problema/intrebare existentiala: exista sau nu exista mosu'?

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

Arina
rege

problema/intrebare existentiala: exista sau nu exista mosu'?

#1 Postby Arina » Thu Dec 04, 2008 7:31 pm

cum e cu experienta voastra... ce cred copii (cei care au, evident) vostri?
eu am crescut fara ideea ca mos craciun exista, adica nu ma tin minte sa fi crezut in existenta lui, sa-l fi asteptat etc... tin minte doar ca pe la vreo 6 ani, la matineul de la gradinita... am descoperit ca taic'meu e mos craciun :lol: toti copii era fericiti, mosul ii chema, ii tinea pe brat, ei spuneau poezii, mosul le dadea cadouri, toti parintii aplaudau etc. si eu probabil ma gandeam - prostilor, asta e tata meu.
am crescut cu gandul ca... daca vreau ceva, ii rog pe parinti si ei, daca au de unde, imi cumpara. si daca era nevoie de ceva - printii, de unde aveau, de unde nu aveau, cumparau.
poate e si din cauza ca familia noastra nu e chiar avuta... si in perioada 1990-1994 in general era intr-o situatie grea... si posibil exact in perioada aia mi se formau capacitatile analitice etc.
si nu stiu ce tactica as adopta in privinta copiilor mei...
oricum, faza cu copilul scriind o lista, trimitand-o mosului, pregatit locul pentru cadouri etc imi pare foarte comerciala.

neighbor's goat

#2 Postby neighbor's goat » Thu Dec 04, 2008 8:01 pm

Arina, iti dai seama cam ce efect ar fi avut asupra colegilor tai de gradi' urmatoarea faza:

- Hei, pe cat punem pariu ca eu sunt adevarata fata a lui Mos Craciun? zise micutza Arina, in mijlocul grupului de copii uimiti.

sau:

- Mie imi aduce Mos Craciun cele mai frumoase cadouri, fiindca stiti ceva? Mos Craciun e chiar tatal meu!! Vreti sa v-o dovedesc? spuse Arina, ducand brusc mana spre barba falsa a Mosului.

Tanti Aurica

#3 Postby Tanti Aurica » Thu Dec 04, 2008 8:04 pm

Copiii mei sunt mici asa ca fiica-mea crede in Mos Craciun iar fiul meu inca nu cred ca intelege prea bine conceptul, dar e de acord.
Mie mi s-a parut o traditie foarte buna de pastrat pentru ca a fost unul dintre cele mai frumoase mituri ale copilariei mele. Imi aduc aminte cu mare placere si in detaliu cat de frumos era in perioada in care credeam cu tot sufletul in Mos Craciun, Mos Nicolae cat si in Iepuras. Asa ca am considerat firesc sa recreez toata magia asta si pentru copiii mei.

Fetita unei prietene a aflat de la alta mai mare ca nu ar exista mosul si ca parintii fac cadourile, ca a vazut ea. Am rezolvat problema explicandu-i ca fetita aia fiind foarte non-cuminte, nu primeste cadouri de la mos asa ca parintii ii fac ei cadourile ca sa nu se simta prost fata de alti copii. Asta a fost acum vreo 10 ani. Acum stau si ma intreb daca totusi imaginea mosului nu a iesit cam sifonata in explicatia aia. Oricum, intre timp copila e la liceu or smth deci nu mai conteaza.

Off-topic: am fost la Chisinau in 1993. Imi aduc aminte ca am avut senzatia ca m-am reintors pe vremea lui Ceasca la noi, desi in '93 nici in Ro nu era mare scofala...si totusi. M-am socat ca banii pe care mi-i dadusera ai mei pentru 4 zile de excursie (nu mai stiu cati dar nu erau multi, cam cat aveau si ceilalti) erau cateva salarii acolo, totul era foarte ieftin si atmosfera era gri, oamenii incruntati. Am mancat la o cofetarie comunista, inghetzata cu ace de gheatza in ea , cu lingurita de plastic din ala reciclat, de culoare bej-incert cu mici pete si din alte culori (cred ca cei care au prins constienti perioada dinainte de '89 stiu despre ce gen de plastic vorbesc).
(In acelasi an am fost la Budapesta si am mancat pentru prima data in viata la Pizza Hut - la noi nu se inventase. La Chisinau nu m-am mai intors niciodata.)
Deci...probabil ca Mos Craciun era o tichie de margaritar fara rost...

Arina
rege

#4 Postby Arina » Thu Dec 04, 2008 8:17 pm

neighbor's goat, eram prea cuminte pentru asemenea manevre :)

Tanti Aurica, ei, nu, mosii craciun (sau gerila) erau imbracati bine... ca ramasesera costumele de pe timpul sovietic (manta lunga etc). si oricum, la gradinita am umblat pana a cadea urss-ul.

si, da, inceputul anilor 90 a fost foarte aiurea pentru moldova. aproape toata lumea a ramas fara lucru. dar, da, nu asta e tema :D

Tanti Aurica

#5 Postby Tanti Aurica » Thu Dec 04, 2008 8:31 pm

Arina wrote:
Tanti Aurica, ei, nu, mosii craciun (sau gerila) erau imbracati bine... ca ramasesera costumele de pe timpul sovietic (manta lunga etc).

Arina, "tichie de margaritar" e o expresie : http://dexonline.ro/search.php?cuv=tichie
Vroiam sa zic ca probabil parintii tai erau in perioada aia in mod legitim foarte preocupati de chestiuni mai urgente si mai palpabile decat de "intretinerea magiei sarbatorilor de iarna".

Arina
rege

#6 Postby Arina » Thu Dec 04, 2008 8:39 pm

mersi, am invatat ceva nou :D
da, de acord cu expresia si niciodata nu le-am reprosat parintilor :)

dicles
briliantul

#7 Postby dicles » Thu Dec 04, 2008 8:55 pm

mosu e un batranel pervers.

Felis
lynks

#8 Postby Felis » Thu Dec 04, 2008 9:44 pm

doi ani am jucat rolul de mosh costeliv, dar pe urma nu am mai riscat cacealmaua. le-a lasat moshu sub brad noaptea.
oricum, copilu are impresia ca parintii sint un fel de parteneri de afaceri cu el - e si normal din moment ce vede ca ii cautam pe net jucariile favorite.

merveiozu

#9 Postby merveiozu » Fri Dec 05, 2008 1:57 am

da, mosu', ciresarii, aventurile lu tom sawyer, legendele olimpului, basme, povesti si povestiri, walt disney ala clasic si misto etc etc etc sunt chestii de pastrat pt. copiii mici-mici.
ma uit cu soc si groaza la ce mizerie de oferta au copiii..poate gresesc eu, insa, neavand copi, fac comparatia doar cu desenele animate.
chiar, colegii parinti, exista o oferta pe piata de carti, jucarii etc pt copii?
arina, ma simt naspa acum ca ti-am complimentat the tits, cand am aflat ca-n 94 incepeai sa pricepi chestii.
pai, eu am amintiri ca de ieri din 94, iar atunci eram la liceu, ma simt cam batran si pervers.

Mocka Rolla

#10 Postby Mocka Rolla » Fri Dec 05, 2008 2:29 am

merve, exista tot ce vrei pentru copii. sint o gramada de carti bestiale, scrise cu verva si umor, gen Galionul motanilor pirati, seria cu Sughit Strasnicul Stavrid, Cronicile lumii de margine, multe multe cu pop-ups si vicleneli ascunse, diverse. jucarii, tati celea, de la Lego-uri pina la Strax si K'nex, poti sa construiesti si sa asamblezi pina sare fishul de pe tine. roboti, microscoape, lupe, sere, fluturi, buburuze si pesti de crescut, mulaje de dinozauri, constelatii care stralucesc, breeeeeeee, fa copii si-ai sa vezi ca n-ai cum sa te plictisesti, te inhata pe tine ca om mare si te prinde jocul de nu mai poti sa te eschivezi. :)
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

Mocka Rolla

#11 Postby Mocka Rolla » Fri Dec 05, 2008 2:31 am

deci zic si eu ca Mosul exista. mari si ciufuti si anosti si pragmatici sintem toata viata. macar copilaria sa ramina cu doza ei de inefabil si-un sac fara fund de minuni.

Pojar

#12 Postby Pojar » Fri Dec 05, 2008 2:34 am

normal, altfel cum ne-am putea uita in ochii copiilor incercind sa-i intelegem?
sigur ca exista.
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

merveiozu

#13 Postby merveiozu » Fri Dec 05, 2008 2:34 am

e, exact asta vroiam sa scriu pana sa ajung la randul cu indemul tau - pai, sa-i zic tinerei domnite sa facem si noi un demers cu aceasta finalitate:)
asta-mi aduce aminte de momentele in care taica-miu nu se mnai desprindea de masinuta mea teleghidata.
pai si taica-miu avea cam 25 de ani:)

Mocka Rolla

#14 Postby Mocka Rolla » Fri Dec 05, 2008 2:57 am

lolo. si io imi aduc aminte cum am stricat o farfurie zburatoate cumparata pentru copil, tot telecomandind-o prin casa. ne-am jucat ca prostii pina am distrus-o. nici pina in ziua de azi nu i-am marturisit ficiorului ca noi i-am luat cindva un OZN. :)

Arina
rege

#15 Postby Arina » Fri Dec 05, 2008 3:59 am

merveiozu wrote:arina, ma simt naspa acum ca ti-am complimentat the tits, cand am aflat ca-n 94 incepeai sa pricepi chestii.
pai, eu am amintiri ca de ieri din 94, iar atunci eram la liceu, ma simt cam batran si pervers.

eu inainte de 94 am inceput sa pricep chestii, dar nu conteaza...
acum sa complimentezi se poate...alta ar fi fost treaba in 94, cand aveam 11 ani...oricum - cu tits in crestere rapida :lol:

neighbor's goat

#16 Postby neighbor's goat » Fri Dec 05, 2008 9:59 am

[quote="Tanti Aurica"]
..Am rezolvat problema explicandu-i ca fetita aia fiind foarte non-cuminte, nu primeste cadouri de la mos asa ca parintii ii fac ei cadourile ca sa nu se simta prost fata de alti copii. Asta a fost acum vreo 10 ani. Acum stau si ma intreb daca totusi imaginea mosului nu a iesit cam sifonata in explicatia aia.quote]

Ba eu zic ca a fost e explicatie foarte inspirata si greu de tagaduit (cel putin pe moment) de catre un copil. Eu nu stiu daca, prins cu matza in sac, mi-ar fi venit in cap spontan un astfel de argument.

Arina
rege

#17 Postby Arina » Fri Dec 05, 2008 3:26 pm

despre carti pentru copii... zic si eu ca acum oferta e super :D atat de multe desene frumoase, povesti interesante - foarte des, in librarii, ma uit prin cartile pentru copii :D
pentru mine - eu-l tin minte pe ion creanga... si pe mama si tata citindu-mi-l inainte de somn :D

m-am gandit mai bine la experienta mea cu craciunul... si mi-am dat seama ca bradul era elementul principal :) brazii artificiali pe care ii avem sunt de foarte de demult... si aveam jucarii foarte frumoase (si acum au mai ramas). si un mos craciun din ??? in rusa e penoplast (http://penoplast.in.ua/images/penoplast.jpg) . si alba ca zapada din plastic.
intotdeauna impodobeam bradul cu multa grija :D si agatam luminitele la fereastra.
si cand veneau alti copii la noi... dansam in jurul bradului 8)

de fapt... pana sa cresc eu mai mare si sa aflu la scoala ca bradul, mosul, cadourile etc de fapt sunt chestii de craciun... la noi in familie, ca si in marea majoritate a familiilor, toate astea erau asociate cu anul nou.... pentru ca asa a fost educatia in uniunea sovietica, care nu avea treaba cu craciunul, care e sarbatoare religioasa, de fapt.
si de la un timp nu stiu care...craciunul mi-a ramas in minte/suflet ca sarbatoare religioasa. si daca nu esti prea credincios, nu ar trebui sa te agiti prea mult...

si inca o chestie cu cadourile... cand eram mici, parintii puneau sub brad pungi cu bomboane si fructe citrice :D intr-adevar, citricele erau o chestie rara/scumpa in uniunea sovietica si la inceputul anilor 90... deci pe parcursul anului se manca putin, iar de anul nou / craciun - se mancau multe citrice, in special mandarine :D
de cand am crescut mai mari... si parintii au prins la un pic mai multi bani - pun bani sub brad :D

familia tatalui meu a fost destul de religioasa... si craciunul desigur nu a avut nici o legatura cu mosul etc, doar cu slujba la biserica (la care mergeai cam cu frica, ca sa nu te prinda partidul) si sfarsitul postului.

neighbor's goat

#18 Postby neighbor's goat » Fri Dec 05, 2008 6:30 pm

Mocka Rolla wrote:merve, exista tot ce vrei pentru copii.

Si pentru vesnicii imaturi din noi de asemenea. (intrati pe "lolcatz", sa intelegeti aluzia)

Azi m-a pus naiba sa intru la nemti intr-un magazin specializat pe vanzarea jucariilor. Adica nu supermarket cu raion de jucarii, ci exclusiv pt. jucarii. Va spun sincer, oamenii aia nu sunt normali. Am intepenit vreo 15 minute in fatza unui minisubmarin telecomandat, cu beculete, care nu numai ca mergea pe apa, dar putea intra si in imersiune. De-abia dupa ce ingerasul alb de pe umarul drept si-a ascuns o potcoava de cal in manusa de box si l-a facut K.O. pe dracusorul de pe umarul stang am reusit sa-mi stapanesc pofta cu un argument care nu stiu sigur daca va rezista pana plec naibii de aici si ma intorc in tara. Maine am zis ca-mi las toate cardurile la hotel.
....
Raionul cel mai bolnav la cap era insa raionul cu trenulete-macheta. Cate tipuri de trenulete, marimi, culori etc. n-are rost sa va zic, ca sigur ati mai vazut multi dintre voi. Ceea ce m-a frapat nu au fost trenurile in sine, ci multitudinea accesoriilor. Adica, dupa ce intra virusul in tine, de ajungi sa dai in cap la oameni ca drogatii, ca sa faci rost de bani (minunile alea nu-s deloc ieftine!) iti gonesti familia de acasa si iti duci masa din sufragerie in pivnita/garaj sa-ti construiesti pe ea imperiul feroviar, constati ca iti mai trebuie muuuulte alte maruntisuri, pe care viclenii astia ti le si pun imediat la dispozitie. Incepand cu gari, cladiri, omuleti, masinute-decor de toate felurile, plante etc. etc. si pana la cele mai perverse idei.

Punctele culminante au fost doua: Cand am descoperit ca aveau pana si set de construit casutza-model ce reprezenta de fapt un sex shop care la etaj avea bordel, iar al doilea a fost setul-macheta de personaje: "Plaja cu nudisti", constand dintr-o mini-pajiste pe care erau 3 sezlonguri, 2 umbrelutze si cateva personaje din plastic, bineinteles goale.

wellington

#19 Postby wellington » Mon Dec 08, 2008 2:52 am

yo am crezut in moshu atata timp cat nu l-am vazut. cand ai mei au avut proasta idee sa-mi aduca un prieten de familie deghizat, cu toate ca aveam patru ani, pe langa ca mi-a parut hidos, i-am privit pantofii shi pantalonii bej ce iesheau de sub sutana, i-am simtzit mirosu de tutun shi m-am suparat shi am plecat. iar cand mama a venit dupa mine i-am zis ca nenea gigi nu e mosh craciun shi sa-shi dea barba aia jos. cred ca am simtzit ca ma luau de proasta shi apoi am fost incantata de mine pentru ca le-am stricat complotu.
pe urma, cand frate-meu a ajuns la patru ani, l-am dus sa-l vada pe mosh, adica sa-i prinda pe ai noshtri parintzi punand cadouri sub pom. ne-am distrat bestial pe seama supararii lor.
iar robert, baiatu prietenei mele mariana, imi zice vineri (cand venea mosh niculae) ca shtie ca mami ii pune cadourile in ghete, dar nu-i spune pt ca shtie ca ei ii place ca el sa creada in divershi moshi. pentru ca, nu-i asha, daca un strain ar intra in casa de-adevaratelea, ar suna alarma shi ar veni politzia. :lol:
sunt curioasa pe la ce varsta va descoperi nepotul meu (are un an jumate) ca moshu lui e tatal lui, adik frate-meu care este foarte incantat cu noua ipostaza de mosh dar shi cu cea netraditzionala pe la noi, de regii magi. am impresia ca moshu e mai mult pt parintzi ca pt copiii, mai dragii moshului. Image
Last edited by wellington on Mon Dec 08, 2008 3:00 am, edited 1 time in total.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Arina
rege

#20 Postby Arina » Mon Dec 08, 2008 3:00 am

hahaha, wellington, super situatii :)

si la cati mosi craciun sunt in centrul chisinaului in perioada sarbatorilor... am senzatia ca nu prea sunt copii care ar mai crede in existenta lui, a unicului.

wellington

#21 Postby wellington » Mon Dec 08, 2008 3:16 am

robert shtie ca superputerile lu spiderman shi lu superman sunt fantezie, iar fantezia e facuta de nishte neni deshteptzi care au luat zece la compunere cand erau mici shi ishi faceau temele shi acu cashtiga o groaza de bani inventand poveshti. asha ca robert face shi el poveshti de mic, adik comploteaza cu mine sa facem impreuna scrisoarea catre mosh shi catre regi, astfel incat sa nu aiba gresheli de ortografie, dar sa shi ceara kestii cumparabile. anul asta am gasit un spiderman cu reducere 60% shi variate cartzi shi jocuri, toate prin magazine cu mari reduceri. maica-sa e incantata de cereri pentru ca anu trecut am tras-o din greu cautand pe ebay figurile din "dragon ball Z", care au pretzuri ca pentru colectzionishti fanatici, iar cu un an inainte, a trebuit aproape sa ma bat cu o cucoana pt. woody (toy story), nu ala cu kitara (36 de euro) ci cel care avea soldatzii, trei palarii de skimb shi pe señor patata(38 de euro), adik merita efortu, nu¿ nesimtzirea romaneasca a invins, i-am tras cutia cucoanei de sub nas shi am lasat-o sa-shi consume stupefactzia reunindu-ma cu mariana care il avea pe buzz lightyear.
asha ca, faptu ca yo shi robert ii cultivam maica-si dragostea pt mosh craciun e destul de comoda shi la buzunar, iar copilu e incantat de complot.
apropo, pastoritza din toy story exista¿ se vinde¿ pentru ca cum lumea lu robert era facuta doar din jucarii masculine shi n-am gasit nicaieri pastoritza, i-am dus-o de ziua lui pe alba ca zapada cu pitici cu tot, ceea ce e ok, dar tot pastoritza mi se pare mai frumosa. in plus, are oi, nu o shleahta de copkii barboshi. casa grea shi pe capu lu alba ca zapada asta!
Image
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Selkia

#22 Postby Selkia » Mon Dec 08, 2008 3:08 pm

hmm, eu nu mai tin minte foarte bine, doar ca aveam 9 ani si imi doream foarte mult un calculator de buzunar pe care l vazusem la libraria de vizavi de intrarea in bloc. era absolut senzational, pentru ca era incredibil de subtire si de mic si fara taste. adica atingeai carcasa in dreptul cifrelor si ti apareau pe ecran. era genial. si mi s a parut cumva culmea culmilor sa imi aduca mosu fix si exactamente ceea ce imi doream. deci cred ca atunci m am prins prima oara, dar probabil ca banuiam dinainte. m am simtit inselata :|.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Xenia

#23 Postby Xenia » Tue Dec 09, 2008 2:28 am

Tanti Aurica wrote:Fetita unei prietene a aflat de la alta mai mare ca nu ar exista mosul si ca parintii fac cadourile, ca a vazut ea. Am rezolvat problema explicandu-i ca fetita aia fiind foarte non-cuminte, nu primeste cadouri de la mos asa ca parintii ii fac ei cadourile ca sa nu se simta prost fata de alti copii. .

*bouche bee*

ce inspirata explicatie! o s-o transmit mai departe, ca prietenii mei au toti copii de varste diferite, dar cu totii cred cu ardoare si nu vrem sa stricam asta :D

wellington

#24 Postby wellington » Tue Dec 09, 2008 3:47 am

sa intzeleg ca suntetzi cu totzii convinshi ca credintza copiilor intr-o fiintza supranaturala inventata de coca cola ii va ajuta sa fie nishte adultzi de nadejde, cu picioarele pe pamant. shi cam pe la ce varsta e bine sa afle adevaru¿ deasemenea pot sa creada in bau-bau shi-n spiderman¿
mai ales daca acea fiintza ce intra prin case straine rasplateshte copiii bogatzilor cu multe cadouri shi copiii saracilor cu mai nimic, copilashii au multe de invatzat despre etica sociala, nu¿ yo despre asta m-am abtzinut sa-i vorbesc lu robert cand m-a intrebat de ce se intampla asha. adica de ce enrique, care are 3 "suspensos" (similar un pic cu corigentzele), a primit playstation shi aleaalea, iar edurne care are note bune a primit foarte putzine kestii shi mai nimic de joaca. (mama bolnava de cancer, banii se duc pe alte trebi). noroc k baiatu doar testa piatza cu aceeasta intrebare, fiindca se prinsese de manevra.
shi in acelash timp le zicetzi copiilor sa nu vorbeasca cu strainii , kiar daca le fac cadouri shi sa nu dea drumu la necunoscutzi in casa¿
sincer de tot: vi se pare ok¿ ma scuzatzi, da mie faza asta mi se pare rupta din "satucu" lu shyamalan.
Last edited by wellington on Wed Dec 10, 2008 10:07 pm, edited 2 times in total.

alina_pro

#25 Postby alina_pro » Tue Dec 09, 2008 4:58 am

Nu, povestea cu mos craciun nu i-ar face pe copii mai realisti, cum nici povestea cu iadul si raiul nu-i vor face oameni mai buni, cerebrali, corecti, etc.
Si totusi batranelul cu barba alba care locuieste sus, in nori continua sa cheme copiii la el, in fiecare an o virgina naste un prunc, brazii sunt taiati si inghesuiti in case, etc.
Sunt doar povesti create de oameni pentru a da culoare vietii.
Poti trai si fara ele? Cu siguranta da, dar daca un copil zambeste si este fericit cu basmul lui mos craciun... de ce sa i-l narui? Mai ales ca e un basm comun, al tututor copiilor, asta ii leaga- la sfarsitul anului mosul vine la fiecare dintre ei cu darul mult dorit, sau ceva asemanator.
Din momentul in care are indoieli nu trebuie sa faci decat sa-l lasi sa hotarasca singur ce sa creada. Cel putin in privinta lui mos craciun sigur va lua decizia corecta.

Da, morala e ambigua, dar tine de fantezia fiecarui parinte sa scoata din povestea asta o invatatura cat mai buna: esti cuminte, primesti in dar diverse; cine primeste un super-joc de computer primeste sansa de a se distra mai bine, cine primeste doar o carte primeste o cale spre a invata mai multe ca in viitor sa se poata distra si mai bine. Nu stiu, astept sa fac copii sa vad ce idei mi-ar veni atunci, pe loc. Asa, fara prunci e usor sa dai cu presupusul :)

Tin minte ca atunci cand eram mica parintii primeau de la sindicat cate un pachet de craciun. Si-l primeau fix in ajun: bomboane infoliate, ciocolatele, ba chiar si 2-3 portocale. Nu aveau cum sa le cumpere dinainte, la noi nu s-a putut asta, nu era de unde, nu aveau cu ce. Si de fiecare data veneau de la munca in seara de ajun, mai tarziu decat de obicei si-i intampinam cu vesnica intrebare: "a venit mosul la tindicat?" In momentele acelea cand spuneam mos craciun vedeam chipul sefului de sindicat.
Daca pachetul ajungea la timp, treceam la impodobit bradul, daca nu asteptam pana mai tarziu, uneori chiar prea tarziu, cand venea ora de somn si adormeam nespus de trista ca anul asta mosul n-a mai venit. Dar dimineata ma trezeam si mirosea a brad si cozonac cald si luminitele erau aprinse si gaseam sub pom pachete cu pulovere si sosete in care erau infasurate portocale.
Parintii mei aveau mereu explicatii haioase: "mosul nu vine pana la etajul 4 ca e batran si oboseste repede, asa ca se duce la sindicat si ne da cadorile pentru copiii cuminti", "mosul a ratacit lista cu cadouri si le-a cam incurcat anul asta".
Mereu m-au pus sa aleg din hainele si jucariile mai vechi si sa fiu ajutor de mos craciun pentru copiii din satul bunicilor: "mosul iubeste copiii care se bucura pentru darurile mici si care ofera mai mult".

Si mi-au interzis sa vorbesc cu strainii ("mosul nu sta de vorba decat cu parintii, iar cu copiii doar in vis, altfel isi pierde puterile").

Poate ca in lipsa acestor eforturi care par asa inutile acum, desucheate, ridicole... poate ar fi scos din mine un om mai puternic, dar nu cred c-au incercat decat sa-mi dea niste lectii folosindu-se de ce voiam eu sa cred.

Pe la 7 ani (devreme, tarziu? ) i-am impachetat maica-mii o fusta mai veche si i-am dat-o cadou: "uite mama, de la mos craciun". A fost momentul in care au inteles c-am inteles :)

wellington

#26 Postby wellington » Tue Dec 09, 2008 5:18 am

pana la 4 ani, realismul magic e normal la copii. ei au incredere totala in parintzi, iar daca aceshtia le cultiva multa vreme o perceptzie eronata despre realitate, poate ca ar trebui sa-shi asume responsabilitatea despre cum copiii vor vedea viatza pe urma.
au fost vremuri cand folosirea simbolu crucii era singura maniera de a strange oamenii la oaste. dar ce justificare poate avea acu cultivarea acestei falsificari a realitatzii. shi sa fie clar k nici un moment nu propun shtergerea craciunului.
copiii nu-s tampitzi, se prind, intreaba, iar parintzii, adultzii care shtiu tot, le intaresc convingerea ca supranaturalul exista. shi daca acest lucru are mare legatura cu capacitatea viitorului adult de a infrunta realitatea¿ shi daca ne jucam cu lucruri pe care nu le intzelegem¿
yo una va garantez ca ma emotziona imens craciunul shtiind ca toate cadourile vin de la familia mea. nu shtiu ce efect educativ are faptu ca unui copil i se promite o rasplata materiala adusa de o fiintza magica, dar pariez ca confuzia intentzionata intre fantezie shi realitate nu face bine. copiii trebuie sa triasca inconjuratzi de poveshti, dar shtiind ca.s poveshti. dupa cinci ani, kiar cred k e periculos sa-i bagi in cap unui copil ca exista superputeri sau ca fiintze straine de familia lui pot intra in casa noaptea cu cadouri.
sincera sa fiu, deshi imi place mult de tot craciunul, mi-e un pic de ciuda ca sarbatorile noastre nu mai au de-a face cu nimic altceva decat cu marketingul deshtept. intre moshu gras cu tunica roshie shi ziua de sfantu valentin, s-ar putea scrie despre retzeta de succes de transformare a figurilor creshtino-pagane in iconi moderni fara legatura cu traditzia shi cu scopu clar de incurajare a shoppingului. da ma rog. asta este.

malamute
babywolf

#27 Postby malamute » Tue Dec 09, 2008 11:10 am

wellington wrote:mi-e un pic de ciuda ca sarbatorile noastre nu mai au de-a face cu nimic altceva decat cu marketingul deshtept.

Asta nu poate fi decât vina noastră.
Rated PG for thematic elements, scary images, some language and suggestive humor.

ghimirdic

#28 Postby ghimirdic » Tue Dec 09, 2008 10:47 pm

Am crezut si eu o vreme in mos, ma rog l-am asteptam de multe ori in poarta, odata a venit imbracat in rosu - cu barba alba - m-a chinuit sa-i recit poezii, sa-i cant, suita pe un scaunel, cand a plecat a tras o tranta, alunecase....
Ce ma bucura pe mine cel mai mult si mai mult era ca stiam ca toata lumea se reuneste cu bucurie, poate fara grija, cu mai putina amaraciune, una dintre putinele dati din an....
esti plinuta, esti draguta
Image

Xenia

#29 Postby Xenia » Wed Dec 10, 2008 2:01 am

wellington wrote:sa intzeleg ca suntetzi cu totzii convinshi ca credintza copiilor intr-o fiintza supranaturala inventata de coca cola ii va ajuta sa fie nishte adultzi de nadejde, cu picioarele pe pamant. shi cam pe la ce varsta e bine sa afle adevaru¿ deasemenea pot sa creada in bau-bau shi-n spiderman¿
mai ales daca acea fiintza ce intra prin case straine rasplateshte copiii bogatzilor cu multe cadouri shi copiii saracilor cu mai nimic, copilashii au multe de invatzat despre etica sociala, nu¿ yo despre asta m-am abtzinut sa-i vorbesc lu robert cand m-a intrebat de ce se intampla asha. adica de ce enrique, care are 3 "suspensos" (similar un pic cu corigentzele), a primit playstation shi aleaalea, iar edurne care are note bune a primit foarte putzine kestii shi mai nimic de joaca. (mama bolnava de cancer, banii se duc pe alte trebi). noroc k baiatu doar testa piatza cu aceeasta intrebare, fiindca se prinsese de treburi.
shi in acelash timp le zicetzi copiilor sa nu vorbeasca cu strainii , kiar daca le fac cadouri shi sa nu dea drumu la necunoscutzi in casa¿
sincer de tot: vi se pare ok¿ ma scuzatzi, da mie faza asta mi se pare rupta din "satucu" lu shyamalan.

Wellington, bucuria unui copil/adult e mai mare cand se-nvaluie in mister/surpriza. Adevarul e ca ne place sa credem ca exista momentele alea in viata de noroc prostesc, picat din cer, adus de fiinte magice. La adulti e sub forme de loterie, etc, la copii are manta rosie (chiar nu-s vinovati Cola ca i-au pus o fatza personajului). Virtutile sunt de psihoterapie: in momente de extrema restriste un adult care-a crescut cu ideea ca are un inger protector pe umar sau o vointa de mai sus o sa accepte mai usor situatii implacabile. Copiii nu trebuie sa stie tot adevarul: este absolut inutil sa il expui pe copilul de 6 ani la prezenta unei situatii ingrozitoare cum e cancerul sau alte chestii sinistre numai din ... corectitudine, justitie? Oricum la un moment dat le va afla.
Si pe urma daca-i spui ca parintii fac cadourile te alegi cu presiuni si mai mari pentru parinti, trafic de indulgente, etc. zic si eu ..

Mocka Rolla

#30 Postby Mocka Rolla » Wed Dec 10, 2008 10:18 am

nici eu nu cred ca cei de la Coca Cola au monopol pe Mos. el exista dinainte de marketingul smeker si tot ce tine de consumerism. imi aduc aminte de povestile pe care mi le spunea bunica despre copilaria ei, undeva la 1910-1915, in Cracovia. imi povestea de felinarele si brazii impodobiti din oras, cum faceau ei copiii lanturi pentru pom din paie de secara si bilute de lemn colorate, cum aureau nuci si puneau mere in copac, cum surorile ei mai mari faceau cosulete din resturi de matase si catifea. cintau toata seara si adormeau rupti, rugindu-se in gind sa le aduca Mosul ghete, ca erau 9 frati si faceau cu schimbul la scoala din motive de lipsa incaltari calduroase pentru toata familia. si ca Mosul le aducea si papuci si jucarii de lemn si turta dulce in diferite forme, cu diferite glazuri.

de fapt, Mosul e ceea ce vrei tu sa crezi ca e. poate fi miracolul de Craciun din filmele hollywoodiene sau poate sa mearga mina in mina cu Grinch-ul nesuferit, poate fi harmalaia si imbulzeala din hypermarketuri si mall-uri sau corul de colindatori din biserica, in Ajun. e dupe disponibilitate si vibratie sufleteasca. n-are a face nici cu portofelul, Craciunul e in spirit.

syd, io-s foarte curioasa prin ce metode de lucru ai trasat tu granita aia a desteptarii constiintei realist-sociale la 4 ani? apoi, crezi ca spulberarea timpurie a miracolului atrage dupa sine niste viitoare constiinte lucide, formeaza cetateni de nadejde, stapini pe propriul lor destin? sau aia care s-au prins de jmekerie sint mai destepti si cu un ochi mai format pentru social decit fraierii care mai viseaza trasuri cu reni zburind prin cer?

mie mi s-ar parea ca as fi un monstru criminal sa-i rapesc copilului credinta in magie si miracole. nu e pregatit si nu vrea sa auda de asa ceva. acum fo doua saptamini s-a batut la joaca cu niste unii care rideau de astia mici si prosti, cum ca nu s-au prins de faptul ca parintii fac si dreg. s-a intors acasa plin de revolta, cu hainele varza, dar cu simtul datoriei implinite, ca i-a reperat onoarea Mosului. Mosul e cel mai tare si nici nu vrea sa auda de despodobirea bradului decit foarte tirziu, prin mai, incolo, cind deja e strigator la cer. :) chiar n-are legatura credinta in miracole cu ancorarea in concret sau inteligenta speculativa. eu ma bucur ca se pastreaza inca in zona inocentei si beleste ochii mari cind vine vorba despre miracole. mi-e groaza de ziua in care o sa-mi zica: "fugi bre de-aici, vii cu povesti la mine", pentru ca stiu ca dupa moartea lui Mos Craciun se incheie ireversibil un capitol din viata. urmeaza prima tigara, prima laba....

Return to “%s” Mos Craciun & friends