R.I.P. Bardul

tot ce nu folosim si nu ne induram sa aruncam

Moderator: moderatorii

io

Re: R.I.P. Bardul

#31 Postby io » Sat Nov 06, 2010 3:29 pm

Premiul Hertei Muller a fost primit cu ridicari de umeri si de sprincene, ori tipa scrie superb: cum foloseste cuvintele si ce face din ele...Dar un versificator banal e ridicat pe cele mai inalte culmi de gretosenie. De ce? Valoarea literara nu are nimic de a face aici: cam citi din cei care-l pling acum pe Paunescu stiu si altceva decit Pustoaica si Ruga pentru parinti (ar fi interesant un sondaj).
Sa nu uit: citeam ca o inititativa de-a lui Paunescu a fost propunerea introducerii sahului in scoli pentru combaterea...imoralitatii. Poate ca el ar fi trebuit sa inceapa prin a invata un pic de sah. Ca a fost imoral la toate nivelurile: de la ritul de pasaj prin patul patronuluii pentru a ajunge pe scena Cenaclului, pina la delirul pro-ceausist. Cele trei butelii acordate nu-l scuza de nimic. Si nici nu avea atita talent ca sa-i balanseze porofunda imoralitate. Asta e tot.
Surtout pas trop de zèle.

io

#32 Postby io » Sat Nov 06, 2010 4:26 pm

O farima de bun simtz intr-o tara care innebuneste: Ateneul refuza sa fie partas delirul asta. Excelent.

vazind atmosfera din zilele astea, cred ca romanii aia nenorociti care l-au scuipat in dec.1989 ar trebui sa-si ia inapoi flegmele, nu? ce-o fi fost in capetele lor, sa se poarte astfel cu un asa mare roman.

wellington

#33 Postby wellington » Sat Nov 06, 2010 4:44 pm

la tv dau in direct (doar pe canalu de shtiri din fericire, caci vremurile s-au skimbat. pe alte canale e mai importanta cursa de motociclism din valencia.) vizita papei în spania - santiago de compostela.
în capu meu, toata pioshenia asta, cu discursuri shi lacrimi de emotzie internatzionalä, se asorteaza foarte bine cu plecaciunile de pe acest topic.

cred ca paunescu ar fi un foarte bun personaj secundar într-un roman de salman rushdie. sau kiar principal, intr-unul de llosa. yo i-ash zice Versificatorul. shi l-ash face prieten de pahar cu papa.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

euNuke

#34 Postby euNuke » Sat Nov 06, 2010 4:56 pm

io wrote:cred ca romanii aia nenorociti care l-au scuipat in dec.1989 ar trebui sa-si ia inapoi flegmele, nu?

nişte lepre, nişte golani, nişte inculţi pitici, nişte nimeni, nişte ingraţi care s-au hrănit toată viaţa lor- sau ar fi trebuit să o facă şi or fi chiulit de la şcoală ca să umble prin cîrciumi subversive- care s-au nutrit din troaca cu nestemate aprovizionată de geniul carpatin nr 3, împreună cu adjuncţii săi cu dispensă de podoabă capilară :D roacării vestiţi ai partidului, menestrelii epocii de aur a poporului roman, ce împreună au făurit troaca de diamant a asupriţilor, singura sursă de cultură tinerească, de cutezanţă cetăţenească, de fiori rebelioşi. cîntecul de pace între popoare şi oda luptei patriotice, a eliberării de sub fascism şi imperialism nu s-au lipit de lepre care s-au vîndut iute după asasinarea iubitului conducător samsarilor occidentali. Ruşine să le fie. Numai pişaţi merită din partea tineretului contemporan responsabil şi cunoscător al adevărului despre revoluţie şi capitalism. :lol:

stă să renască cîntarea Romaniei, o simt in aer, desigur...in cadrul organizat al sărbătorilor europene, eurovision, eurostihul de aur şi euroslava minorităţilor. warsong abia aşteaptă să participe şi să zguduie îmbuibaţii vremurilor cu orgia lui metalică. :mrgreen:
inchiriez nickname genial si ieftin ca braga: 10.000 de parai pa luna

wellington

#35 Postby wellington » Sat Nov 06, 2010 5:53 pm

WarSong wrote:cine pula mea se crede indeajuns de coios sa decida ce are si ce nu are valoare literara? sa sculat muia aia de calinescun voi? vi sa cacat vro muza sub scufie?
si ce treaba are faptu ca mie imi plac unele poezii ale lu paunescu cu faptu ca fost un pupincurist ceausist? asa cum unii sunt pupincuristi basisti paci pe forum si nici nu scriu poezii.
deci cum e aia cu valoarea literara? o poezie, un cantec, e buna pentru tine cand iti spune ceva, cand iti ridica un fir de par pe ceafa, cand pur si simplu iti face placere so recistesti, sau sa o auzi. ce va futeti atata cu valoarea literara? parcati fi ultimii manelisti, "VaI0Ar3 si Ta13nT"
din punctul meu de vedere un necrolog pentru eunuke, dacai bine scris, are mai multa valoare literara decat toti cacaciosii cu nume spaniolesti ale caror carti burdusesc gentile kaki ale hipsterilor de smardan.

eminescu a fost un rasist ordinar, asta inseamna ca cea scris are mai putina "valoare"?
ma ustura okii de la atatea basini.

si eunucule, mai daten pula mea, ca esti pe langa rau. ionteleg ca pentru tine, nascut in alb negru cum esti, daca nu treci pe cineva prin pula inseamna cal divinizezi, da nu toti sunt asa de ahtiati dupa dansa ca tine. asa ca besi. si nu ma lua cu amenintari fizice tovarase cati fac matele zmeu in real life inainte sa apunci sa intelegi de ce te doare burta. so fi trezit si van damme in tine, daten pula mea. keep it virtual ca sa nuti dauneze la ficat.

warsong, coioshii care recunosc valoarea artistica în diverse domenii sunt cu milioanele. aceasta valoare nu are legatura cu optziunea politica.
faptu ca celine a fost nazist nu-l face mai putzin genial. (adik Louis Ferdinand Celine)

ca paunescu era un om de kkt e un fapt.
ca ceea ce scrie el nu e poezie de-aia bengoasa, e alt fapt. cele doo n-au legatura.

nu-i nici un mister: exact ca-n cazu muzicii, filmului, picturii, dupa ce consumi cateva sute de tone de literatura, recunoshti singur valoarea literara
ea se stabileshte prin comparatzie. aia care scriu ca multzi altzii, dar au o buna tehnica, sunt artishti minori. shi ei, ca shi artishtii majori, pot fi comerciali sau nu. cei mai trishti pentru arta sunt cei ce scriu poezie minorä comerciala. aici intra paunelu.
artishtii care-s unicate (umflä dictzionare, modernizeaza limbaje shi dezvolta brusc shcoli de imitatori) sunt mari artishti. ex: walt whitman, eminescu.
päi potzi sa-i pui pe aceeashi scarä (nu pe aceeashi treaptä) pe AP shi pe nichita stanescu?

vezi k e la fel ca-n muzica? multzi kematzi, putzini aleshi.

nu tzi se pare de kkt ca unu care a citit numa toparceanu, minulescu, cosbuc, paunescu sa dea verdicte in poezie? ce-i asta? masele infierbantate dau cu intelectualii de pamant revendicandu-shi artistu? (parca-i un roman cu kiaburi shi revolutzionari de domnul aurel mihale. mai sa fie!)

ARTA NU E DEMOCRATICA!

itzi zic ca e la fel de kkt daca vin yo ascultând numa mircea baniciu shi cotabitza toata viatza shi incep sa-tzi dau tzie lectzii de muzicä.
da zicetzi frate ca AP e poietu vostru de suflet shi lasatzi-o moarta cu faptu ca e shi cel mai tare din parcare. ce! nu-l mai putetzi iubi daca n-are shi recorduri?
mai clar: versurile lui sunt pentru poezie ce e shlagaru pentru muzica. adrian päunescu a fost o celine dion a literaturii universale, na! clar?
ai nevoie de curriculum ca sa acceptzi ce zic acu? itzi garantez ca cel putzin pe marii poetzi ai literaturii universale i-am citit. iar adrianu nu le shterge nici bombeul pantofilor.
un pic de bun simtz in aprecieri, toaräsi.
AP a oferit singura ocazie a unei generatzii de-a se putea reuni pe un stadion racnind cantece in cor, simtzind emotzii colective. daca am fi avut ac/dc shi rolling stone in turneu prin RSR, fenomenu flacara n-ar mai fi fost atat de fenomen.
shi aminteshte-tzi shi ca Poietul täu a facut stadioane întregi de tineri sa scandeze "partidul, ceaushescu, romania". deci era un guru oficial de partid shi de stat. shi tu vrei sa ma pish de emotzie? pai te-ai didlit?
Last edited by wellington on Wed Nov 10, 2010 5:11 pm, edited 1 time in total.

Rosispergius

#36 Postby Rosispergius » Sat Nov 06, 2010 7:06 pm

Baaaah.

Hai nu mai enervati intelectul nostru limitat. Asta este, dom'le. Se stie ca dupa Samedriu ne intoarcem cu oile de prin munti, stam acasa si asteptam primuveara. Asa am rezistat mereu. Poate nu va place. Pe noi nu ne intereseaza. Paunescu ne'a placut partial(plus ca dadea si butelii). In rest va rugam sa nu ne mai studiati. Si daca totusi vreti sa o faceti , pana la primuveara, ne gasiti la birt...

Luai carliglu
http://www.youtube.com/watch?v=0BUOEPftrjU

... si la joc(pentru ca ni se rupe de voi o data pe saptamana).

http://www.youtube.com/watch?v=gpTyvgEfMkU

Rosispergius

#37 Postby Rosispergius » Sat Nov 06, 2010 7:21 pm

... si'n rest, daca esteti necrofili, sa stiti ca pe noi romanii chestia asta nu ne intereseaza. Noi suntem crestini ortodoscsi sau catolici sau protestanti si problemele voastre sexuale nu ne intereseaza. Ne'am strans ceva romani si i'am pus o lumanare acolo, la morti, in orasul asta.

Si orice ati spune voi. Ne vom aminti mereu asta(sigur ca este fortata, falsa si cu putine calitati ).

Adrian Paunescu - Repetabila povara
http://www.youtube.com/watch?v=j6we2UnWlQk

Rosispergius

#38 Postby Rosispergius » Sat Nov 06, 2010 7:24 pm

... si vroiam sa'l salut pe Songu'. Atata.

King Julien

#39 Postby King Julien » Sat Nov 06, 2010 7:41 pm

Rosispergius wrote:... si'n rest, daca esteti necrofili, sa stiti ca pe noi romanii chestia asta nu ne intereseaza. Noi suntem crestini ortodoscsi sau catolici sau protestanti si problemele voastre sexuale nu ne intereseaza. Ne'am strans ceva romani si i'am pus o lumanare acolo, la morti, in orasul asta.

Si orice ati spune voi. Ne vom aminti mereu asta(sigur ca este fortata, falsa si cu putine calitati ).

Adrian Paunescu - Repetabila povara
http://www.youtube.com/watch?v=j6we2UnWlQk

so what's with the tulip.

Rosispergius

#40 Postby Rosispergius » Sat Nov 06, 2010 7:51 pm

... as alwais... tulips first.

Deci noi cei care am coborat cu turmele la vale dupa Samedriu si suntem inca in transhumanta inspre baltile Dunarii, Niprului, Tisei si pana la Salonic si Adriatica, putem sa va spunem ca de implicatiile ezoterice ne doare in pula. Direct.

... cu trei puncte in fata il mai salut inca o data pe Songu'. Crom-Vanadiu sunteti, tovarase-camarad. :D :D :D

wellington

#41 Postby wellington » Sat Nov 06, 2010 8:24 pm

sa fereasca sfintzii omenirea de artishtii minori cu mari orgolii shi puteri asupra maselor.
pentru aducere aminte, va las o "pictura". vä place?

Image
Mother Mary with the Holy Child Jesus Christ, Oil/canvas, 1913
by Adolf Hitler

neighbor's goat

Spare RIB. Bardul

#42 Postby neighbor's goat » Sun Nov 07, 2010 12:17 am

A murit exact la o zi dupa confirmarea oficiala a prezentei fizice a Ceausestilor la Ghencea. Cred ca asta l-a dat gata; pastrase probabil in adancul sufletului luminita sperantei ca povestile cu sosiile si fuga in Cuba sunt adevarate si ca, poate-poate...

Maestre defunct, ia si de la goatie una, asa, in stilul tau, din partea generatiei in ''adidasi'' de Dragasani si ''blugi'' de Bihoreana, ca in din astia ne-ati tinut:
''Biet muritor la zidul mortii, iata,
Poetul porc impaunat Adrian,
Cazu unde visase viata toata:
Direct la Nicu si la Leana, in cazan.''

Apropo: acum, ca Ody si Sini au din nou hartie igienica umeda la dispozitie, putem spera si noi sa se faca dreptate in cazul amaratilor alora trei, omorati de nevasta-sa cu masina? Sau licenta poetica se transmite mai nou prin dispozitie testamentara rudelor prin alianta, sub forma de "license to kill"?

varsator
felis domestica

Re: Spare RIB. Bardul

#43 Postby varsator » Sun Nov 07, 2010 1:12 pm

neighbor's goat wrote:putem spera si noi sa se faca dreptate in cazul amaratilor alora trei, omorati de nevasta-sa cu masina? Sau licenta poetica se transmite mai nou prin dispozitie testamentara rudelor prin alianta, sub forma de "license to kill"?

asta e ceea ce am si eu sa-i reprosez ... tentativa de musamalizare, interventiile in caz si rezultatul nesatisfacator, 3 ani cu suspendare ... gen puteau sa fie si 100 numai sa fie cu suspendare ... si daca pentru iubirea vietii tale (?) poti face asta, nu mai ai totusi nici un drept sa te erijezi in conducator, moralist, reprezentant al cuiva ... te retragi intr-o pestera si scrii poezii cu 101 strofe care sa fie apreciate de elevii si studentii din mileniul urmator, nu de mine care te dispretuiesc ...

Iarta, dar tine minte !1!

LE: cred ca daca ar muri CV Tudor saptamana viitoare am mai descoperi subit un poet nepereche

io

#44 Postby io » Sun Nov 07, 2010 6:19 pm

"Va iubesc nu demagogic, va iubesc in intimitate, cu copiii mei, cu familia mea!" - marele dizident Paunescu catre cel pe care-l ura, Ceausescu.

http://www.happyfish.ro/bombo_tv/atac_la_porc

too much is too much! Vadim tunind la televizor in 2010 impotriva celor care au tupeul sa-l critice pe Paunescu? chiar s-a pierdut orice decentza. so totul intr-un sos ortodoxo-securist de o gretosenie incredibila.

marmota jmechera

#45 Postby marmota jmechera » Sun Nov 07, 2010 7:14 pm

Acu trei minute am sunat-o pe mama. M-am speriat ca naiba, hohotea, sughita de jale, nu intelegeam ce avea. Pana la urma am inteles: "ma uit la tehehelehehevizohohooooor!" Si da-i ca uite cate coroane, ca cati oameni plange dupa el, ca cum si pe patul de moarte a dictat poezii si da-i si boceste si da-i si boceste...

Noa, mama mea fu operata pe creier, posibil sa aiba un Parkinson, cu siguranta e intr-o depresie cronica, nu a mai iesit din casa de peste 14 luni, nu primeste pe nimeni si nu face toata ziua altceva decat sa se uite la Etno, Oteve, si alte d'astea... N-am pretentii sa fie rezonabila.

Da' pana mea, citii ce zise Warsongu'. Io inteleg ca in calitate de om persoana fizica tipul a fost cineva asa mai iesit din norma. Da' poet nepereche, sincer nu vad unde. Va rog io frumos, indicati-mi care is cele mai frumoase poezii ale lui, sa mai citesc o data, poate ratez ceva, c-altceva n'afara de talent de rimator (care face rime de poezii, uai) nu vaz.
Madonna e de vina!

King Julien

#46 Postby King Julien » Sun Nov 07, 2010 7:19 pm

mda, era o prietenă aici. se gîndeşte ea să vină la mine cînd umblu pe net.

"am plîns ultimele 2 zile!! a murit păunescu!"
"ah, da. mă lasă rece."
"era un superpatriot!"
"da, patriotismul mă lasă rece."
".... ........... .....dar i-ai ascultat poeziile?"
"mda. mă cam enervează."

eram şi eu într-o pasă, aş fi aplicat mai multă politeţe. m-am enervat chiar pe mine, cu răspunsurile astea abrupte, americane, aiurea.
a ieşit supărată, cred că şi jignită. îmi pare rău, e drăguţă.

wellington

#47 Postby wellington » Sun Nov 07, 2010 7:29 pm

kingule, mie-mi place de prietena ta. e dintr-o bucatä. :P

euNuke

#48 Postby euNuke » Sun Nov 07, 2010 7:40 pm

...pe versuri de hadrian paunesscu. hepifiş.

http://www.youtube.com/watch?v=jbVxYh8F ... r_embedded

:mrgreen:

scaiete

#49 Postby scaiete » Sun Nov 07, 2010 8:25 pm

poetul era mort demult
si-a scris si epitaful:
"am fost un porc!"
de restul se va alege praful

(wow, ce talent am:)

euNuke

#50 Postby euNuke » Sun Nov 07, 2010 9:04 pm

abia acu am zărit că pusese şi io linku cu păunu halit de happyfish.

Tanti Aurica wrote:Hrusca e ala albinos cu leru'.

tanti aurica, nu mai face domne legături d-astea primejdioase cu trădătorii patriei care înjură lerul sfînt al strămoşilor in gazeta destabilizatoare a jidovilor de la CeŢeavaTa. roză ăsta e om serios, nu permite frivolităţi din astea defetiste şi bătăi de batjocură la adresa valorilor naţionale şi luări in derîdere in public. deci, atenţie mare...omu învîrte Armata Poporului pe arătător, dacă îl necăjim ne-o trimite la domiciliu şi ne arestează piuitul. :mrgreen: cu leru nu te joci, surioară, că se supără aleăluia şi te prigoneşte pe viaţă.

scaiete

#51 Postby scaiete » Sun Nov 07, 2010 9:12 pm

leru e soundtrack-ul pentru jocurile erotice ce se defasoara aici: viewtopic.php?f=37&t=2840
continuati, continuati!

dirty mind

#52 Postby dirty mind » Sun Nov 07, 2010 9:21 pm

http://www.youtube.com/watch?v=DXABn-RWrXo

poporul vorbeste:

am vazut azi in sfarsit filmuletul de la lovitura de stat din '89 in care Adrian este scuipat de niste animale dezlantuite, scapate din cusca comunista. Desi speriat de furia multimii, isi stergea flegmele de pe fata si de pe parul care incepuse sa ii incarunteasca cu o demnitate pe care visez sa o aiba in ultimul ceas cei ce au scuipat pe un monument al culturii romanesti, si sa se duca la sicriul acestuia, si sa sarute fruntea si parul pe care atunci, in inconstienta lor le-au pangarit.
&serenading

Rosispergius

#53 Postby Rosispergius » Sun Nov 07, 2010 9:32 pm

"Da, domnilor, sunt un porc. Sunt porcul dumneavoastră"- ADRIAN PĂUNESCU

... va deranjeaza cu ceva sinceritatile ?

Poetul doarme beat pe strada mantuirii
Avea ciroza ce'o avem si noi,
Ciroza dragostei de Neam si de Eroi.
Ciroza pentru inimi mai de soi,
Ciroza dragostei ce vrea razboi.
Ciroza mare a prapastiilor firii.

Azi suntem un hepatic mai putin.
Ce inimi veninoase aveti in trup.
Ce pancreasuri canceroase ce se rup.
Si ce plamani de tebecisti in grup.
Si creierii mankurti de mameluc.
Ce corp de suflet niciodata plin.

...

... bea si el acuma cu respectivii langa care l'au ingropat. Hai noroc.

wellington

#54 Postby wellington » Sun Nov 07, 2010 10:58 pm

aici partea picanta a pomenirii.

vladalau
un porc misogin

#55 Postby vladalau » Mon Nov 08, 2010 10:35 am

adrian păun a fost (şi mai este) un porc ordinar, nici măcar tozgrecu nu-l iubeşte sincer.
(şi doar se cunoaşte capacitatea de iubire a personajului, te pup bă!)
so, nefe, nu mai căuta mărgăritare-n cocina ăluia, că nu sînt.
ce dracu' futeţi vremea cînd avem atîtea de făcut.

techule, moderează-i mă ca pe vremuri.

merveiozu

#56 Postby merveiozu » Mon Nov 08, 2010 1:07 pm

salut, domnu vladalau!

marmota jmechera

#57 Postby marmota jmechera » Mon Nov 08, 2010 1:25 pm

Haolo, vladu e back, uite ca tot fuse Paunescul bun la ceva.
Madonna e de vina!

tech

#59 Postby tech » Mon Nov 08, 2010 4:10 pm

PSD cere audierea în parlament a conducerii TVR pe motiv că nu a transmis înmormântarea lui Adrian Păunescu și că ar fi ”aranjat o emisiune de denigrare” a acestuia.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/psd-cer ... 11700.html

Selkia

#60 Postby Selkia » Mon Nov 08, 2010 4:25 pm

...hai da-o dracu de treaba, ca sa zic asa.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Return to “%s” debara