Cadouri de Craciun. Discretie garantata, scrieti aici.

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

Selkia

#31 Postby Selkia » Sun Dec 07, 2008 7:13 pm

scaiete wrote:s-au pus toate numele participantilor intr-un fes si fiecare am tras un nume. trebuie sa cumparam un cadou mic, simbolic, de pana in 10 euro pt cel care ne-a picat. e secret cine cumpara cui.

din asta o sa facem si noi. daca la mine pica sefu, ii fac un tricou cu "dad on drugs". colegei gravide poti sa i iei o rama foto pentru camera copilului.

- un nepot licean care e interesat numai de jocuri pe calculator si de excursii pe munte. in anii trecuti i-am facut deja cadou si jocuri si echipament montan. si as taia jocurile de pe lista. dar as vrea sa-i dau ceva care sa-i si foloseasca si sa-i placa.

ia-i o carte despre echipament/expeditii montane/munti/calatorii. sau un album. sau un abonament la o revista de specialitate.

- ex-girlfriend cu care sunt in relatii bune. as schimba de data asta clasicul cduri-filme-carti desi a mers bine pana acum. exclus parfumuri si chestii de imbracat

ia-i bijuterii. cercei sau bratara. daca e genul argint - gablonturi - pietre, poti sa-i ceva mai uschit, facut manual, un colier cu pandant mare, piele, pietre, pene, d-astea, you can't go wrong with those. sau ia-i ceva care sa mearga cu hobbyurile pe care le are. ceva pt masina/bicicleta. sau un joc de sotzietate sau solitar, daca o pasioneaza.

ce sa le iau alor mei? ca m-am saturat de parfumuri, ciocolate, portmonee si tigari de foi.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Arina
rege

#32 Postby Arina » Sun Dec 07, 2008 7:27 pm

Selkia wrote:
- un nepot licean care e interesat numai de jocuri pe calculator si de excursii pe munte. in anii trecuti i-am facut deja cadou si jocuri si echipament montan. si as taia jocurile de pe lista. dar as vrea sa-i dau ceva care sa-i si foloseasca si sa-i placa.

ia-i o carte despre echipament/expeditii montane/munti/calatorii. sau un album. sau un abonament la o revista de specialitate.

sau abonament la un club cu antrenamente de urcat pe munti etc.

Selkia wrote:
- ex-girlfriend cu care sunt in relatii bune. as schimba de data asta clasicul cduri-filme-carti desi a mers bine pana acum. exclus parfumuri si chestii de imbracat

ia-i bijuterii. cercei sau bratara. daca e genul argint - gablonturi - pietre, poti sa-i ceva mai uschit, facut manual, un colier cu pandant mare, piele, pietre, pene, d-astea, you can't go wrong with those.

sau un fular.

scaiete

#33 Postby scaiete » Sun Dec 07, 2008 8:29 pm

rama pt colega e o idee buna

am uitat sa precizez ca nepotu nu citeste carti ci pagini pe internet. deci un cadou-carte pica. si nu exista cluburi de antrenament de urcat pe munte. iar la sala de facut muschi nu merge. e inalt si uscat

si la ex nici bijuteriile nu intra in dscutie. fularu intra la chestii de imbracat deci exclus

Arina
rege

#34 Postby Arina » Sun Dec 07, 2008 8:40 pm

fularul e accesoriu :P
un copacel mic, interesant in vazon (ghiveci).

si beloruska a sugera un ceainic :D

scaiete

#35 Postby scaiete » Sun Dec 07, 2008 9:04 pm

un ceainic? adica o chestie asa mai gospodareasca :) poate ar trebui sa-i dau un ibric impachetat frumos sa-i vad reactia. oare imi da cu el in cap? :)

Arina
rege

#36 Postby Arina » Sun Dec 07, 2008 9:12 pm

ai zis ca sunteti in relatii bune :P ori o chestie gospodareasca ii poate trezi amintiri? :P

oricum, ceainicul nu e neaparat sa para ca o chestie gospodareasca. poti sa-l iei din ceramica. tre sa-l alegi ca sa fie cu design interesant (atat forma, cat si imprimeu (daca il are)). dar acum depinde daca bea ceai :D ca eu m-as bucura de un ceainic frumos, de la oricine nu ar veni :D
deja nu stiu daca sa iei cani la ceainic....

Arina
rege

#37 Postby Arina » Sun Dec 07, 2008 9:22 pm

sau o cana-termos pentru cafea sau ceai :)

versat_ill

#38 Postby versat_ill » Sun Dec 07, 2008 10:28 pm

scaiete wrote:am nevoie de sugestii de cadou pt:

[...]

Scaiete, mi-a venit o idee, poate te inspiră, dacă nu 'loveşte'. :)

O cutiuţă pt. cărţi de vizită.Exemplific cu a mea, pe care-am primit-o cadou şi care-mi place la nebunie.

Image

Pe faţă poate avea tot felul de încrustaţii, combinaţii de materiale (sticlă translucidă, colorată sau nu, lemn, piele etc), un mozaic optic, un ceas electronic, o ramă de fotografie în care intră o carte de vizită ( a altcuiva, hihi.glumesc) sau o poză (mama, tata, actorul preferat etc), inclusiv goblen am văzut, cusut la microscop, probabil.. :lol:

Extra şi just for fun, îi poţi face câteva cărţi de vizită doar cu numele şi telefonul.Sau doar cu iniţialele numelui, o parte din nr. de telefon şi, dedesubt, textul:'Completaţi şi sunaţi.Succes!’
Desigur.

alina_pro

#39 Postby alina_pro » Mon Dec 08, 2008 2:40 pm

o prietena si-a facut un cadou dragut: un joc care ne-a prins pe toti de ne pierdem noptile in casa ei ca niste pensionari, la ceai, tigari si biscuiti.

Image

Image

Image

am vazut jocul deunazi, in Diverta, intr-o cutie metalica de dimensiunile cutiilor in care se ambala vinul din/pentru import.
Jocul se numeste "TOWER".

pont: prudentii se plictisesc :)

merveiozu

#40 Postby merveiozu » Tue Dec 09, 2008 12:52 am

daruieste-i, scaiete, un paneras cu stergar cu motive buzauane :D cu un snop de carnatzi de plescoa si o sticla de tuica de la voi, ceva.
e eco, e natural, e deosebit, serios

merveiozu

#41 Postby merveiozu » Tue Dec 09, 2008 12:53 am

adica aranjat misto, vezi tu, nu stiu

scaiete

#42 Postby scaiete » Tue Dec 09, 2008 1:49 am

:) colegu merv, ala a cadou standard pt tinerele domnisoare pe care vreau sa le cuceresc nu pt. exe sau colege de servici.

alina, stiu jocu si e misto. l-am jucat de crapau matzele babutzei la care am facut un rebelion agroturistic acum niste ani la polovragi

versatill, mersi de sugestie dar cred ca e un cadou prea complex pt ceea ce caut eu. pantofiorii aia shic te dau gata la prima ochiata

Xenia

#43 Postby Xenia » Tue Dec 09, 2008 2:36 am

scaiete wrote:un "engele bengele" adica s-au pus toate numele participantilor intr-un fes si fiecare am tras un nume. trebuie sa cumparam un cadou mic, simbolic, de pana in 10 euro pt cel care ne-a picat. e secret cine cumpara cui.

deci asa-i zice? si noi facem, dar intre familiile de prieteni cu care ne intalnim in seara de Ajun, numai ca tragi o singura familie, dar copiii tuturor primesc (daca n-ai copil ajungi la sapa de lemn :D )

la serviciu facem altcumva, si ca sa vezi apoteoza political correctness-ului si a altor variante ale pseudoecologiei, s-au gandit ca schimbul de cadouri sa aiba loc intre obiecte pe care le aveai pe-acasa si nu-ti mai trebuie. Chestii utile, evident cat mai putin uzate (daca se poate deloc, ceea ce-i destul de plauzibil la cata cantitate de cumparaturi inutile facem aiurea in cursul anului). mda. cre' ca am un ceainic jamais folosit. in cutia originala si ma astept sa primesc un hamac pentru banane :lol:

scaiete te-ai uitat vreodata la/in poseta ei sau pe birou sa vezi ce obiect de folosinta zilnica/de neinlocuit trebuie reinnoit?

scaiete

#44 Postby scaiete » Tue Dec 09, 2008 2:48 am

engele bengele ii zice in zona asta folclorica. nu bag mana in foc pt canada

si la noi a venit o colega cu idea asta de face cadou chestii ce avem prin casa dar a fost infierata si pusa la coltz de intregul colectiv

nu ma uit la/in posete. sunt un tip hipermetrop si discret

Xenia

#45 Postby Xenia » Tue Dec 09, 2008 2:52 am

sa-ti fie de bine. cica la varsta asta hipermetropii incep in fine sa vada bine.
fara subestimare cat de maniacali pot deveni colegii mei :lol: , da pot sa-mi pun si eu mintea

dar bugetul vrei sa-l spui sau e secret?

scaiete

#46 Postby scaiete » Tue Dec 09, 2008 3:13 am

pai n-am un buget stabilit. nici prea-prea, nici foarte-foarte. important e un bun raport calitate-pret. am invatat de la tanti aurica

Xenia

#47 Postby Xenia » Tue Dec 09, 2008 3:18 am

hai ca ma sperii, la voi acolo sunt cele mai frumoase lucruri din lume, eu visez numai sa-mi dea cineva drumul pe-o stradela cu o carte de credit in mana :D

Pai pentru inceput: exista o parere ca nu-i frumos si politicos dai chestii utile drept cadouri de Craciun util, ca jignesti intrucatva sufletul omului aducandu-l pe taramul trivialului in loc sa-l impingi spre astre intr-o seara atat de magica.
Altii-s invers, nu concep sa se risipeasca in ceva util. Tu, pardon ea, la ce opinie ar achiesa ? :D

neighbor's goat

#48 Postby neighbor's goat » Tue Dec 09, 2008 10:50 am

Pentru Mengele acum 2 ani am prins zvon cum ca majoritatea colegilor isi dorea un mouse optic pt. birou, asa ca am luat si a avut succes. La fel si anul trecut, insa cu un uscator de par mic, de voiaj. Ambele se incadrau in bugetul prestabilit cu colegii.

Cat despre nepotu' catzarator, mi-e greu sa cred ca are absolut tot ce si-ar dori un alpinist; cauta bine, sigur mai gasesti vre-un gadget nou gen piolet cu USB stick incorporat.

merveiozu

#49 Postby merveiozu » Wed Dec 10, 2008 4:12 am

scaiete, nu voi sa insist, insa nu cred ca e cado de seductiune.
o contrer, sunt carnatzi, pana la urma, deci, intr-un stadiu de serena aducere-aminte si de amicitie, cred ca se poate impartasi ceva foarte prozaic, cum sunt niste carnatzi buni, cu usturoi.

alina_pro

#50 Postby alina_pro » Wed Dec 10, 2008 4:20 am

de-acord cu merv, eu as aprecia :lol:

Mocka Rolla

#51 Postby Mocka Rolla » Thu Dec 11, 2008 1:31 am

scaiete, io zic sa-i iei un set din ala de cutii de depozitare, cu un futiri di dizain tineresc. si le bagi pe toate una in cealalta. si cind despacheteaza domnisoara cadoul, gaseste o cutie in care se afla o alta cutie in care se afla o alta cutie in care se afla o alta cutie in care se afla o alta cutie in care se afla o alta cutie. :)
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

Xenia

#52 Postby Xenia » Thu Dec 18, 2008 2:56 am

idee de cadou pentru colegi: un ornament de Craciun frumos, unicat, impachetat singurel, dar foarte dragut. Cel mai fain pe care l-am dat a fost un mic urs inaripat in rochie aurie :D , o sa-l trag in poza cand face sora-mea bradul
nu-s genul sa aseze bradul intr-o singura culoare, anul asta argintiu, anul viitor rosu, nu, incerc sa strang in fiecare an un obiect micut si deosebit, pana am destule de atarnat :)

scaiete

#53 Postby scaiete » Sat Dec 20, 2008 8:00 pm

va anuntz fara ca pic de modestie ca am dat pe spate intregul colectiv de oameni ai munci cu gingasul cadou pe care l-am dat colegei sara de engele bengele. si meritul e in parte si al iuzarilor dbg care mi-au oferit sugestii. am cumparat pana la urma o rama de foto, cu design tineresc si futurist. am cautat pe google image "pregnant" si am gasit poza de mai jos pe care am printat-o si am pus-o in rama
Image

apoi am mers la supermarketu despar din apropiere si am rugat-o pe doamna de la raionu "carnuri si mezeluri" sa-mi impacheteze cutia cu rama in hartia aia de supermarket in care impacheteaza produsele, sa o cantareasca si sa lipeasca pe pachet eticheta cu numele produsului "speck" (sunca traditionala tiroleza), gramaju, pretul, etc. a trebuit sa-i explic de 2 ori ce vreau ca la inceput se uita la mine ca la nebuni. i-am zis ca e un cadou, ca hartia despar e imprimata cu simbolul marcii - braduti - deci e de sezon.

Image

am pus pachetu sub bradut si cand a venist momentul am zis tare sa auda toata lumea ca eu i-am luat sarei o bucata de speck. m-am abtinut sa nu rad de fetzele lor :) colega zambea amabila in timp ce rupea delicata etichetele de speck. dar mai tarziu cand ne hahaim de faza mi-a marturisit ca in momentul ala ii treceau prin minte ceva de genu "wtf? speck??! ce cadou e asta?? eu nici nu mananc speck!! ce porcarie!"

si apoi s-a luminat toata cand a vazut rama si poza si inceput sa tzopaie ca o vrabiutza. si a urmat al doilea shoc pentru unii. o poloneza a crezut ca gravida din poza este sara si cu ochii mari intreba daca eu i-am facut poza :) le-am explicat conceptu: poza aia era de pe net dar sara va trebui sa o inlocuiasca. sa puna o foto de-a ei. tot goala. facuta de iubitul ei. si poza aia va fi deosebita pt toata familia. pt sara ca ii va aminiti de prima ei experinta ca mama. pt prietenu ei pt ca o va vedea goala pe femeia pe care o iubeste, pe mama copilului sau. si pt copil de asemenea ca atunci cand va creste se va uita la burta aia si va exclama "uau, acolo eram eu"

p.s. eu am primit cadou un glob de ciocolata. wtf?!? ce cadou e asta?

Xenia

#54 Postby Xenia » Sat Dec 20, 2008 8:20 pm

HAhaha ce idee nemaivazuta ai avut mai scaiete!! Cre' ca era haos la birou dupa cadoul tau :)

Cu cadourile, ai primit unul f util. Eu am primit un cos de fructe. de cristal.

scaiete

#55 Postby scaiete » Sat Dec 20, 2008 8:30 pm

bine ca n-ai primit niste flori de plastic:) da, e drept. am primit un cadou mai bun ca al tau

Felis
lynks

#56 Postby Felis » Sat Dec 20, 2008 9:10 pm

eu am primit niste pixuri grele, creca de fonta :) plus panetone (cah), vin (miam), niste calendare, agende si bombo de cioco - primite bine acasa.
un furnizor mi-a luat si cravata - creca e a doua spaga dupa pachetu de tigari din armata.
si azi am fost la unirii, am urcat scari, am coborat in metrou, am cumparat valizoi, am urcat scarile si am luat autobuzul aglomerat. tendoanele se destind.

Xenia

#57 Postby Xenia » Mon Dec 22, 2008 2:35 am

da' poze n-ai Felis ? :)
de ce zici cah, mm ce bun e panettone

Humbert
the Merry Reaper

#58 Postby Humbert » Mon Dec 22, 2008 9:45 am

eu am primit de mos craciun de la o colega un elicopter cu radio comanda (a fost tot cu tras biletele secrete, da eu stiu de la cine).
si imi place de mor de el, deja am rasturnat de pe dulap de doua ori niste rame fotografice, dar intre timp skill-urile mele de pilotare s-au imbunatatit semnificativ. o sa-mi fac un heliport pe biblioteca si unul in bucatarie si o sa fac curse regulate, asta-mi propun.
high on dopamine

malamute
babywolf

#59 Postby malamute » Mon Dec 22, 2008 12:59 pm

Daaaa, I <3 elicopterele alea. Am pus şi eu mâna pe unul şi am fost curioasă să văd cât se poate duce în sus până să piardă semnalul, ceea ce am cercetat empiric. Şi s-a duuuuus şi dup-aia s-a întooooors corect gravitaţional şi n-am mai reuşit să-l redresez, ceea ce a... erm, simplificat puţin elicea :D
Rated PG for thematic elements, scary images, some language and suggestive humor.

Humbert
the Merry Reaper

#60 Postby Humbert » Mon Dec 22, 2008 1:52 pm

al meu e mai mult pt indoor, ca e mic si usor.
si e mai bine asa, pt ca ma pot juca mai mult cu el si cu pericol mai mic sa se strice. m-am jucat si cu unul de outdoor al unui prieten, si a fost misto, dar daca bate un pic de vant sau il pierzi din range te-ai ars.
high on dopamine

Return to “%s” Mos Craciun & friends