Vreau sa traiesc frumoasa

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

Selkia

#271 Postby Selkia » Wed Jan 20, 2010 10:57 pm

http://www.econveybeauty.com suna a ceva ce ar avea tanti aurica. are?
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Tanti Aurica

Re: Vreau sa traiesc frumoasa

#272 Postby Tanti Aurica » Thu Jan 21, 2010 12:33 am

Tanti Aurica are exact pe invers: suta la suta anorganice. Ingredientele sunt exclusiv minerale. Nimic organic. Inerte dpdv chimic, nu intra in reactii. Nu se strica, nu se-ndoaie.

Selkia

#273 Postby Selkia » Thu Jan 21, 2010 4:33 pm

si nu ne da un link, ceva? ;;)

Chukie

#274 Postby Chukie » Thu Jan 21, 2010 7:04 pm

Selkia, tocmai m-am facut cu mineralele lui tanti. Is o diva, nu exagerez!!! Si ce usor de aplicat, credeam c-o fi ceva mare smecherie complicata! Revin, ca-mi darama Sophiphi tastatura.
I'm coming back, I will return, and I'll possess your body and I'll make you burn

Chukie

#275 Postby Chukie » Thu Jan 21, 2010 7:45 pm

Aim bec :D
Deci daca aplicam si fond de ten si "veil" si blush de-alea "clasice" si ma simteam si aratam ca o sorcova. Eu nu suport multe chestii pe fatzalau. Dar astea minerale, dupa ce ca nu le simt, arata si super, nu se strang, nu dau aspect de "clown" etc. Fardul de pleoape e la fel de mishto, estompeaza ridurile fine care altfel se cam vad pe batranele-mi si nedormitele-mi pleoape. Is super, ce mai, nu ma asteptam sa fie chiar asa bestiale.
Site: http://puretouch.ro/
I'm coming back, I will return, and I'll possess your body and I'll make you burn

Selkia

#276 Postby Selkia » Thu Jan 21, 2010 9:05 pm

sa traesht

mi e f cunoscut situl, nu stiu pe unde am mai dat de el

ma bag sa rasfoiesc

Tanti Aurica

#277 Postby Tanti Aurica » Thu Jan 21, 2010 9:29 pm

Eeeei, dadeam io link, dar tocmai sunt in modificare de banner, poze si alte animale pe site. Aka makeover de site. Please come again. :mrgreen:

Selkia

#278 Postby Selkia » Thu Jan 21, 2010 9:50 pm

acu ma uit, sunt anshante de ce citesc.

ps:daca vreau black sea creion si nu fard, se prinde cine proceseaza comanda? ca arata si costa la fel

imi pare rau ca nici in ruptul capului nu ma pot prinde cum e cu nuantele de fond de ten. deocamdata! perseverez intre timp

Tanti Aurica

#279 Postby Tanti Aurica » Thu Jan 21, 2010 10:31 pm

Ba chiar este la fel. Nu exista creion, fardurile minerale 100% sunt exclusiv sub forma de pulbere. am facut categorie speciala eyeliner pentru ca mai multe cliente au cerut-o ca sa deosebeasca fardurile de pleoape ce merg aplicate cu eyeliner blush si cele care nu. Pe scurt fardul este acelasi, tehnica de aplicare e diferita si anume se aplica umed cu pensula dedicata. astfel are efect de tus sau de dermatograf daca il blenduiesti putin cu blending blush.
Oricum, daca iti doresti ceva, spune-mi mie.
Ca sa explic tehnic: tot ce nu este pulbere trebuie sa aiba aditivi umezi (inclusiv fardurile praf compacte). Pe orice este umed cresc bacterii, fungi etc. Ca sa se impiedice asta se folosesc conservanti diversi. Prin urmare daca vrem produse absolut pure, nu folosim decat anorganic. Mineralele nu intra in reactie intre ele si pe ele nu cresc brontozauri ca nu au conditii. Deci nu le trebuie parabeni and stuff.

Ce nu e clar cu fondurile de ten?

Btw, o sa revin cu un review la etichetarea de la produsele de pe siteul ala cu cosmetice organice, m-am minunat tare si tre sa impartasesc si cu lume. E bine sa stii sa citesti o eticheta de mehlem de dat pe fata. E psihologie pura.

Chukie

#280 Postby Chukie » Thu Jan 21, 2010 10:37 pm

Ba io inainte sa citesc instructiuni am aplicat fardul negru pe post de eyeliner, pe pleoapa inferioara, dar fara sa umezesc, asa uscat, am aplicat cu pensula aia pentru linii precise si zau ca mi-a iesit, arata ca dermatografu', nu e prea gros, nu s-a scuturat...Maine o sa incerc umed daca zici ca asa trebuie, dar eu zau c-am fost multumita si de cum s-a aplicat asa...
Selkia, daca-i trimiti o poza la tanti se prinde ea ce fond de ten iti trebuie, are ochiu' format :D .
Pe mine veil-ul silky m-a impresionat foarte tare, iti da asa, un aer...glossy, dar fara sa arate tzopesc.

Tanti Aurica

#281 Postby Tanti Aurica » Thu Jan 21, 2010 10:47 pm

Aia e pensula eyeliner. Nu "trebuie" aplicat umed decat daca vrei efect de tus. Sau daca vrei efect de dermatograf sub fard (si aplici fardul peste, ca la smokey).
Altfel..aplici cum si cu ce vrei in functie de ce doresti sa obtii.

Selkia, zi-mi ce nuanta de fdt de la o alta marca e ok pt tine si iti trimit similarul de la Puretouch.
Daca nu exista (ceea ce nu prea se intampla) iti fac unul personalizat Fdt-numai-pentru-Selkia-Puretouch.

Selkia

#282 Postby Selkia » Thu Jan 21, 2010 10:50 pm

Chukie wrote:Pe mine veil-ul silky m-a impresionat foarte tare, iti da asa, un aer...glossy, dar fara sa arate tzopesc.

asta suna f misto, dar merg bine pe un ten normal banuiesc, ceea ce al meu nu este deloc.

Tanti Aurica wrote:Ba chiar este la fel. Nu exista creion, fardurile minerale 100% sunt exclusiv sub forma de pulbere.[...]astfel are efect de tus sau de dermatograf daca il blenduiesti putin cu blending blush.

aaa-ha! am inteles acu', nu aparea ca evident ca sunt acelasi lucru [pe sit adica]

Ce nu e clar cu fondurile de ten?

sunt multe nuante si nu mi-e clar ce mi s-ar potrivi. o sa-ti trimit poze.

Btw, o sa revin cu un review la etichetarea de la produsele de pe siteul ala cu cosmetice organice, m-am minunat tare si tre sa impartasesc si cu lume. E bine sa stii sa citesti o eticheta de mehlem de dat pe fata. E psihologie pura.

p-ala n am apucat sa l rasfoiesc. eram gata s-o fac, dar m am blocat la capitolul pretz al distribuitorului din romania, deci nu m a mai interesat.

Xenia

#283 Postby Xenia » Sun Jan 31, 2010 5:56 am

Mocka, nici eu nu mai folosesc idealistul si mai nou cred ca cremele de la Estee Lauder is a bunch of crap ..
cel mai mult imi place chestia aia de la dr murad (cu vitamina c) si ..kamins, ce-mi place kamins de spalat pe fatza!!
"And we love the abuse because it makes us feel like we are needed"

marmota jmechera

Halp

#284 Postby marmota jmechera » Mon Feb 01, 2010 8:52 pm

Sa n-aud comentarii: io fara apidermin is o moaca trista si uscata.
Ultima data cand am fost in Ro nu am luat decat o cutie, ca mi-a fost frica sa nu mi le arunce aia la gunoi in vama.
De o luna de zile am ramas fara crema mea minune si sunt disperata. Aproape ca imi curge sange, atat de tare mi s-a uscat pielea. Am luat tofelul de cremuri de la farmacii, am ceva Oréaluri pentru peaux super sensibles si alte cacaturi d'astea, creme cu si fara parfum, crema revitalizanta de la Vichy, crema cu extract de placenta de la pizda masii, geluri hranitoare cu alge, am dat o gramada de bani pe niste CACATURI care mie nu imi priesc, m-am saturat.

Mi se descuameaza pielea de zici ca m-a shmirgheluit careva pe fatza. Banuiesc ca si episoadele febrile de cand cu gripa m-au dat peste cap, cert e ca am ajuns sa am pielea ca hartia creponata cand zambesc, si asta dintr-o data. De fapt ce zic io, de cand mi s-a terminat apiderminul.

Chiar credeti ca e in capul meu?
Ori epiderma mea s-a invatat numa cu el sau nu stiu ce sa mai cred.
Ultima crema pe care am luat-o (dermalibour, de la farmacie) e relativ mai buna, cu secara, chiar miroase a cereala cand ma smacuiesc pe bot, dar efectul nu e de durata, dupa o ora doua cracc iar imi e fatza arsa.

Precizez ca sunt o piele rea si a dracu', nici ceas nu pot purta ca fac iritatii, indiferent de materialul bratarii, pana si lantisoarele de aur sau argint imi fac rani in jurul gatului, din astea naspa.

Va rog io frumos, fetele din Ro, va platesc, da' faceti-mi si mie un colet cu vreo patru apiderminuri d'alea simple, ca ma ustura fatzuca de innebunesc, help help help.
Madonna e de vina!

marmota jmechera

#285 Postby marmota jmechera » Mon Feb 01, 2010 8:54 pm

Precizez ca nu am dat cu sapun never pe moaca, in plus fac foarte des masca cu galbenus de ou, miere, ulei de masline si tot ce-mi mai trece prin minte, iaurt, seu de mitza, orice numa sa imi aline suferinta. Da' nu pot sa stric un cofraj intreg de oo numa ca sa dau pe mecla. Plz help.
Madonna e de vina!

Chukie

#286 Postby Chukie » Mon Feb 01, 2010 9:09 pm

Marmo, ai incercat lanolina pura Lansinoh? Asta a fost singura ce mi-a vindecat tzitzele rumegate pana la franjuri in primele saptamani de alaptat...Si apoi am dat si pe o zona super-uscata ce-mi aparuse-n jurul nasului, cred cade la frig. Io zic ca merita sa incerci...

marmota jmechera

#287 Postby marmota jmechera » Mon Feb 01, 2010 9:59 pm

N-am incercat pentru ca nici nu am auzit.
O sa vad la marmacie maine daca au mostre, ca io bani aiurea nu mai dau. Bretonul isi face pantofii cu crema mea Vichy :roll:
Madonna e de vina!

Tanti Aurica

#288 Postby Tanti Aurica » Mon Feb 01, 2010 10:08 pm

Pe langa Apidermin, e bine sa incerci si untu de shea, se gaseste si la voi cred ca pe siteuri d-astea naturiste sub forma de beurre de karite. E bine sa iei nerafinat pur 100%, daca suporti mirosul ciudat (ceva intre nuci si ulei de masline asa...). E foarte bun pentru piele uscata, e grasut rau rau si vindecator.

Pojar

#289 Postby Pojar » Mon Feb 01, 2010 11:56 pm

they say semen has a soothing effect on the skin.

that's what i heard; i wouldn't know...
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

marmota jmechera

#290 Postby marmota jmechera » Tue Feb 02, 2010 12:23 am

Pai ai tot ce iti trebuie ca sa incerci.
Madonna e de vina!

Pojar

#291 Postby Pojar » Tue Feb 02, 2010 12:39 am

cita rautate... sa vedeti voi daca mai incerc sa ajut vreodata.

mi-au spus mie niste fete mai demult... destul de frumusele, desi imbracate sumar si cu machiaj putin cam strident, dupa parerea mea.

cind le-am intrebat ce fac asa de tirziu la coltul strazii nu au vrut sa imi spuna. au zis ca imi arata daca vreau cu adevarat sa stiu.

din pacate nu am avut timp.
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

marmota jmechera

#292 Postby marmota jmechera » Tue Feb 02, 2010 3:56 am

Cred ca faceau tratamente dermatologice cu raze de luna.
Madonna e de vina!

Tanti Aurica

#293 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 1:07 pm

Ce stiti despre Retin A ca anti-aging? Dar despre Strivectin? ( am gugalit io dar vreau sa stiu daca aveti experiente la prima sau a doua mana)

wellington

#294 Postby wellington » Tue Feb 09, 2010 1:32 pm

retin a e de fapt tretinoina (derivat al vitaminei a). îl folosesc ca antiacneic cu mare succes (contra nasului cu aspect scârbos de capshuna). am cumparat produsu ca medicament de la farmacie.
shi zici k ar trebui sa-mi dau cu el pe viitoarele riduri?
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Tanti Aurica

#295 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 1:43 pm

Pai astia asa zic, ca fiind un exfoliant profund estompeaza mult ridurile, scoate punctele negre, inchide in timp porii dilatati , ce sa mai discutam, dupa un an ai ten de bebelush.
Problema e ca trebuie folosit cu consecventa maxima (aici ma pierd intotdeauna) si cu o schema speciala : spalat fata cu ceva mild-uscat 30 min-aplicat mehlem 0.05% in strat infinitesimal-asteptat o ora- aplicat hidratant puternic. Nu iesim afara fara FPS macar 20, preferabil mai mare pt ca e fotosensibilizant rau. cica in primele doo saptamani se da o zi da una nu, apoi te descuamezi ca sarpele o vreme, in sapt 6-7 iar asa si dupa aia gata, iese pielea de bebe la suprafata.
Eu acnee nu am avut niciodata si nu am nici acum, dar nici piele de bebe n-am si vreau. Pe fata mea.

Mie mi-e frica de peelinguri d-ale chimice sau cu laser pt ca gena asiatica ma face sa ma cicatrizez prost, asa ca nu-s de mine. Nici de botox nu cred ca sunt inca si oricum nu rezolva si calitatea pielii in general, asa am dat peste asta.

wellington

#296 Postby wellington » Tue Feb 09, 2010 1:56 pm

e cam periculos. poate sa arda zone sensibile. farmacista mi-a zis sa nu-mi dau pe langa oki.
in casa fac peeling mecanic. drept sa spun nu mor dupa creme scrub. prefer amestec de crema hidratanta cu zahar sau iaurt cu grish, ca sa pot folosi din belshug.
fac din cand in cand peeling kimic cu acid glicolic shi-mi place. shtiu sa-l manevrez shi vine bine pe pielea mea. shi asta poa sa lase arsuri pe fatza cu cicatrice foarte urate daca nu shtii sa-l diluezi.
ai grija. zi-mi ce rezultate obtzii k mie mi-e frica sa experimentez dupa ureke. da daca-tzi merge, am incredere sa probez k shi sa obtzin shi yo piele de bebelush. shi dpa ce o obtzin o sa fiu sclavul shi scutierul tau. :mrgreen:

Tanti Aurica

#297 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 2:12 pm

Nu e experimentul meu, am citit o gramada de articole, testimoniale si forumuri pe tema asta, au experimentat altii.
Ideea e ca daca e folosit ca anti-aging trebuie construita toleranta incetisor si rezultatele apar in timp, dar toata lumea se jura ca de aparut apar, daca esti consecvent.
Se ia ala cu concentratia mica de 0.05 sau mai putin (in ro eu nu vad sa existe mai mic). Prima saptamana te faci o zi da si doua pauza, a doua saptamana o zi da una nu, e foarte important sa nu folosesti decat cantitate foarte mica, daca dai prea mult nu te ajuta la nimic, ba dimpotriva, te alegi cu descuamari grave ca la arsura (peeling , nu gluma). Nu e capat de tara daca se intampla,nu faci cicatrici, doar nu te mai dai pana nu se vindeca alea si apoi o iei de la capat. cica asta e cea mai raspandita cauza de "esec" : femeile dau o tona in speranta ca o sa faca treaba mai buna, se ard pe fata si conchid ca e o porcarie de produs si opresc administrarea.
Cremele hidratante din belsug si protectia solara mare sunt un must pe toata durata tratamentului.
Iote: http://www.antiaging-systems.com/a2z/retina.htm
Eu am sa fac schema cu pasi mic de tot, sa vedem ce iese. Daca reusesc sa ma tin de ea, fac review aici anul viitor.

Tanti Aurica

#298 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 2:16 pm

Ce ma zapaceste e ca unele scheme sunt cu 5 zile pe saptamana in prima saptamana si trei zile apoi si urmand in scadere, altele zic ca trebuie sa o iei incet la inceput, crescand apoi pe masura ce incepi sa tolerezi si iar scazand pana la de doua ori pe saptamana in anii ce urmeaza, ca intretinere. Acuma..mie imi suna mai bine asta a doua, dar inca nu m-am lamurit de tot.

wellington

#299 Postby wellington » Tue Feb 09, 2010 2:32 pm

de peeling cu acid lactic ai auzit? aici se keama peeling luminos. se combina cu vitamina c pura, fiole shi crema de protectzie solara cu factor ridicat. avantajul e ca nu-i asha periculos shi delicat & se face doar la 3-4 saptamani, ceea ce e ok pt lipsa mea de constantza. l-am facut de doo ori la cosmeticiana shi am ramas holbata-n oglinda. aratam ca doamnele alea din reclamele tv ce zic: shtiu k nu ma credetzi, dar am peste 35 de ani shi acum putetzi muri de invidie. efectul e fenomenal in primele 3-5 zile, de se sperie anturajul. apo se modereaza un picutz (sau m-am obishnuit yo cu mutra mea) shi dureaza cam 2-3 saptamani.
acum ash trece la etapa peeling luminos in casa.
costa 150dolari 20 de doze. (pt un an). inca nu m-am lamurit de unde se cumpara vitamina c likida. cred k doar de la traficantzii de pe net (dar n-am incredere).

Tanti Aurica

#300 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 3:16 pm

Am citit despre toate peelingurile posibile: lactic, glicolic, salicilic, TCA, papaina...whatever...nimic nu m-a convins de tot de tot.
Sincera sa fiu mi se pare mai harsh un peeling ce se face o data la cateva saptamani decat unul lejer, concentratie mica, la doua zile. Poate aberez, nu stiu.
Plus ca-s agorafoba si mizantroapa asa ca mi-e foarte greu psihic sa merg la cosmetica sau dermatopoopoo pentru asta.

Return to “%s” Mos Craciun & friends