Vreau sa traiesc frumoasa

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

wellington

Re: Vreau sa traiesc frumoasa

#301 Postby wellington » Tue Feb 09, 2010 3:23 pm

nici mie nu-mi place la cosmeticiana. nu ma relaxez kiar daca e minunta.
dak afli unde se vinde vitamina c pura fiole sa-mi shopteshti shi mie, sa ma luminez in baia-mi proprie. de fapt, se poate folosi dupa orice peeling. se absoarbe rapid & stimuleaza productzia de colagen.
cat despre retin a, mi se pare mai logic sa incepi in crescendo, pana se obishnuieshte pielea. asha am facut cu peelingul cu acid glicolic. la inceput era insuportabil kiar in doze infime.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Tanti Aurica

#302 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 3:43 pm

Problema cu vitamina C este ca trebuie sa fie sub forma uleioasa ca sa se absoarba in piele, cea normala care se gaseste la fiole in orice farmacie nu e buna, o dai degeaba din cate am inteles eu. Normal acidul L-Ascorbic e solubil in apa si oxideaza imediat daca e pastrat necorespunzator. Mai cercetez.

Tanti Aurica

#303 Postby Tanti Aurica » Tue Feb 09, 2010 5:51 pm

Last edited by Tanti Aurica on Tue Feb 09, 2010 10:11 pm, edited 1 time in total.

wellington

#304 Postby wellington » Tue Feb 09, 2010 6:26 pm

Tanti Aurica wrote:Problema cu vitamina C este ca trebuie sa fie sub forma uleioasa ca sa se absoarba in piele, cea normala care se gaseste la fiole in orice farmacie nu e buna, o dai degeaba din cate am inteles eu. Normal acidul L-Ascorbic e solubil in apa si oxideaza imediat daca e pastrat necorespunzator. Mai cercetez.

da, de asta uleioasa vorbesc, pentru uz cosmetic. ca sa o pot cumpara legal, trebuie sa fiu cosmeticiana sau dermatolog. nu exista-n farmacii.

Tanti Aurica

#305 Postby Tanti Aurica » Wed Feb 10, 2010 10:49 am

Asaaa, aseara m-am spalat pe fata cu sapun Dove.Dupa asta fata mea era mata, nu uscata prea tare dar nici hidratata, cu toti acizii grasi din sapun.
Dupa 30 minute am dat cu Retin A, mai putin decat un bob de mazare, am intins bine. Nu am avut nici un fel de senzatie aiurea, pielea era ca inainte, nu mi s-a inrosit deloc(asta e mare chestie pt ca majoritatea cremelor ma ustura, imi fac pete rosii etc). Dupa vreo 50 minute am dat cu apidermin, strat entuziast. Apiderminul are o compozitie foarte misto, agentul activ fiind intradevar tot un retinoid, cu concentratie mai mica. Agentii de hidratare sunt aia cunoscuti de sute de ani ca fiind eficienti adica lanolina, ceara de albine si mai ales spermantet. (Oare de unde iau astia spermantet de cand cu protejarea balenelor..nu stiu).
Dupa inca vreo ora am simtit din nou nevoia sa dau cu Apidermin, ceea ce am si facut. Tot atunci parca aveam o senzatie foarte foarte vaga de usturime, dar e posibil sa fi fost doar in capul meu, efectul placebo, ca tot asteptam sa simt crema ca "lucreaza".
Dimineata m-am trezit cu pielea hidratata, dar necremoasa. M-am spalat bine iar cu dove si am dat cu unt de shea pur nerafinat. Pielea arata foarte bine, totusi ridurile fine si porii dilatati sunt tot acolo deocamdata.

In privinta Apiderminului (Nefe, stai linistita, vineee!), se pare ca ingredientul minune care il face asa apreciat este tot retin, doar ca in doza mica, el actioneaza in timp.Fiind amestecat bine cu emolienti si film protector, nu ai efectele adverse de la Retin A. Laptisorul de matca e de kiki, chestie de marketing, pentru ca el are molecula mult prea mare ca sa penetreze pielea in realitate.

Intentionez sa imi fac o crema homemade din ulei de migdale dulci, untura de porc (da, stiu, suna scarbos dar are o compozitie exceptionala pentru piele de acizi grasi adica stearic,palmitic, oleic si linolic) si unt de shea pur nerafinat, pe care sa o folosesc alternativ cu Apiderminul. Inca ma gandesc daca sa pun si ulei de jojoba, ca e nevoie si de un ingredient ceros pentru a mentine hidratarea multa vreme si din moment ce spermantet nu exista de cumparat, asta e urmatorul pe lista.
Este o reteta adaptata dupa mai multe formule si cercetari facute de mine, inclusiv dupa sfaturi de babe.

Selkia

#306 Postby Selkia » Wed Feb 10, 2010 1:27 pm

eu nu pot da cu retin a pe toata fata ca ma fac franjuri, doar local cand se intampla vreo explozie acneica.

voiam de mult sa scriu aici dar n am reusit - ca sa laud A fondul de ten de pe http://puretouch.ro care e the fucking descoperire of the century, nu mai trebuie sa ma chinui cu fond de ten obisnuit si cu pudra peste si cu draci baltati care arata urat dupa o ora si B dr. brandt pores no more [se gasesc in sephora] care e ceva absolut senzational, care aveti ten gras, bagati neaparat o incercare! deocamdata am un gel de spalat pe fata si un aspirator. lovely.
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Tanti Aurica

#307 Postby Tanti Aurica » Wed Feb 10, 2010 7:07 pm

Ma bucur foarte tare ca iti place! :)

Hai ca te-am prin cu etichetele la analiza.

Vacuum cleaner
Eijitsu rose este astringenta prin tanini, este o specie de acacia din care se face guma arabica.
Glycolic acid - AHA (alfahidroxiacid - exfoliaza temporar)
Salicylic acid - Betahidroxyacid - la fel
Silicone dioxide - ajuta la efectul de slippery pe fata. Prefer polydimethylsiloxane ca ala macar disipeaza lumina si camufleaza optic imprefectiunile, adaugand si slippery efect.

Cleanser
Salicylic acid =am zis mai sus
Tea tree oil - Antiacneic si bactericid natural.
Willow bark - Asta e dragut. E planta din care s-a extras salicina care intr-o solutie saturata se transforma in..ati ghicit : acid salicilic.

Inafara de astea pe care ei le numesc key ingredients, sunt pline de parabeni (METHYLPARABEN, BUTYLPARABEN, ETHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, ISOBUTYLPARABEN) , spumanti surfactanti detergenti eftini ca braga care in realitate fac treaba de curatare (SODIUM LAURETH SULFATE, SODIUM LAURYL SULFATE) care-s si un pic cancerigeni, acid citric si rosmarin care sunt ok, Propylene glycol fara de care nu se poate ca el emulsificatorul pentru toate minunile astea ca sa le faca sa para ca o crema, la care tre sa ai grija pentru ca e alergen.

In rest totul e absolut ok.

Selkia

#308 Postby Selkia » Wed Feb 10, 2010 7:35 pm

well dunno really, dar astea-s primele chestii care curata tenul exceptional [si temporar, normal] dupa o lunga perioada de incercari, asa ca deocamdata o sa raman cu ele.

da, imi plac f. mult puretouch si astept sa incerc si restul cand is gata:)

ps: trebuie sa-mi fac microdermabraziune. are cineva kit home made din ala de la roc? sau vreo recomandare de salon?

Tanti Aurica

#309 Postby Tanti Aurica » Wed Feb 10, 2010 7:41 pm

Mi-am adus aminte ca promisesem o analiza la fondul de ten organic (din plante nestressate, crescute libere pe pajisti din ecovillages, nu?). Reclama e sufletul comertului!
Se da:
Organic Moisturizing Liquid Foundation
Your Price: $45.00
Ingredients:
Purified water, buna
Glyceryl Stearate (vegetable emulsifer), - e safe, e lubrifiant , face bariera impotriva pierderii apei din piele.
Prunus Amygdalus Dulcis (sweet almond oil), - arhicunoscut, ulei antirid
Cetearyl Alcohol (coconut emulsifier), - ceara de emulsificare si stabilizare a compusilor
Calendula Officinalis (calendula oil), - ulei de galbenele, cicatrizant, antiinflamator
Panthenol (vitamin b5), - emolient, hidratant
Tocopheryl Acetate (vitamin e), - nu e chiar vit e ci un produs de esterificare intre ea si acid acetic (otet), e ok
Origanum Vulgare Extract (wild marjoram), - maghiran, atiseptic
Thymus Vulgaris Extract (thyme), - cimbru, la fel
Cinnamomum Zeylanicum Extract (cinnamon bark), antioxidant, antimicrobian, conservant
Rosmarinus Officinalis Extract (rosemary), - conservant
Lavendula Angustifolia Extract (lavender flower), -conservant
Hydrastic Canadensis Extract (golden seal root), -antimicrobian si antifungic, concervant, usor toxic
Anthemis Nobilis Extract (chamomile), musetel, antiinflamator
Cucumis Sativus Extract (cucumber), castravete, banuiesc ca e vorba despre extract din seminte totusi, emolient
Lonicera Caprifolium Extract (honeysuckle), hidratant
Rosa Centifolia Extract (rose absolute). extrat de trandafiri, nici un efect whatsoever
May Contain: Ci 77019 (mica); Ci 77491 (iron oxide); Ci 77492 (iron oxide); Ci 77499 (iron oxide); Ci 77007 (iron oxide); Ci 77891 (titanium dioxide).

Aici la May Contain imi place de mor, pentru ca de fapt astea sunt ingredientele REALE care fac aceasta colectie de picaturi de ulei simandicoase sa fie un fond de ten, si nu-s organice ci ANORGANICE. Sunt la may contain deoarece fiecare este in proportie de mai putin de 3%, astfel incat nu sunt obligati sa le treaca la indrediente ci le pot enumera cu "ar putea contine si". Da fapt astea dau acoperire, culoarea, gradul de matifiere si tot ce ne mai intereseaza, restul de 80% sunt dupa cum vedem douajdemii de extracte dintre care unul singur e chiar misto (uleiul de migdale dulci), restul sunt umplutura care poate fi cjhiar comedogena si culeiuri si rasini conservante. e bine ca nu au folosit pentru conservare parabeni, sigur ca e ok, DAR incearca sa ne convinga ca dintr-o mie de plantute mirobolante au facut cu grija un fond de ten "organic" cand, de fapt, este facut din substantele firesti anorganice si extracte nu stiu cat de standardizate de diferite buruieni. Plus panthenol, acetat de vitamina E si Gliceryl..ma rog, astea nu ma deranjeaza dar nici nu ma incita cine stie ce.

Asa ca , sa ma lase cu fondul de ten "organic" care ar putea contine fond de ten.
Last edited by Tanti Aurica on Wed Feb 10, 2010 7:48 pm, edited 1 time in total.

Tanti Aurica

#310 Postby Tanti Aurica » Wed Feb 10, 2010 7:42 pm

Selk, is gata de mult, io asteptam comanda, sa traiti!

Selkia

#311 Postby Selkia » Wed Feb 10, 2010 7:44 pm

aoleu, frate. pai zi asa.

WarSong
inspirat

#312 Postby WarSong » Thu Feb 11, 2010 8:58 am

...damn it's good to be a man....
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

Selkia

#313 Postby Selkia » Thu Feb 11, 2010 10:16 am

pai da it's good ca tot noi va cumparam cosmeticele :D

Arina
rege

#314 Postby Arina » Thu Feb 11, 2010 9:34 pm

WarSong wrote:...damn it's good to be a man....

and arina :lol:

Mocka Rolla

#315 Postby Mocka Rolla » Wed Feb 17, 2010 1:30 am

Tanti Aurica wrote:Asaaa, aseara m-am spalat pe fata cu sapun Dove.Dupa asta fata mea era mata, nu uscata prea tare dar nici hidratata, cu toti acizii grasi din sapun.
Dupa 30 minute am dat cu Retin A, mai putin decat un bob de mazare, am intins bine. Nu am avut nici un fel de senzatie aiurea, pielea era ca inainte, nu mi s-a inrosit deloc(asta e mare chestie pt ca majoritatea cremelor ma ustura, imi fac pete rosii etc). Dupa vreo 50 minute am dat cu apidermin, strat entuziast. Apiderminul are o compozitie foarte misto, agentul activ fiind intradevar tot un retinoid, cu concentratie mai mica. Agentii de hidratare sunt aia cunoscuti de sute de ani ca fiind eficienti adica lanolina, ceara de albine si mai ales spermantet. (Oare de unde iau astia spermantet de cand cu protejarea balenelor..nu stiu).
Dupa inca vreo ora am simtit din nou nevoia sa dau cu Apidermin, ceea ce am si facut. Tot atunci parca aveam o senzatie foarte foarte vaga de usturime, dar e posibil sa fi fost doar in capul meu, efectul placebo, ca tot asteptam sa simt crema ca "lucreaza".
Dimineata m-am trezit cu pielea hidratata, dar necremoasa. M-am spalat bine iar cu dove si am dat cu unt de shea pur nerafinat. Pielea arata foarte bine, totusi ridurile fine si porii dilatati sunt tot acolo deocamdata.

In privinta Apiderminului (Nefe, stai linistita, vineee!), se pare ca ingredientul minune care il face asa apreciat este tot retin, doar ca in doza mica, el actioneaza in timp.Fiind amestecat bine cu emolienti si film protector, nu ai efectele adverse de la Retin A. Laptisorul de matca e de kiki, chestie de marketing, pentru ca el are molecula mult prea mare ca sa penetreze pielea in realitate.

Tanti, iti urez succes in intreprindere. e de prisos sa spun ca pentru mine intilnirea cu Retin A a fost jalnica. nu am cautat produsul, am intrat intr-o farmacie sa cumpar Isotrexinul recomandat de dermatoloaga impotriva cosurilor. doamnele de acolo n-aveau, dar mi-au spus sa iau din asta ca e bestial, face chiar mai bine. mi-am zis ca asta e, or fi stiind ele ceva. l-am folosit conform instructiunilor si m-am trezit cu gramezi de puncte albe, pline de ceva. am dus ceva-ul la antibiograma, de frica sa nu fie f'un stafilococ. nu erea. dar scaparea de bubitele albe a fost o alta istorie.

acu, in legatura cu Apiderminul: dupa bijbiieli si peripetii, am dat de-un Apicola si am intrat cu gind sa-i iau lui nefe maglavaisul. domnul burtos, caruia ii putea gura infernal cit timp ragea la mine ca ce doresc, mi-a explicat doct ca sint doua tipuri de crema: Apidermin si Apidermin Lux. am intrebat care e mai buna si ce are luxul in plus. domnul mi-a raspuns ca unt de cacao, dar tot mai bun ie ala clasic. i-am zis sa-mi arate, sa citesc si eu prospectul. omul a scos de pe un raft o cutiuta de plastic cu numele produsului, fabricat de S.C. Complex Apicol Veceslav Harjan S.A. bon, si prospectu'?, zic eu. pai deschideti capacul. m-am holbat la el, am facut ce mi-a zis, sub capac erea o hirtiuta tiparita strimb, in care se derulau urmatoarele: paraffin oil, aqua, beeswax, sodium tetraborate, lanolin, cetyl alchool, retinol A, cholesterol, royal jelly, parfum. deci, spermantet pixu. ma rog, poate nu toate Apiderminele or fi produse de Veceslav Harjan, ce stiu io? partea cea mai proasta e ca o aveam pe mama in vizita, care s-a lubrifiat brusc si m-a obligat sa testez crema minune. bon, ca e infiorator de grasa e una, ca nu se absoarbe nici dupa juma de zi e alta, dar m-am trezit a doua zi de dimineata cu toata pleiada de cosuri si bubite albe de care scapasem de ceva vreme si eram foarte fericita. de vineri injur continuu si sper ca ziua urmatoare va fi mai generoasa cu mine, ca ma va scapa de pesta bubonica.

ma rog, fiecare om cu pielea lui, nefe, da-mi mai repede adresa pe pm, ca ce lula mea sa fac io cu 6 cutiute de vax albina? :)
- Deci, am compus acest cântec de suflet şi voi lua cu uşurinţă un La de sus...

Selkia

#316 Postby Selkia » Wed Feb 17, 2010 10:23 am

aoleu, e prea grasa pt tenul tau, lui nefe-i face bine ca al ei e f uscat. decat sa incerc apidermin mai bine ma duc si mi dau cu unt pe fata direct. cat despre retin a, la mine exfoliaza prea tare, cred ca max. de doua ori pe saptamana pot sa mi dau.

in rest, cautarile mele pentru o crema negrasa, noncomeogena, hidratanta, buna de aplicat fond de ten peste si potrivita pentru ten sensibil si mixt, continua.

Tanti Aurica

#317 Postby Tanti Aurica » Thu Feb 18, 2010 1:15 am

Cica are spermantet colesterina.
Ingredientele sunt discutabile, grasimea mie imi face bine, cu atat mai mult in perioada asta de Retin A. Dar eu folosesc fara probleme, unt de shea chior, ulei de migdale dulci si alte d-astea cu grasime 100%. Astept sa imi vina uleiul de jojoba pur pe care l-am comandat si care pare sa fie inlocuitorul perfect al spermantetului , moment incepand cu care imi voi crea singura cremele si voi reunta la apidermin.
Imi pare rau de ce ai patit cu Retin , de efectul asta secundar nu am auzit desi am citit toate studiile stiintifice pe care le-am gasit, de la alea pe sobolani chei pana la alea pe oameni.
Mie imi merge bine cu el, dau o zi da si una nu, dupa primele doua aplicari am facut o pauza de trei zile pentru ca aveam senzatia ca incep sa ma descuamez mai mult decat mi-as dori si am avut si o usoara inrosire a pielii. apoi am reinceput, so far so good.
Din pacate in curand o sa trebuiasca sa fac o pauza lunga de retin, deoarece nu e recomandat in timpul sarcinilor si alatarii. Asa ca totusi in urmatorii ani o sa ma ridez ceva, apoi o sa imi revin miraculos la starea initiala.

wellington

#318 Postby wellington » Thu Feb 18, 2010 1:26 am

mocka, imi amintesc ca ai vorbit in trecut despre un tratament dermatologic. probabil epiderma ta are o sensibilitate aparte, deci nu e tocmai sfatuibil sa faci experimente necontrolate de medic.

Side effects

As with all medications whether taken internally or applied topically, Retin-A may cause some unwanted side effects. However, most people can tolerate Retin-A well. It is quite usual for Retin-A to cause a little skin reddening at first. This is due to the improvements in the skin’s blood supply.

More sensitive patients may also experience scaling, itching, and burning.

In all cases a gradual increase in the frequency and amount of Retin-A is best, as this allows for your skin to adequately adjust to the treatment. The advice of your health care professional should be followed.

As mentioned above, Retin-A increases skin sensitivity. This means that the risk of developing extreme sunburn is increased and extra care should be taken to prevent over exposure of treated skin to ultraviolet light. The use of high protection sunscreen and protective clothing, as well as avoiding exposure to sunlight during the middle of the day should be adopted.

Retin-A may also cause a thinning of the skin. Therefore, it is strongly recommended that patients who are using Retin-A should not remove hair from treated areas by waxing. This is because when hair removal wax is pulled off, the wax takes with it the top layer of epithelium (skin). A red, inflamed, sore mark will be left behind which will remain for several days. You should consult with your aesthetician or dermatologist to ascertain the most appropriate methods of hair removal to employ both during and after Retin-A use. You may be advised to wait anything from a few days to a few weeks after stopping Retin-A use before waxing again. Tweezing or threading (epilation) are acceptable hair removal alternatives both during and after Retin-A use.
Warnings

Retin-A must not come into contact with the eyes. Rinse eyes immediately with cold water if accidentally placed there.

Do not apply Retin-A to skin suffering from psoriasis, eczema, or if you are suffering from a form of skin cancer, unless advised to do so by your doctor.

Tretinoin is a teratogen i.e. it is an agent that can cause birth defects. Although the risks of the topical application of Tretinoin (as in Retin-A) to the unborn child appear to be limited, women who are or may be pregnant, or who are seeking to become pregnant, are warned against using it.

Tanti Aurica

#319 Postby Tanti Aurica » Thu Feb 18, 2010 1:32 am

Mda, acuma ma gandesc. Poate micile basicute sa fi fost datorate unei arsuri solare? O arsura solara naspa (retin e extrem de fotosensibilizant) se manifesta prin basicute cu lichid (transparent nu alb). Eu ma dau pe fata cu sunblock 50 si dau si fdt peste care are si el un 15-20 (nu ca s-ar aduna matematic, dar imi dau un sentiment de siguranta in plus).
Sau poate era o dermatita preexistenta pe care retin a zgandarit-o rau?

Pojar

#320 Postby Pojar » Thu Feb 18, 2010 1:36 am

i said it before, and i say it again ladies.

semen.

that's what those girls told me.
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

wellington

#321 Postby wellington » Thu Feb 18, 2010 1:46 am

treci pe topicu de sex shi detaliaza! :twisted:

Tanti Aurica

#322 Postby Tanti Aurica » Thu Feb 18, 2010 2:08 am

Desi sperma contine intradevar o serie de componente ce teoretic sunt bune pentru piele inclusiv ca antiaging, nici una dintre ele nu are insa capacitatea de a penetra pielea. Te-au prostit fetele, sry.
In schimb am gasit pe wikipedia ca exista un studiu Gordon Gallup (2002), "Does Semen Have Antidepressant Properties?", Archives of Sexual Behavior 31: 289–293, care sugereaza ca absorbtia ei vaginala ar putea avea efect antidepresiv. Deci tot e buna la ceva.

Pojar

#323 Postby Pojar » Thu Feb 18, 2010 2:31 am

i would agree to that. when i release my semen i also feel a stimulating effect.
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

Selkia

#324 Postby Selkia » Thu Feb 18, 2010 10:18 am

... efect stimulant as in lemme lift those 20-pound greutati si sa mai fac si vreo 150 de flotari?! now, how can that be, de obicei e opusul.

Tanti Aurica

#325 Postby Tanti Aurica » Thu Feb 18, 2010 10:41 am

Nu trebuie confundata perioada refractara ce urmeaza ejacularii, cu o stare de "blegeala fizica".
In timpul orgasmului cresc adrenalina, noradrenalina si prolactina la ambele sexe. Adrenalina este atat un hormon cat si un neurotransmitator. Cocteilul de neutrotransmitatori implicati este individualizat si neuronii care il produc pot fi influentati de nivelul hormonilor in sange.Poate ca e un mecanism care ii permitea ancestral masculului sa poata redeveni vigilent pentru a-si apara teritorul or smth.
Prin urmare, stimularea despre care vorbeste Pojar este probabil efectul acestor schimbari, asta nu inseamna ca nu ii scade foarte mult capacitatea de arousal, data fiind inhibarea dopaminei. Ceea ce la femei, lucky us, nu este in general cazul. Dimpotriva, un orgasm antecedent este una dintre chestiile care creeaza bune premise pentru multiple. Noua nu ne creste vigilenta, dimpotriva.

Selkia

#326 Postby Selkia » Thu Feb 18, 2010 12:01 pm

eeee-ha

wellington

#327 Postby wellington » Thu Feb 18, 2010 12:35 pm

wow
bei tanti, acu c-avem topic de sex dai lectzii in alta aula? :D
pai aici zici frumushatzuri despre neurotransmisori shi dincolo vorbim doar de gâdilarea auzului?
curs largit shi seminar, pls.
sarumâna.

Tanti Aurica

#328 Postby Tanti Aurica » Thu Feb 18, 2010 6:14 pm

Pai daca aici a venit vorba? E vina Selkiei, io nu puteam sa o las in nestiintza. :D

dear&me

#329 Postby dear&me » Sat Feb 20, 2010 6:50 pm

tanti aurica, din cate am citit eu inainte sa incep tratamentul cu retinA acum vreo 4 ani (si am citit tone, ca mi-era un pic teama de ce povesti de groaza auzisem) e absolut normal ca in primele 2-3 saptamani sa te descuamezi, faci cosuri, etc. hidratarea dupa o ora de la aplicare s-ar recomanda numai in cazuri de intoleranta grava (altfel, de ce sa interferezi cu altceva?), si in mod normal nici n-ar trebui sa mai ai cand sa te hidratezi dupa o ora, pentru ca retinA e ultimul lucru pe care-l pui pe fata inainte sa stingi lumina, fiindca e fotosensibil.
eu, cum spuneam, am 4 ani de cand folosesc retinA-ul aproape in fiecare seara, si inca mai am probleme de descuamare uneori, iarna mai ales, cand ma «ard» vantul si frigul. in schimb sunt foarte multumita, n-am pus un rid pe fata in tot timpul asta :D (oricum, rezultate spectaculoase nu te astepta sa vezi, si nu inainte de 6 luni anyways).
ceea ce n-am inteles este de ce te speli cu fata cu dove, care-i treaba cu el? e totusi un sapun, nu? exista demachiante mult mai gentle decat el, nu?

WarSong
inspirat

#330 Postby WarSong » Sun Feb 21, 2010 1:45 am

bai da o ardeti tehnic rau de tot...
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

Return to “%s” Mos Craciun & friends