Ce faci asta seara tu?/ Poti sa-mi dai un rendez-vous

cei care ne-aduce noua / carti, parfum, icsbocs si oua

Moderator: Xenia

Xenia

Re: Ce faci aseara tu?/ Poti sa-mi dai un rendez-vous

#31 Postby Xenia » Thu Jul 16, 2009 1:06 pm

aseara a fost Bale de Rua, 14 tipi si o femeie care danseaza un mix fain de hip hop cu samba capoeira si alte chestii traditionale braziliene, mi-a placut de ei asa de tare, bagati un ochi pe iutub daca sunteti curiosi :)
"And we love the abuse because it makes us feel like we are needed"

Xenia

#32 Postby Xenia » Sun Oct 18, 2009 3:24 pm

Acum doua saptamani la opera (Paiate), decorul si costumele erau adaptate pentru un sat italian inainte de al doilea Razboi Mondial; mezzosoprana s-a urcat pe masina si cand a schitat o miscare de dans in rochia clos am avut senzatie certa de Broadway. Dup-aia de doua saptamani ma gandesc ca oamenii aia fac "translatiile" astea sa aduca nord americanul la opera, dar nu pareau sa aiba nevoie ca sala era plina (si locurile nu sunt cheap, 100 de dolari e in sala, cel mai ieftin e la balcon, 50). Anyways, acum m-am dus la Romeo si Julieta, la balet: nu mai era decor. Adica aveau trei ziduri concave si mobile si le tot mutau in jurul scenei, costumele nu erau de epoca, ci niste creatii pe alocuri f faine pe alocuri nu scary in negru, auriu argintiu si bej. E greu sa ma obnuiesc cu un coregraf care arunca in aer toate tiparele de care stiam de acasa, si partea unde descrie rivalitatea dintre Montague si Capuleti nu mi-a placut, dar per total nu e rau deloc sa faci asa. Mi-a placut ca intrerupea desfasurarea in momente cheie cu un balerin negru sculptural (pe fond de zid alb) in rol de Moira destinul; cand venea in salturi singur, cand se strecura pe langa ziduri cu doi baieti/ghosts from the dead intre care nu se putea alege dreptatea, nici Montague nici Capulets. Partea a doua a devenit brusc enorm de faina cand ca o dunga de lumina prelinsa pe podea devine prin juxtapuneri complicate o cruce rasturnata deasupra patului Julietei. Baletul asta nu cred c-a avut vreo ridicare a fetei pe stil cum il stim, dar intensitatea era acolo, Romeo n-a purtat-o pe Julieta moarta pe brate, dar a iesit mult mai interesant, se izbise cu spatele de un zid si s-a prelins langa ea.
In pauza am vazut doua ex-balerine rusoaice de vreo 50 de ani, erau in perplexitate si n-aveau aer..

Xenia

#33 Postby Xenia » Sun Oct 18, 2009 3:25 pm

Mi-ar fi placut sa aud ce parere aveau :)

mianna

#34 Postby mianna » Wed Nov 04, 2009 5:32 pm

inca ma mai zgarie. deci revin:

aseara = ieri seara

titlul topicului e: "ce faci ieri seara tu?"

pe cand un "ce-ai facut maine dimineata?" ???? :roll:

Xenia

#35 Postby Xenia » Thu Nov 05, 2009 6:35 am

ai dreptate, m-am uitat pe cd-ul de sansonete, e Ce faci asta seara tu, logic. caz clasic in care-am retinut numai ce-mi placea, schimb titlul imediat :)

mianna

Re: Ce faci asta seara tu?/ Poti sa-mi dai un rendez-vous

#36 Postby mianna » Mon Nov 09, 2009 12:30 am

thanks!

on topic - m-am sarbatoriiiiiit! :) (chiar daca-i trecut de miezul noptii, merge si-asa, ca urmeaza tura a doua, cu colegii)

Pojar

Re: Ce faci asta seara tu?/ Poti sa-mi dai un rendez-vous

#37 Postby Pojar » Thu Nov 26, 2009 4:30 pm

didn't know where to post this one, but the holidays are getting close. they are here as a matter of fact.
so, for whatever is worth it... Happy Thanksgiving to you guys.

started cooking earlier today, getting ready for the excess to come in the afternoon.

will be watching band of brothers all day, with brown sugar pineapple glazed ham, turkey, potato salad, deviled eggs, mashed potatoes, corn, green beans, cheesecake and pumpkin pie.

detroit and dallas will be playing later in the evening, and of course i am off until monday.
Remember when Robo Cop shot that dude in the dick.

Selkia

#38 Postby Selkia » Thu Nov 26, 2009 7:57 pm

Pojar wrote:brown sugar pineapple glazed ham

sounds great. pofta buna
"prea multa mobilă şi prea puțină odaie"

Return to “%s” Mos Craciun & friends