problema/intrebare existentiala: exista sau nu exista mosu'?

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

wellington

#91 Postby wellington » Sat Dec 13, 2008 2:05 pm

asta pt ca putzea a tutun, avea barba lipita prost (i se vedea mustatza originala pe dedesubt cand vorbea) shi avea aceiashi pantofi shi pantaloni ca shi pretenu lu taica-meu care ieshise pana la baie exact inainte sa vina papa noel... care nici n-a sunat la usha. a intrat direct in sufragerie! pai cum sa nu ma sparii¿! pai cum sa nu ma supar¿! :lol:

wellington

#92 Postby wellington » Sat Dec 13, 2008 2:50 pm

http://forum.dupablogurilegri.ro/viewto ... 313#105313

pai doamna mocka, daca facui shi yo o timida incercare de a-tzi povesti cum le explodeaza glavatzana unor copiii iberici din motive de supranatural, nu ma ashteptam sa o iei ca pe o ofensa personala. (ca sa nu mai zic ca ashtia nici n-au probleme cu moshu pt ca la ei kiar e numa o reclama la coca-cola. ei au cu regii magi, cu "belenu"...). o sa-l scot pe eneko la bere sa-i mai cer detalii, dao sa le tzin pt mine ca sa nu stric ambientu pe-aici. sho yo care credeam k-i o tema interesanta! shi o sa-i zic shi de experimentele mele ce au descoperit ca la adultzi moshu poate fi mai de neatins ca la copii. unde-am dat shi unde a crapat: cam ca cocacola cu campania cu moshu.

da ma rog... poate ca te scosei iar din context.

shi-mi cer scuze ca-l vad pe moshu ca pe o suma de muuuulte mituri creshtine shi precrehtine plus o campanie excelenta de marketing (de manual) ce a avut un rezultat surprinzator, niciodata visat de coca cola. daca asta e a pune shtampile pe cur, ash putea spune ca dvs punetzi pieptu la hotare pt a apara lucrurile shi ideile ce va plac de o maniera foarte a la vitoria lipan, numa ca daca atzi fi putzin atenta, atzi vedea fara efort k nu va cotropeshte nimeni teritoriu. ash putea spune asta, dar n-o fac, pentru ca ash intra in terenul personal, adik ar insemna sa le lipesc oamenilor reali etikete, ceea ce incerc pe cat posibil sa evit. (mi-a scapat mana un picutz cu wax, da ii promit moshului sa nu mai fac). asha k yo acu prefer sa ma distrez vorbind doar despre subiect, nu despre cei ce discuta subiectu. shtiu ca asta e moda in politica romaneasca, da-mi permit sa nu-mi placa.

(sa fac discutzia asta repede pana nu facetzi un referendum shi mi-l declaratzi pe mosh tabuu. :P)

autoru moshului nu e coca cola. firma de bule a facut o campanie, a propus o imagine. inconshtientu colectiv a luat-o shi a zis bingoo! uite mitu modern perfect! asta trebuie pus (ca un ciorap. ca un condon) peste toate celelalte. sa le protejeze contzinutu. deci: autoru e boboru universal, fireshte, ca la orice mit.

shi p.s. yo editez. mereu shi dintotdeauna. pen ca ma grabesc shi mananc litere sau pun mai multe decat trebuie, ca sa nu mai zic k introduc subordonatele de maniera bizara. sau ma repet aiurea. etc.
uneori nu intzeleg nici yo ce zda ma-sii am vrut sa zic shi skimb toata fraza (ce-o zice scaiete acu... :lol: ) shtiu ca am preview, da doar shtii k yo-s mai inceata. doamna draga, nu pretinde mintzii mele sa faca ce nu poate. mai cred ca nu-i frumos nici sa ma pui la coltz pt asta in decembrie. asta e nu luna in care ne pupam pe gingii shi ne frecam pe burtzi¿ sau asta e doar pt copiii, iar adultzii pot sa fie la fel de acrii ca tot restul anului¿
Image

later, cu edit: ar fi fost multe shi marunte, referitoare la moshu din postarea ta la care mi-ar fi placut sa ma rezum in loc sa scriu ce-am scris. dar vazand cum bate vantu, mi-e teama ca incepi sa interpretezi o discutzie superficiala de forum drept o lectzie personala de puericultura de la o ne-mama catre tine, ceea ce nu e.
yo prefer sa vin pe-aici sa ma distrez totushi, nu sa stric ambientu, nici sa mi se strice, shi nici sa zic intr-una stai asha ca nu-i asha. da poate iar am intzeles yo greshit. doar shtii k ma caracterizeaza fenomenu.
Last edited by wellington on Sat Dec 13, 2008 9:11 pm, edited 2 times in total.

wellington

#93 Postby wellington » Sat Dec 13, 2008 5:22 pm

Lola wrote:
In lectura de dimineata am dat peste un volum foarte sarbatoricos, for all Santa lovers out there!

Scared of Santa: Scenes of Terror in Toyland

Chiar daca mitul in sine e frumos si te face sa fii cald si pufos... copiii pare-se ca nu-l privesc atat de veseli tot timpul :D

se pare ca moshu cald shi pufos e cel cizelat de cocacola. moshu propus de ei pierdea latura traditzionala de sperietoare. shi poate de-aia a avut acest succes nebun.
celalalt avea nuielusha, sau lasa carbuni in ghete copiilor rai shi kiar servea shi de baubau. unu din moshi avea mereu copii rai legatzi de poale.
Image

wellington

#94 Postby wellington » Wed Mar 25, 2009 11:14 pm

Cine este Mos Craciun?

http://forum.dupablogurilegri.ro/viewto ... 7483#27483

uñe eshti tu, harap alb...
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Xenia

#95 Postby Xenia » Wed Mar 25, 2009 11:51 pm

ok, acum aduceti topicele de la Craciun inapoi... sunteti depresivi, mah? :D

wellington

#96 Postby wellington » Thu Mar 26, 2009 7:32 pm

nope. ma rad de numa recitind arhiva.
ia poftim, sa vedetzi ce bun!

Shefu'Suprem
am

#97 Postby Shefu'Suprem » Thu Mar 26, 2009 10:59 pm

Xenia wrote:ok, acum aduceti topicele de la Craciun inapoi... sunteti depresivi, mah? :D

sectziunea se keama mos craciun, unde'i depresia?:lol:

peseu

vaz c'ai dat cu pluralu'n singular, fuarte enteresant. :lol:

io

#98 Postby io » Fri Mar 27, 2009 1:53 am

Xenia wrote:ok, acum aduceti topicele de la Craciun inapoi... sunteti depresivi, mah? :D

de sezon: da' iepurasu' de Pasti exista?

sint optimista si in forma.
Surtout pas trop de zèle.

Arina
rege

#99 Postby Arina » Fri Mar 27, 2009 1:59 am

carnea de iepure e gustoasa

wellington

#100 Postby wellington » Fri Mar 27, 2009 7:32 am

acu, ca mi-am luat aparat de comis poze, s-a gasit shi juan sa-mi dea fotourile cu decoratzia craciuneasca. ¿e de bun simtz oare sa le pun la un pas de saptamana mare?

Xenia

#101 Postby Xenia » Fri Mar 27, 2009 12:31 pm

Shefu'Suprem wrote:
sectziunea se keama mos craciun, unde'i depresia?:lol:

peseu

vaz c'ai dat cu pluralu'n singular, fuarte enteresant. :lol:

Ii vorba de depresia de dupa sarbatori, de tip 20 ianuarie cand lumea isi abandoneaza hotararile luate de Revelion (cura de slabire, lasatul de fumat etc) si nostalgia dupa Craciun-Sf Ion cand dintr-un chef intr-un altul mergeam, asa ca-si aduc jucaria inapoi (in dinti :)) . Poate-n Romania-i perioada de stres acuma :)
Plural probabil pentru ca wellington s-a ocupat de asta si malamute l-a adus pe celalalt, da' nu-i problema ca renii primesc scrisori din martie incepand :))
Malamute, da' cainele nu vrea nimic?
@io: mhm, sambata cica-s 12 grade :)
Deocamdata sezon de Paste ii sigur in Steel Magnolias.
Stii de cate ori o vad pe Chantal Hebert la tv ma gandesc la tine, nu stiu de ce-mi pare ca semanati (la tonul de analiza?)

io

#102 Postby io » Sat Mar 28, 2009 6:07 am

Xenia wrote:[Stii de cate ori o vad pe Chantal Hebert la tv ma gandesc la tine, nu stiu de ce-mi pare ca semanati (la tonul de analiza?)

asta e de bine sau de rau? daca e dupa tunsoare, e de rau, daca e dupa ton, e de bine.
(n-0 vad la TV, ii citesc doar interviurile)
Surtout pas trop de zèle.

Xenia

#103 Postby Xenia » Sun Mar 29, 2009 3:05 pm

Pai ii simpatica si cum arata, da' imi place ca are blandetea aia intelegatoare si pe alocuri chiar si self-deprecation, care nu-i deloc o insusire frantuzeasca

Shefu'Suprem
am

#104 Postby Shefu'Suprem » Sun Mar 29, 2009 3:33 pm

Xenia wrote:
depresia de dupa sarbatori...cand lumea isi abandoneaza hotararile luate de Revelion

ma incadrez perfekt :lol:

wellington

#105 Postby wellington » Sun Mar 29, 2009 4:14 pm

yo consider k n-am abandonat.
doar intarzi putzin, in stilu-mi caracteristic.

bug

#106 Postby bug » Sun Mar 29, 2009 6:16 pm

Nu mă prind despre ce (mai) este topicul ăsta. Dacă tot despre Moş Crăciun e vorba, recomand oricui are de unde să facă rost să citească Sora Soarelui. Eu după cartea asta m-am gândit că "Moşule ce tânăr eşti" - vers dintr-o melodie imbecilă - are un sens foaaarte interesant.

Xenia

#107 Postby Xenia » Sun Mar 29, 2009 8:35 pm

cre' ca oamenii abandoneaza hotararile de 1 ianuarie ca nu-s obisnuiti sa lupte zilnic alaturi de ei insisi. Sigur conteaza si sa te tii, dar realitatea ne-arata ca nu poti urma planul in toate zilele. Atunci ce tre' sa faci e macar sa ramai constient si pe directia la ce urmaresti.
Tehnica aia ca la sfarsitul zilei in drum spre casa (interioara) sa-ti gasesti 5 lucruri bune intamplate ziua respectiva merge f bine de obicei pentru ca mentine omul treaz cu perspectiva deasupra sa.
Chiar si cand ziua a fost supernenorocita sau esti atat de amarat sau agitat incat nu poti gasi nimic, urmatoarele is eficace:
1. da' macar traiesc (ceea ce nu se poate spune despre x y z etc)
2. si nici nu-s batrana.
3. daca ma uit la mine par sanatoasa (nu ma doare nimic).
4. oricum maine se arunca iar zarurile.
5. stiam dinainte ca seara-s obosita si-n loc sa rumeg grijile in gol mai bine le scriu ca sa scot ceva din asta.
Works like a charm :)

wellington

#108 Postby wellington » Mon Mar 30, 2009 3:03 am

de una din hotarari m-am apucat. doar k o fac cam lent. da o fac.
de una am cam uitat shi va multzumesc ca mi-atzi amintit.
o sa-mi pun posit-uri peste tot cu ea.
iar cealalta (lasat fumatu) ma tortureaza de cate ori ma dor galcile, de cate ori aud ca cineva (un necunoscut) are cancer... etc. ¿de ce oare nu ma las iar? doar mi-am demonstrat de-atatea ori ca shtiu s-o fac. macar cateva luni. ¿kiar am nevoie de mosh pt asta? :P

devnull

Re: problema/intrebare existentiala: exista sau nu exista mosu'?

#109 Postby devnull » Tue Jun 02, 2009 6:13 pm

o lucrare scrisa in graba, azi noapte, destul de haotica. dar care poate aduce cateva lamuriri pe subiect.

Cine este Moş Crăciun?

Poate nu e tocmai recomandat dar, când te întrebi ceva, primul lucru care îţi vine în minte este "hai să dau un google...". Internetul îţi oferă rareori răspunsuri fără echivoc, dar îţi dă o idee despre dimensiunea problemei abordate, despre interesul (sau lipsa de interes) pe care o suscită, despre întrebările pe care le stârneşte. Moş Crăciun este, probabil, cel mai dezbătut personaj încă activ în folclor: în preajma sărbătorilor de iarnă pe toate forumurile apar discuţii în care lumea are întrebări pragmatice (ce cadouri să cumpăr?, de unde?, cât costă?), nostalgizează (cum a fost anul trecut?, cum era când eraţi mici?, care a fost cel mai frumos Crăciun?), îşi pune probleme de comportament (mai cred oare copiii în Moş?, e bine să creadă?, până la ce vârstă?) sau atinge teme mai complicate, fără a căuta propriu-zis un răspuns (există Moş Crăciun?). Prezenţa online a subiectului nu se limitează la forumuri, în jurul personajului Moş Crăciun şi a sărbătorii Crăciunului există o întreagă industrie, magazine de cadouri, felicitări, filme, muzică şi mult marketing. Din tot acest amalgam întrebarea cea mai interesantă mi s-a părut "Cine este Moş Crăciun?"

restul poate fi citit aici.

Pojar

#110 Postby Pojar » Thu Dec 24, 2009 2:40 pm

Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

WarSong
inspirat

#111 Postby WarSong » Fri Dec 25, 2009 12:48 am

evident ca exista mos craciun. e imbracat in rosu datorita convingerilor politice (initial era verde), e "mos" pentru ca e sigur ca putza e pentru facut pipi si doar atat. are bartai barba penca e greu sa te barbieresti cu o mana in timp ce tentativezi o laba cu cealalta. face ho ho ho (varianta aromana a lu ha ha ha, c'asa a citit el intr'o carte la care noi muritorii de rand n'avem acces) si e la noi pe forum (acum si pe google am auzit, de unde si vastul lui izvor de cunostinte). doar ca nu'i in laponia, ci'n italia. mancami'ar cotoru pulii...
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

wellington

#112 Postby wellington » Fri Dec 24, 2010 3:22 pm

mosh ajun azi...
text scris ieri la miezu noptzi shi postat azi la miezul zilei:

catedralele rasuna de clavecine shi viola da gamba. negrii costumatzi in Balthasar vând pakete de shervetzele, manushi shi umbrele. zâmbetele stranii ale oamenilor sunt un simptom de febra. sunt impinshi din toate partzile sa cheltuiasca compulsiv, sa-shi invetze copiii shi nepotzii înca de foarte mici ca bucuria se asociaza cu o mare risipa de electricitate shi cu akizitzia de obiecte noi. sunt obositzi de atata dezmatz, dar trebuie sa se parfumeze, sa manance shi sa se bucure. asha se cade.
vitrine. urshi polari shi pinguini imperiali cu motorash dau din cap shi-shi ridica plozii printre norii de beteala. brad negru stralucitor cu globuri de argint intr-o imobiliara. imi place. oare vand castele gotice?
caroseriile ude reflecta luminile verzi de semafoare suspendate pe mijlocul bulevardului pacalindu-ma cu promisiunea unui shuvoi de taxiuri libere. cand culoarea semaforului se skimba, râul de mashini se skimba in taxiuri ocupate.
diseara... trebuie sa-mi imbrac cel mai bun zambet, sa ma pregatesc pentru ingerat o mare cantitate de langostinos. sa zic nu multzumesc, prefer bere, da multzumesc, feliz Noche Buena, sa ma pup pe obraji, sa laud jamonul, sa gust prajitura, sa mint ca-mi place, dar sunt la dieta, am petrecut nemaipomenit, multzumesc pentru invitatzie.
ah, vreau acasa sa fac un dush fierbinte shi sa ma bag sub plapuma cu o cana de chocolata shi cu cartea lui andrew davidson. n-am kef de tocuri, ciorapi de matase, cupe ciocnite shi hilizeala! dar de ce o fac? k asha se cade.
mi-am luat o esharfa de lâna moale cu arabescuri rococo, turcuaz cu kaki shi maron chocolata. imi aminteshte de vara, de mare. mi-o pun in jurul gatului, nu ca sa ma protejez de vant ci ca sa ma inconjor cu amintirea caldurii shi cu promisiunea viitorului iulie.

craciun fericit.

Arina
rege

#113 Postby Arina » Fri Dec 24, 2010 3:52 pm

moshuuuuleeeee, vreau telefon nou, fotoaparat bun si cetatenie romana!!!!

King Julien

#114 Postby King Julien » Fri Dec 24, 2010 6:05 pm

am vazut eu mosi in mijloacele de transport comune. cu tot tacimul, rosii in obraji, ochii aia translucizi, zimbetul pe buze.
dupa gagici care incearca, bietele, sa-i evite.

o fi o chestie sociologica. parintii nu au timp, se ocupa bunicu de cadouri.
bunicu e un mos.
craciun (craca, craci, sa zicem ca ne gindim la brazi si nu la alt fel de craci).
mosu e un mos..

imiscuzazz vulgaritatea. dar altfel nu se poate, sincer, cu tot tambalaul asta de tot rahatul.
may u feel cozy!
daca doar moshul va poate oferi asta.. sa va fie de bine.

(chiar, astia care sunteti pe alte meleaguri.. aveti si voi protvuri care raporteaza citi porci au mincat prea multe sarmale si au ajuns la urgenta?
ca ce dreq sa faca si tinerii practicanzi de craciun. sa le dea lor ciocolax. pastele mamii lor.

a, stai. pashtele urmeaza, abia).

wellington

#115 Postby wellington » Fri Dec 24, 2010 6:39 pm

te rog ai grija, daca n-ai citit topicu. rishti sa-tzi dai foc la valiza. :D

King Julien

#116 Postby King Julien » Fri Dec 24, 2010 7:29 pm

multumesc.
tocmai mi-am dat, la valiza asta. daca va conteaza atit de mult primul post de la orice topic.
eu ce sa fac daca fac asocieri.
daca nu e voe, nu e voe.

ce-o sa-mi faceti. ma banati?
mi-ar placea mie. doar ca voua va plac arhivele si nimic altceva. hai, tabieturi.
le am, nu ma au.

pa-pa.

wellington

#117 Postby wellington » Fri Dec 24, 2010 7:43 pm

gasit o postare geniala a lu nea cosmos din 2006.

deci mosu asta era altfel pe timpu lu piticu cind era cosmosu mic si scolar. mosu aducea carti, trening, un snop de ciorapi si oarece dulciuri. acum a trebuit sa cumpar volan cu feedback, mp3 player usb, dvd player noname, lista poate continua, si nici nu a costat prea mult, zau asa. deci a evoluat pamintu, intelegeti? n-am banii lu irinel sa cumpere mosu alt mercedes dar orisicum, am primit aparat foto cu card de memorie, ori asta era sf pur acum 25 de ani. deci mosu e bun, patronii dau prime, taranii se duc cu primele la hypermarkete, poporu chinez vinde toate produsele deci MOS CRACIUN ESTE CHINEZ. si la fel era si pe timpul lu piticu, ca si maieurile si ciocolatile tot chinezesti erau.

nebunatika
in cautarea fericirii

#118 Postby nebunatika » Fri Dec 24, 2010 8:24 pm

io l-am vazut pe mos craciun la realitatea tv, astazi
la fiecare ora fixa dau imagini cu moshul luate prin satelitul NATO
e foarte tare moshu asta, are 9 reni solizi, sanie mare si chiar o ambasada :D
A.U.I. Apropiere. Umana. Intensa

wellington

#119 Postby wellington » Sun Dec 26, 2010 10:32 pm

& tu pui boticu la realitatzile de la realitatea tv? :D

wellington

#120 Postby wellington » Sun Dec 26, 2010 11:35 pm

devnull wrote:o lucrare scrisa in graba, azi noapte, destul de haotica. dar care poate aduce cateva lamuriri pe subiect.

Cine este Moş Crăciun?

Poate nu e tocmai recomandat dar, când te întrebi ceva, primul lucru care îţi vine în minte este "hai să dau un google...". Internetul îţi oferă rareori răspunsuri fără echivoc, dar îţi dă o idee despre dimensiunea problemei abordate, despre interesul (sau lipsa de interes) pe care o suscită, despre întrebările pe care le stârneşte. Moş Crăciun este, probabil, cel mai dezbătut personaj încă activ în folclor: în preajma sărbătorilor de iarnă pe toate forumurile apar discuţii în care lumea are întrebări pragmatice (ce cadouri să cumpăr?, de unde?, cât costă?), nostalgizează (cum a fost anul trecut?, cum era când eraţi mici?, care a fost cel mai frumos Crăciun?), îşi pune probleme de comportament (mai cred oare copiii în Moş?, e bine să creadă?, până la ce vârstă?) sau atinge teme mai complicate, fără a căuta propriu-zis un răspuns (există Moş Crăciun?). Prezenţa online a subiectului nu se limitează la forumuri, în jurul personajului Moş Crăciun şi a sărbătorii Crăciunului există o întreagă industrie, magazine de cadouri, felicitări, filme, muzică şi mult marketing. Din tot acest amalgam întrebarea cea mai interesantă mi s-a părut "Cine este Moş Crăciun?"

restul poate fi citit aici.

câtä pläcere mi-a fäcut sa recitesc articolul despre craciunul tracic!

mersi mult devnull (cu întârziere?). în total, cred k l-am citit de fo 7 ori dar nu ma opresc pànä nu-l invatz pe dinäuntru. kestii ca cea de mai jost trebuiesc shtiute:
„Gheorghe Muşu a demonstrat, într-o manieră care elimină orice îndoială, originile tracice ale acestui personaj, probabil o străveche divinitate locală, legată de sărbătorile schimbării crugului anual, al trecerii de la un ciclu calendaristic la altul. „... Cuvântul „crăciun” avea la noi, iar la aromâni are încă, legătură directă cu focul care alimentează soarele pe cale de stingere acuma (la solstiţiul de iarnă – n.n.), deoarece el exprimă chiar acest sens: „butucii aprinşi solemn la această dată”. (Gh. Muşu, 1973, p.53)” (M. Coman, 1983, p.16)

Return to “%s” Mos Craciun & friends