Moto GP 2010

auto-moto-velo

Moderator: oaspetele

marmota jmechera

Moto GP 2010

#1 Postby marmota jmechera » Mon Apr 12, 2010 11:55 am

Pai?

Ieri seara s-a desfasurat un inceput super fain de sezon grand prix, pe circuitul de la Doha. Desi tendinta generala era sa se parieze mai degraba pe Stoner, uite ca dracul ala de Rossi iar a facut-o lata.
Din cauza ca am fuckuit io setarile video la monitor, nu se vedea foarte bine, asa ca am mutat pe teveu si am pierdut fix momentul cand a cazut Stoner. Oricum, l-am vazut ridicandu-se repede dupa aia.
Dupa care, nu prea au mai fost dubii cine o sa castige. Interesant a fost bastonul pentru urmatoarele trei locuri. Mai intai Dovizioso cu Hayden, pe mai multe ture s-au tot jucat de-a aspiratul. Iar la sfarsit vine scula ala de Lorenzo si ii fenteaza pe amandoi pe ultimele sute de metri. Personal as fi vrut sa ramana Dovi pe locul doi, ca saracu' ori ii era calul prea naravas, ori era obosit, ca rau se mai scutura motorul sub el. Locul trei l-a luat si pe ala la mustata, ca la cursele de cai, cand e nevoie de fotografie hehe.

P. Pilote Equipe Horaire
1 Valentino Rossi Yamaha Factory 42:50.099
2 Jorge Lorenzo Yamaha Factory +01.022
3 Andrea Dovizioso Honda HRC +01.865
4 Nicky Hayden Ducati MotoGP +01.876
5 Ben Spies Yamaha Tech 3 +03.903
6 Randy de Puniet Honda LCR +09.322
7 Dani Pedrosa Honda HRC +16.508
8 Colin Edwards Yamaha Tech 3 +19.867
9 Loris Capirossi Suzuki MotoGP +20.893
10 Hiroshi Aoyama Interwetten Honda MotoGP +21.100
11 Marco Simoncelli Honda Gresini +31.638
12 Hector Barbera Ducati Aspar +32.573
13 Marco Melandri Honda Gresini +40.780
14 Alvaro Bautista Suzuki MotoGP RET
15 Aleix Espargaro Ducati Pramac RET
16 Casey Stoner Ducati MotoGP RET
17 Mika Kallio Ducati Pramac RET

RET inseamna ca s-or dat cu fundul de pamant; hehe ca sarmanelul ala de Bautista la cativa metri de finish.

Comentatorii francezi iar jubilau pentru de Puniet, care a luat un onorabil loc 6. Onorabil, pentru ca a facut progrese fata de acu ceva ani cand tot ce facea era sa cada ca fraierul.

Deci Rossi si-a terminat cursa facand giumbushlucuri si ramanand in pana de benzina, de l-or adus la tribune pe scuter. Ori in masina de tractare, n-am inteles prea bine, ca aratau imagini aiurea.

Pe scurt, frumos.

Si in alta dezordine de idei, ieri am facut si noi prima iesire pe motor pe anul asta. CU AVENTURI. Cred ca bretonul e nitel intepenit, ca altfel nu imi explic. La un moment dat ne vine ideea sa ne intoarcem -eram pe un drum de tzara ingust, incetineste pana aproape de oprire in fata unei curti, ca sa avem loc de manevra, intoarce de ghidon... si PLAFFF cadem pe partea stanga ca niste dobitoci. A reusit sa opreasca instant motorul, sa nu ne tarasca, desi cica calul are un senzor care inchide automat cand e la orizontala. Io am dat lejer cu capul de asfalt (desi nu imi amintesc, probabil casca a preluat tot socul, oricum nu aveam deloc viteza, deci no danger, dar tot a reusit de mi-a spart suportul intercomului) si am luat din plin in genunchi asfaltul soselei. M-am ridicat repede, dar bretonul nu putea, ii ramasese un picior blocat sub greutatea motorului. Am dat sa ridic... ce sa ridic, frate, de unde trageam io (barele de unde se tine pasagerul) mai rau apasa pe piciorul omului. A putut in cele din urma sa scoata piciorul din cizma si sa ne punem pe picioare. Semnalizatorul spart (dar functional), paravantul manerului stang contorsionat, zgarieturi pe carena si pe partea stanga, plus intercomul meu.
Nu m-am speriat, nici n-aveam de ce, ca nu eram in viteza, nu era trafic.. numa ca eram inciudati, ca uite a naibii ghinion cum incepe anul pe motor!

Din chestia asta am tras o lectie: PURTATI MEREU ECHIPAMENTUL DE PROTECTIE!!! Ca daca eram io cu glezna blocata sub motor, o beleam definitiv, cu bashchetzii mei de primavara, ca deh, voiam sa fiu lejera, fi-mi-ar sila, ce poate sa se intample pe un drum de tzara? Si daca mai aveam si pantalonii de moto, aia cu protectii pe genunchi, poate acu nu m-as mai vaita de julituri si vanatai pe rotula, nu?
Madonna e de vina!

Return to “%s” Speed