be trendy my friend

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

Arina
rege

Re: be trendy my friend

#391 Postby Arina » Sat Oct 17, 2009 1:34 pm

eu la fel aveam in gand (dar nu am scris) ca mama nu are vergeturi... dar acum nu mai e nici slaba.

despre boyfriend jeans :)
imi plac si mie aia...asa, m-am mai uitat la diverse poze zilele astea. iar eu... acum vreo 5 ani am dat de o pereche de blugi de-a fratelui si ma gandesc - o, ciotka (adica - cool, nice, misto). ce-i drept nu i-am rasuflecat (nu stiu originea cuvantului, e des folosit la noi, nu e in dex si nici nu e de la rusi), dar i-am taiat. maic'mea mi-a zis - hooo, ce-i cu tine? sa iesi in halul asta... si am ascultat-o si i-am purtat doar pe la picnicuri, vila etc.
acum ii arat fratelui poze, ca iata - moda! si el - arina, nu, din pacate moldova inca nu e pregatita pentru asa ceva...
da' eu chiar voi incerca....si mai mult - ii voi purta cu ciorapi (colanti) dedesubt :lol:

Selkia

#392 Postby Selkia » Mon Oct 19, 2009 10:49 am

Arina wrote:nu i-am rasuflecat (nu stiu originea cuvantului, e des folosit la noi, nu e in dex si nici nu e de la rusi), dar i-am taiat.

in ro e a sufleca, are acelasi sens
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Arina
rege

Re:

#393 Postby Arina » Tue Oct 20, 2009 10:06 pm

Ali Baba wrote:nu cred ca se potriveste aici, dar nici nu stiu unde altundeva:)

Image

imi place de mor chestia asta, stie cineva vreun shop in Bucuresti cu *asa ceva*, dar nu trenchuri de-alea simple cu doua randuri de nasturi, ca de-alea am, nu, eu vreau ceva care sa arate cam ca in poza.

PS sau

Image

si asta imi place dar topmodeala ruins it for me:(

mi s-a trezit si mie pofta de military jackets si coats... si am cautat pe net... si sunt la moda, in special alea tip michael jackson, evident :)
http://www.ssasychic.com/fashion/fall-2 ... ry-jacket/

marmota jmechera

cool dress

#394 Postby marmota jmechera » Tue Oct 20, 2009 11:25 pm

Image
Madonna e de vina!

Arina
rege

#395 Postby Arina » Wed Oct 21, 2009 12:12 pm

super rochie, in special pe fundal negru :)

cred ca nu s-a pomenit ca-s trendy cizmele over the knee
http://www.coutorture.com/2984254
unele combinatii arata foarte bine

eu as vrea o pereche de flats :)
beloruska cu care am trait si-a luat anul trecut din astea :)

Chukie

#396 Postby Chukie » Wed Oct 21, 2009 8:28 pm

Interesant linkul cu cizmele. Am vazut unele care mi s-au parut mishto (Jacobs, Pucci, Chloe...nu retin altele acum) si unele hidoase dupa gustul meu (Vuiton, Prada, parca si Gucci).
In orice caz trebuie sa ai picioare de barzoaie pentru asa ceva, poate nu chiar ca alea de pe podium, dar p' acolo...Deci cred ca ti s-ar potrivi, Arina :lol:
I'm coming back, I will return, and I'll possess your body and I'll make you burn

io

#397 Postby io » Thu Oct 22, 2009 5:39 pm

Intrebare de la o anti-trendy catre cunoscatoare (cred ca o sa-mi iau cizmele alea cind n-or mai fi la moda, cind ma apuc de pescuit si cind le va scadea pretul la 2 perechi pentru una, cu 50% discount pe pereche):
cum de sint toti creatorii de acord ca anula asta se poarta ceva? isi fura schitele, se spioneaza reciproc, se intilnesc ca sefii mafioti ca sa-si imparta piata si sa stabileasca preturile si tendintele? cum dracului fac?

oricum o sa vad acum toate obezele in leggings, pantaloni scurti si cizme care le pleznesc pe pulpe (pentru ca vor face pentru toate masurile, asta e sigur. nobody's left behind, dreptul consumatorului e sfint)
Surtout pas trop de zèle.

Arina
rege

#398 Postby Arina » Fri Oct 23, 2009 2:03 am

nu sunt cunoscatoare...dar probabil fac si ei (cei din biznesu vestimentar) conferinte, mai ies la o cafea... tre de vazut care e rationamentul economic in chestia asta...dar oricum, cred ca asa (adica anuntand un anumit trend) e mai usor de manipulat cu masele/consumatorii.
si apoi e mai dificil sa lupti, din punct de vedere creativ, daca ai aceeasi tema... adica e mai challenging pentru designeri.

a, si de ce sunteti obsedati de obeze?

marmota jmechera

#399 Postby marmota jmechera » Fri Oct 23, 2009 8:30 am

Dupa leg warmers s-ar putea s-avem knee warmers.

Image

Da' io prefer chestiile mai clasice, gen plovar d'asta stil granny, cuminte, de la Agent Provocateur...
Image
Madonna e de vina!

Selkia

#400 Postby Selkia » Fri Oct 23, 2009 9:37 am

io wrote:cum de sint toti creatorii de acord ca anul asta se poarta ceva? isi fura schitele, se spioneaza reciproc, se intilnesc ca sefii mafioti ca sa-si imparta piata si sa stabileasca preturile si tendintele? cum dracului fac?

pentru ca exista trend setterii, adica niste unii culi care impun tendintele, incep sa se imbrace intr un anumit fel, sa mearga in anumite locuri, sa si cumpere anumite produse, iau decizii despre cum ar trebui sa arate hainele si oamenii in lunile urmatoare sau in anii urmatori si dup aia incep sa le raspandeasca. it's all about teh pplz.

Arina
rege

#401 Postby Arina » Fri Oct 23, 2009 11:41 am

ca o fi trend-setteri de ochii lumii... poate.
oricum, chestiile astea au rationamente economice, parerea mea. voi mai cauta prin literatura www-iasca.

pana una alta, wiki
Within the fashion industry, intellectual property is not enforced as it is within the film industry and music industry. To "take inspiration" from others' designs contributes to the fashion industry's ability to establish clothing trends. Enticing consumers to buy clothing by establishing new trends is, some have argued, a key component of the industry's success. Intellectual property rules that interfere with the process of trend-making would, on this view, be counter-productive.

Arina
rege

#402 Postby Arina » Fri Oct 23, 2009 12:31 pm

Through fashion, people communicate and express themselves. Fashionable individuals' personal style is often described as "unique" or "inimitable." If consumers use fashion to express themselves as distinctive individuals, then it is valuable to have available a large range of different identifiers. Fashion goods provide a vocabulary. What consumers might value in fashion then is the availability of a variety of goods to choose from, a proliferation of the number of meanings that can be made. The availability of a variety of different goods enlarges the vocabulary and the meanings that can be communicated.

If consumers have a taste for differentiation of identity through fashion, men individual differentiation becomes an identifiable desired feature, for the purpose of intellectual property regulation of fashion. We posit that "differentiation" is a key feature of the consumption and production of fashion.

But fashion would not be fashion were it not for its basically collective character. Even as individuals strive to differentiate themselves through fashion choices, fashion is a means of participating in group movement. We call tins "flocking."

Consumers tend to engage in flocking in buying new clothes, not because they need them, but because their existing clothes seem outdated. They want to be "in fashion." Flocking among consumers is again not necessarily a function of imitation or copying of any particular groups or individuals, though it may be. It can be a manifestation of a desire to partake of the collective moment, to be in step with society, or to be in touch with the present. It may be pleasurable for people to move in a collective direction, joined by others in expressive endeavor. There may be pleasure in a convergence, in participation in similar themes and ideas that reflect the times that all are experiencing.

http://www.allbusiness.com/fashion-appa ... 796-1.html

deci turma creeaza banul mare.

Selkia

#403 Postby Selkia » Fri Oct 23, 2009 1:21 pm

dude, trend setterii sunt o realitate, sunt niste unii pe care oamenii chiar ii urmaresc si ii urmeaza ca gusturi. evident, e si cafeua bauta la comun, dar asta i alta treaba, ca nu s toti chiar asa prieteni si nici prietenosi. pai vivienne westwood cred ca s ar duce mai degraba sa asiste la cum sta treaba-ntr-o macelarie, decat sa se consulte in legatura cu tendintele cu designerii de la burberry, sa zicem.

de fapt, asta e unul dintre motivele pentru care exista si muzele. adica d aia a existat lulu de la falaise in viata lui yves saint laurent, d aia exista irina lazareanu, coco rocha si ines de la fressange in viata lui karl lagerfeld samd. ca sa inspire, promoveze si sa plimbe informatiile de colo-colo.

evident ca ratiunile colectiilor sunt si economice, si artistice, samd, problema e complecsa si are multe aspecte. io intrebase insa CUM anume se ajunge la tendinta, adica la componenta care uniformizeaza colectiile diferite ale creatorilor diferiti, la firul rosu care e pe toate podimurile si apoi pe toate strazile.

io

#404 Postby io » Fri Oct 23, 2009 2:25 pm

Mai, nu stiu cine a fost primul: trend-setterul sau trendul. : )

Cind Gwyneth Poltrow a lansat noua linie de pantofi pe piata la promovarea lui Iron Man (imi amintesc cum pentru prima data accentul era pus pe pantofi: toata lumea fotografia pantofii lu' madame Martin prin toata Europa) trendul exista deja: casele de moda difereau, stilul identic: platforma, toc plonjant, stiti povestea. Nu stiu cit e muza si cit raspindaca.

Selkia

#405 Postby Selkia » Fri Oct 23, 2009 2:56 pm

lol, gwyneth paltrow n a facut niciodata alegeri prea fericite in materie de vestimentatie, vezi rochia roz cu bretele spaghetti de cand a castigat ea un oscar

Arina
rege

#406 Postby Arina » Fri Oct 23, 2009 3:21 pm

da' eu mai mult tind sa cred ca e "baieti si fete, anul asta bagam palarioare" (zis de cineva sau cativa mai importanti, nu neaparat designeri) . cred ca businessul e mai mult implicat, decat romantica idee de muza. si apoi....toate muzele anul asta s-au coordonat si au inspirat over the knee boots, de ex?

anyway, nu e o chestie importanta pentru mine. am zis si eu parerea mea :)

Chukie

#407 Postby Chukie » Fri Oct 23, 2009 3:28 pm

Omg, marmota, curat "granny" puloverul ala, imi plac modelele clasice de pe el, vedea-te-as lucrand in gradina imbracata cu el, inspiratie pentru babutzele de peste gard :lol:
I'm coming back, I will return, and I'll possess your body and I'll make you burn

Xenia

#408 Postby Xenia » Sun Oct 25, 2009 3:46 am

moda cum o inteleg eu: sunt oameni-medium care traiesc conectati cu electrozi la cap :) in lichidul vascos al culturii umanitatii; periodic le zvacnesc tamplele de la impulsuri diferite, lui John Galliano poate dezvolta o pasiune brusca pentru stampele japoneze si pentru ca are o enorma cultura vizuala e capabil sa le interpreteze, sa le traduca in moda pentru lumea noastra, de azi. Cum ar trai Matisse daca ar fi in viata, de exemplu, sau Marie Laurencin, asta traduce Ungaro de exemplu, samd.
E pura bucurie sa vezi ce mai aduc din acel lichid. Restul e vanitatea noastra.
"And we love the abuse because it makes us feel like we are needed"

marmota jmechera

Dr. Martens de sezon

#409 Postby marmota jmechera » Fri Oct 30, 2009 9:55 pm

Image
Madonna e de vina!

Arina
rege

#410 Postby Arina » Sat Oct 31, 2009 12:19 pm

marmota jmechera

Io m-am ris:

#411 Postby marmota jmechera » Fri Nov 06, 2009 5:37 pm

Madonna e de vina!

Arina
rege

#412 Postby Arina » Wed Dec 09, 2009 5:39 pm

vreau sa ma abonez la cateva fashion websites/bogs pe google reader... niste recomandari? :)

Arina
rege

#413 Postby Arina » Thu Dec 10, 2009 6:09 pm

iata o prietena mi-a zis ca si-a cusut (adica altcineva pentru ea) aceasta rochie

Arina
rege

#414 Postby Arina » Thu Dec 31, 2009 3:56 am

acest trend vine

Image

io

#415 Postby io » Thu Jan 14, 2010 6:03 pm

now that's classy: a bob and the First Lady

Image

WarSong
inspirat

#416 Postby WarSong » Thu Jan 14, 2010 9:29 pm

Arina wrote:acest trend vine

Image

"acest trend" vine o pula...grunge, rock'n'roll slut, punk, grungegoth..."acest trend" a fost de cand hau. acum lau descoperit si prostii. astai diferenta. in pula mea cu trendurile lor, vad una neagra la oki, cred cai dea mea, dau sa intrun vorba si o vad ca raspunde la un telefon mobil auriu pe care scrie prada :" daaaa, fattaaaaaahhhhh, mai vii azi ca teastept sa mergem la turabooooo" ptiu, pisatear zeii n nari. avea si crucea Ravnos la gat, pula mea. zic ete ca suntem si colegi de clan... si cand colo...mortii ei de proasta, ce ias fi luat teastan bocanci

mortii lor de pitipoance undercover...
..com on wanre niht scridan scead ugenga...

Arina
rege

#417 Postby Arina » Thu Jan 14, 2010 9:53 pm

atunci era niche... acum vrea sa fie mainstream :P :lol:
de fapt mai mult era vorba de... (cum se numeste chestia asta ca tine ciorapul de chilot? :D) la vedere. si de ciorapi rupti. care sigur sunt de mai demult... dar una e trend si alta e WarSong :)
http://www.fashionising.com/trends/b--L ... -1437.html

io

#418 Postby io » Thu Jan 14, 2010 10:19 pm

Arina wrote:(cum se numeste chestia asta ca tine ciorapul de chilot? :D)

stramp. mare descoperire a anilor '60, care a dus la mini-jupa. acum ne intoarcem la port-jartier.

astept trendul pantalonilor bufanti scurti la barbati. cu ciorapi tinuti de port-jartier, normal.

s-a inventat si vazut tot in moda feminina. a venit momentul s-o exploram si pe cea masculina. atit de boring de la revolutia industriala incoace.

wellington

#419 Postby wellington » Fri Jan 15, 2010 3:56 am

Arina wrote:atunci era niche... acum vrea sa fie mainstream :P :lol:
de fapt mai mult era vorba de... (cum se numeste chestia asta ca tine ciorapul de chilot? :D) la vedere. si de ciorapi rupti. care sigur sunt de mai demult... dar una e trend si alta e WarSong :)
http://www.fashionising.com/trends/b--L ... -1437.html

vorbeshti de madonna in anii 80? shtiu yo neshte postere de pe vremea cand tu erai la cresha. diferentza (esentziala) e k ciorapii erau de plasa. shi daca ii purta madonna, atunci era trend, kiar daca nu shi in romania comunista.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

wellington

#420 Postby wellington » Mon Feb 01, 2010 9:45 am

io wrote:Intrebare de la o anti-trendy catre cunoscatoare (cred ca o sa-mi iau cizmele alea cind n-or mai fi la moda, cind ma apuc de pescuit si cind le va scadea pretul la 2 perechi pentru una, cu 50% discount pe pereche):
cum de sint toti creatorii de acord ca anula asta se poarta ceva? isi fura schitele, se spioneaza reciproc, se intilnesc ca sefii mafioti ca sa-si imparta piata si sa stabileasca preturile si tendintele? cum dracului fac?

nu creatorii decid, ci zeitze ca anna wintour de mânä cu fabricantzii, cu realii proprietari ai industriei de textile.
dupa ce câtziva oameni din liga în care joaca madam fixeaza trendu în secret, cei ce au acces la nivelu asta pregatesc colectziile. deja aici incep negocieri cu staruri sa scoata tzoalele lor pe potecutza roshie prin lume. (apropo de muza-raspândaca gwyneth. da da! pe bani grei. :D )apoi urmeaza cei ce au infiltratzi in firmele ligii mari shi afla ce culori s-au decis sus, ce toace, ce pantofi shi apuca shi ei sa scoata colectzia la timp gratzie spionajului. dupa care vin cei din liga mica. intra-n fabrica abia dupa ce a ieshit vogue pe piatza shi au renume de copiangii (ca dolce&gabbana etc.)
n-are treaba cu estetica ci cu banu.
"There is a crack in everything
That's how the light gets in."
- from Anthem by Leonard Cohen

Return to “%s” Mos Craciun & friends