de basm gotic cu o fetita cheala, cu ochii enormi, torturata si izolata de surorile si de parintii ei si care atunci cand implineste patru ani pleaca intr'un univers paralel unde se bate cu incarnarile prejudecatilor impotriva fetitelor urate.
I'am mai citit Luminator care nu m'a prea atins si Dark Demonia.

Isabella Santacroce presenta Lulù Delacroix.AVI
http://www.youtube.com/watch?v=ac4BtPDaefM

http://isabella-santacroce.splinder.com/

http://www.facebook.com/pages/Isabella- ... 828?v=wall

(pe facebook are si o invitatie pentru un ajun al Craciunului petrecut altfel)

wellington

Paul AUSTER - Sunset Park

#429 Postby wellington » Tue Feb 01, 2011 1:31 am

ce bine începe! câte promisiuni face cu acest start! ce personaje extraordinare, cizelate, pline de fortza narativa, capabile sa suporte shi sa faca kestii deosebite itzi intra-n viatza kiar in prima jumatate de ora de lectura!
dupa un lung drum cu curbe stranse, osciland intre interesant & plictisitor, naratziunea confirma de-odat ashteptarile lectorului prin ciocnirile cu lumea lu wyler & beckett. & iar pauza. & tot asha! iar confirma... & iar läläialä....
¿scrupuloasa structura austeriana, mult prea läudata? la asta se refera laudatorii? la zig-zagu asta intre pagini ce te starnesc, te fac sa zici ¡da domle! shi pagini pe care cu greu te abtzii sa nu le sari, fortzate, tehnice, banale...
mda!

pai, oi avea yo ashteptarile prea înalte.

http://www.guardian.co.uk/books/2010/no ... aul-auster

Tanti Aurica

#430 Postby Tanti Aurica » Wed Feb 09, 2011 5:47 pm

Muzeul inocentei a lui Pamuk, am citit-o compulsiv, intr-o singura zi. Imi place Pamuk in general, dar asta mi-a placut in mod deosebit.
Poveste despre dragoste si intuneric a lui Oz, a mers un strop mai greu la inceput, dar mi-a placut din ce in ce mai mult spre final.
Povestiri africane de Doris Lessing, plicticoasa, desueta, banala, nu mi-a placut deloc. De citit pe buda.

euNuke

#431 Postby euNuke » Wed Feb 09, 2011 7:44 pm

tanti, ai intrerupt o frumoasa serie de topicuri cu wellington in coada.. :lol:

lectura: eco, cimitirul din praga. politichie, istorie moderna, conspiratii si psihopatii intr-o singura fraza cu 2 autori. bun
inchiriez nickname genial si ieftin ca braga: 10.000 de parai pa luna

wellington

#432 Postby wellington » Wed Feb 09, 2011 8:59 pm

sh-o fi vina mea k va leneviratzi! :P
ia pune mana shi intrerupe shi tu shiru din cand in cand!

scaiete

#433 Postby scaiete » Tue Mar 22, 2011 8:35 pm

"Freedom" de jonathan frantzen, o carte care mi-a placut mult ceea ce va doresc si dvs. e scrisa asa bine ca nu-mi venea sa o las sa ma culc desi de regula eram obosit varza (ca am citit-o in vacanta, noaptea cand ajungeam sa ma trantesc pe undeva sa ma hodinesc dupa o zi intrega de umblat). stiti senzatia aia cand abia astepti sa deschizi cartea sa afli ce s-a mai intampla cu personajele alea?

stefanp

#434 Postby stefanp » Thu Aug 18, 2011 11:48 am

Printre ultimele carti citite e "Human race get off your knees" de David Icke. Autorul are o inteligenta si o logica iesita din comun, un simt al umorului bun ; opera sa e controversata in Marea Britanie, dar tot mai multi se trezesc si considera ideile lui Icke tot mai pertinente. Cartea pune pe masa mai multe probleme mondiale ce sunt tratate punctual si consecvent : dezvoltarea unei noi constiinte umane, marea schimbare si trecerea intr-o noua era, construirea realitatii, extraterestrii, guvernul mondial, matricea lunii si a lumii etc. Multi ar pune o eticheta pe cartea asta si ar denumi-o cliseic carte de teoria conspiratiei. Partea cu guvernul mondial e demonstrabila si nu iti trebuiesc foarte multi neuroni sa iti dai seama ca lumea e controlata doar de cativa. Nu sunt conspirationist. Eu as numi-o carte care prezinta realitatea altfel decat suntem noi obisnuiti si totusi intr-un mod elevat. Cred ca informatiile prezentate de autor ar trebui sa ajunga mai usor la public si sa intre in fluxul principal al mediei. Guvernul bulgar deja a declarat din 2009 ca extraterestrii exista si ca lucreaza in laborator cu ei http://www.descopera.ro/dnews/5137596-e ... u-bulgarii . Robert Dean , un general militar nato a declarat ca existenta extraterestrilor este cunoscuta inca din 1964, cand printr-un studiu elaborat NATO a conchis ca exista 4 rase de extraterestri printre care si una care arata exact ca noi . Robert dean mai afirma ca in timp ce ar fi participat la niste proiecte cu extraterestrii in laboratoare, acestia ar fi afirmat ca suntem "o rasa salbatica, primitiva si periculoasa". Interviul e pe net la project camelot. Cam atat aveam de zis, mai adaug doar ca David Icke e un om deosebit, a fost si in Romania , e un om foarte clar si explica foarte bine.

P.S. Nu stiu daca am facut recenzia unde trebuia, s-ar putea sa nu fie pe placul multora.

Image
Last edited by stefanp on Sun Jun 03, 2012 8:36 am, edited 3 times in total.
muie

wellington

#435 Postby wellington » Fri Sep 02, 2011 4:37 pm

stefanp wrote:Robert Dean , un general militar nato a declarat ca existenta extraterestrilor este cunoscuta inca din 1964, cand printr-un studiu elaborat NATO a conchis ca exista 4 rase de extraterestri printre care si una care arata exact ca noi . Robert dean mai afirma ca in timp ce ar fi participat la niste proiecte cu extraterestrii in laboratoare, acestia ar fi afirmat ca suntem "o rasa salbatica, primitiva si periculoasa". Interviul e pe net la project camelot. Cam atat aveam de zis, mai adaug doar ca David Icke e un om deosebit, a fost si in romania , e un om foarte clar si explica foarte bine.

Robert Orel Dean (born March 2 1929) is a UFOlogist from Tucson, Arizona.

Dean retired from the US Army as a command sergeant major.
(din wiki, ca e la-ndemâna.)

sa intzeleg ca echivalentu in romaneshte a lu command sergeant major e general?

stefanp

#436 Postby stefanp » Fri Sep 02, 2011 10:53 pm

in fine, asa e, am vazut interviul acum un an. tineam minte ca e general, ca a condus departamentul de razboi.
muie

wellington

#437 Postby wellington » Sat Sep 03, 2011 12:01 am

sigur ca da.
era coleg cu spock shi au extins nato pe planetele lu sirius! :D

(nu mi-o lua in nume de rau. :P )
omo e shcolit, e istetz, ba kiar jmeker.
candva am crezut ca sindromu de stres postraumatic dupa razbelu din corea l-a facut sa se ufologizeze. acu cred ca e "un däshtept"!

wellington

#438 Postby wellington » Wed Sep 14, 2011 9:04 pm

mergeam yo asha pe strada shi de departe recunosc o imagine pe care o shtiu mai bine ca pe tatal nostru. mai fac trei pashi shi vad shi literele puse pe imagine:

Image

mi s-au racit mainile, picioarele shi restul extremitatzilor. mi-a vajait capul. peste juma de ora am ajuns acasa. peste alta juma de ora, am ieshit fugind shi m-am dus sa mi-l cumpar (am jurnalu atat de hartie cat shi de picseli, in romana). nu puteam sa nu ma gandesc: ¿oare cum au tradus "ovrei deshtept"?
de trei ore citesc pe sarite shi bazai ca prostu cand dau de referintze la radu gyr sau la coshbuc.
doamne, fereshte-ma de bâzdâci!

ps: e 29 de euro.

wellington

#439 Postby wellington » Tue Sep 27, 2011 12:55 am

care citishi Nikolai Lilin - educatia siberianä?

ramasei masca cu siberianu transnistrean mercenar cu cazier cat cearceafu, tatuator italian, autor de bestseluri.

Image

Image

Image

nebunatika
in cautarea fericirii

#440 Postby nebunatika » Sun Nov 20, 2011 8:13 pm

tocmai am terminat de citit Revolutionary Road ... mi-a luat aprox. o luna
mi-a parut admirabil construita si usor de citit; sa fiu sincera, imi pare rau ca am terminat-o :D
ce urmeaza?
no masters or kings when the ritual begins

Rosispergius

#441 Postby Rosispergius » Mon Nov 21, 2011 8:32 pm

... Syd,

sa ti'l bati de pula pe jigodia aia ruseasca si ocupanta si colonizatoare. Ie' know-how'l italian la mijloc(ala care a facut din mafii si criminalitate neshte chestii respectabile). Nu'l mai baga nimeni in seama(poate doar jegosul halalant di Saviano).

Ar trebui retinut pentru fals ideologic(ca si atunci iti declari o alta varsta, diferita de aia din buletin). Buletinul lui spune ca este rus colonizat pe pamanturile noastre si nicidecum un membru al unui trib siberian Urka mutat de Stalin in Basarabia si Transnistria care se bate cu "fascistii" romani pe Nistru(y compris Cecenia. bine ca n'a zis ca a fost si in Bosnia cu Limonov ca ar fi fost prea de tot, ar fi avut vreo 7-8 ani atunci. memorabila scena cu Limonov si Karadzici care se intrec in a recita poeme mobilizatoare in timp ce tunurile sarbesti bombardau Sarajevo.)
Chestii de propaganda pe care am reusit sa le contracaram cu bine(pe vremea aia era mare pretenia intre intre italieni si rusi plus retelele ex-comuniste si reactivate de Putin pentru ca a inceput din nou sa'i plateasca pe gazetarii comunisti italieni, de un timp s'au mutat la francezi pentru ca italienii stralucesc prin ineficienta). De fapt Nikolai de la Bender( asa ii spun ei Tighinei noastre, mai bine pe turceste decat pe romaneste) este un sfrijit de'al lui Limonov si Dugin(mushkii aia sunt cam photoshopatzi, atat aia fizici cat si aia intelectuali.)

... deci ceteste o chestie demistificatoare(sunt cateva zeci dar asta ie' mai sintezista, prima a fost in Corriere si unde neshte suge(rimente) le'am dat si io :lol: )

Lilin, la bufala che
venne dal freddo

http://www.ilfattoquotidiano.it/2011/05 ... -2/109502/

Vai steluta lui ca scriitor, doar platitii de rusi si din partea dreapta si din partea stanga il mai sustin cat de cat.

Del resto che poteva raccontare per sfondare in Italia: che ha fatto il militare a Cuneo?

:lol: :lol: :lol:

... unde fare il militare a Cuneo vine de la zeiescul Totò.

Sono un uomo di mondo...
http://youtu.be/lqcrRKmtK5Q

wellington

#442 Postby wellington » Wed Nov 23, 2011 11:28 pm

inca nu l-am citit pe lilin ca sa-mi pot face o parere. dar yo nu vreau cartea asta ca sa descopar mari adevaruri cutremuratoare, ci doar ca sa-i cunosc punctul de vedere. nu-s de acord cu respectabilitatea pe care o invoci. in tot ceea ce am citit despre dumnealui, n-am vazut urme de asha ceva.
nu potzi nega ca ofera un punct de vedere dintr-o perspectiva relativ necunoscuta. dar asta nu-l transforma pe autor intr-un personaj pozitiv, ci doar intr-un tatuator ce a invatzat sa scrie.

iar despre saviano, nici sa nu discutam. un tip condamnat la moarte pentru ca a scris o carte (shi nu vorbesc de rushdie) in buricul europei e un jegos pentru un tip de oameni carora i-o le-ash pune calificative de mii de ori mai rele.
cum nu presupun ca tu ai fi fun camorrist, o sa ma port ca shi cum n-ash fi citit ce-ai zis. nu intru in dezbatere pe aceasta tema, asha ca linishte shi pace.

shi ce mai face berlu?

Rosispergius

#443 Postby Rosispergius » Thu Nov 24, 2011 7:57 pm

... Berlusca tocmai ce si'a negociat cu insucces iesirea din scena(ii spuneam pretenului vostru @scaiete acu' un anishor ca ie termenat ca si politician si ca suntem la comicariile finale care si au fost cu brio macar ne'am dextrat :lol: , Trilaterala functioneaza si are oameni responsabili per il ricambio; iti aduc aminte cum l'a bagat Avocatul in politica, cazuse Craxi si Prima ResPublica italiana, Agnelli impreuna cu Confindustria italiana au zis ca "sa'l lasam pe asta. Daca o sa cada, va cadea de unul singur. daca va castiga, vom castiga toti", in sensul ca ala a conditionat scena politica italiana vreo 20 de ani, un cacat raportat la timpurile lungi ale Historiei, a fost un sclavete perfect care a facut jocul altcuiva atat timp cat i'au reusit.
Probabil despre el se va spune ca a fost ceva intre Luis XIV sI Nicolae Ceausescu. desi varianta oficiala va fi ca a fost cel mai bun leader al Italiei din timpurile lui Gianni Letta. L'a futut Vaticanul, pana la urma. nu stii tu, eu traiesc intr'o tara compozita unde comanda banii si popii. La doo' saptamani dupa ce Bagnasco a zis "meno male che Cristo c'e' " (sic) a fost adio.) Nu te intreb cum se simte Zappa' pen'ca nu ma intereseaza. :lol:

...

deci este carnea mea, sangele meu si sperma mea; ele sunt de vina pentru reactia de mai sus. Simt orice atac impotriva geist'ului Neamului meu, il simt in carnea mea, in sangele meu si in sperma mea. pe tine daca te frige cineva, nu reactionezi?
desi sunt sigur ca aceasta fleisch a mea plus blut'ul si Samenplasma :lol: tin neaparat de un boden real sau imaginar. si cum sa nu reactionezi asa din moment ce esti inconjurat de migratori prin toate partile? :lol:

Rosispergius

#444 Postby Rosispergius » Thu Nov 24, 2011 8:22 pm

:lol: :lol: :lol:

Învârtita / Maramures couple turning dance
http://youtu.be/jMZiZyXy6pw

... prestigioasa Osprey, secolele X-XII.

Nu se vede prea bine cine in cine da(sic). Se omoara vyzantinii cu bozgorii de serviciu? Cu cine tine valahul ala hirsut? :lol: :lol: :lol:

... oricum moare. Daca nu'l omoara grecoteiul romeu(sau slavul turco-iranizat adus acolo de aceiasi "romei" imputiti) atunci il omoara bozgoro-fino-turco-iranicul de serviciu.

Eu sunt un urmas al coconilor din spatele pozei, aia care fug cu oile, aia care poate ziceau in sinea lor : "Las' ca tinem noi minte cine l'o omorat pa tatuca".

Si tinem bine minte.

Dumnezeu sa binecuvinteze Romania.

nebunatika
in cautarea fericirii

#445 Postby nebunatika » Mon Feb 27, 2012 8:06 pm

ma chinui sa citesc luni de fiere (brukner); e prea frumoasa ca sa o citesc repede. deci, nu ma grabesc mai mult decat e cazul.

wellington

#446 Postby wellington » Mon Apr 02, 2012 12:49 pm

Rosispergius wrote:
deci este carnea mea, sangele meu si sperma mea; ele sunt de vina pentru reactia de mai sus. Simt orice atac impotriva geist'ului Neamului meu, il simt in carnea mea, in sangele meu si in sperma mea. pe tine daca te frige cineva, nu reactionezi?
desi sunt sigur ca aceasta fleisch a mea plus blut'ul si Samenplasma :lol: tin neaparat de un boden real sau imaginar. si cum sa nu reactionezi asa din moment ce esti inconjurat de migratori prin toate partile? :lol:

reactzie visccerala care tzine de instinctu de supravietzuire. toata stima! pana shi vekiu testament e de partea ta. cum ar putea fi cineva împotriva? :D

stefanp

#447 Postby stefanp » Fri Apr 13, 2012 12:17 pm

"La frontierele sanatatii - de la vindecare la totalitate " de dr. Christine R. Page, este o carte foarte buna. Sunt explicate concepte ale medicinei alternative, in care se ia in seama si sufletul. Sufletul se trateaza impreuna cu trupul . Cartea este pentru cei de dimensiunea 4.

O alta carte foarte buna care m'a fascinat se numeste "Puterea vindecatoare a bolii" de 2 autori : Thorwald Dethlfsen si Ruediger Dahlke , 2 germani foarte inteligenti. Tema este importanta si semnificatia simptomelor bolii. Prezinta o noua abordare si tratare a bolilor, prin intelegere. Cumva, ne dezvoltam o capacitate mai mare in descoperirea si citirea bolilor noastre si invatam sa descoperim sensul lor. Cartea este similara cu cea prezentata mai sus. Prezinta concepte ale medicinei alternative si o noua intelegere. In primele capitole se face legatura si cu filozofia si cu astrologia.
Sunt desigur niste legaturi subtile.

Si aceasta carte e pentru cei din dimensiunea 4. Cei din 3 o citesc degeaba, ar putea sa o citeasca pentru a se eleva si pentru a'si ridica nivelul de constiinta. Am precizat-o si la mine in jurnal.
Last edited by stefanp on Fri Apr 13, 2012 12:29 pm, edited 1 time in total.
muie

stefanp

#448 Postby stefanp » Fri Apr 13, 2012 12:28 pm

"Astrologia, o terapie moderna " de Gheorghita Coser. O carte foarte bogata in informatii si detalii. E foarte documentata si aproape completa. Explica sensul fiecarei zodii, rolul lor in societate, legatura cu planetele, face o legatura si cu religia, filozofia, medicina.

O recomand pentru cei interesati de domeniul astrologiei.
muie

stefanp

#449 Postby stefanp » Fri Apr 13, 2012 12:51 pm

"Ochiul Sinelui - de care nimic nu se poate ascunde" de David R. Hawkins explica spiritualitatea intr-un mod stiintific. E o carte foarte greoaie. Trebuie sa ai niste experiente spirituale ca sa intelegi ce e acolo. Totul este explicat clar si intr-un mod elevat. Cartea explica un instrument de calibrare a constiintei , un aparat ce functioneaza pe principii kinesiologice. Constiinta se poate masura pe o scara logaritmica de la 1 la 1000. Iisus a intrupat toata constiinta, si a depasit realitatea noastra deci el este in varful scarii, constiintei lui ii este asociata valoarea 1000. Tot pamantul, egregorul din care facem parte, deci suma constiintelor are valoarea 206, cand a fost masurata ultima data. Eu sunt convins ca a mai crescut. Nivelul de constiinta este atat de mic pentru ca in proportie de 80% oamenii traiesc in negativitate, deci au valoarea constiintelor sub 200. Pragul de 200 este nivelul de integritate. Ceilalalti 20% care sunt productivi si nu se multumesc doar cu ce se ofera, ii tin in spate pe cei 80%.
Carl Jung a intrupat constiinta undeva la 540 si a atins nivelul Iubirii neconditionate. Freud nu a reusit sa depaseasca 500, s-a oprit la 499, nivelul intelectului. Mahatma Gandhi are undeva la 750. Socrate pe la 500.

Foarte buna cartea pentru cei interesati de spiritualitate. Se gaseste la editura Cartea Daath. Autorul mai are inca doua carti, "Putere vs Forta" si "Sinele: Realitate si Subiectivitate". Cartea ce tocmai am prezentat-o calibreaza ca nivel de adevar la 980.
muie

nebunatika
in cautarea fericirii

#450 Postby nebunatika » Fri Apr 13, 2012 3:23 pm

da, da;
ultima carte pe care am "suportat" sa o citesc a fost luni de fiere de bruckner;
cu ocazia asta am citit si eu o carte de bruckner pana la final ...
ce pot sa spun; dementziala carte, minunata opera de fictiune
cartea e scrisa pe la '80 dar mi se pare in totalitate valabila si astazi; plina de posibilitati :D
eu cam de-astea citesc, de obicei

Return to “%s” Bibliotheka